Connect with us
Reklama

Tarnów

Urodziny Tarnowa. Tak wyglądało miasto na zdjęciach Ilustrowanego Kuriera Codziennego

Opublikowane

on

690 lat temu, 7 marca 1330 r. kancelaria królewska króla Władysława Łokietka wystawiła Spicymirowi, wojewodzie krakowskiemu, dokument, na mocy którego mógł lokować Tarnów. Miasto założono na wzgórzu dominującym nad najbliższą okolicą (226 m n.p.m.), a jego organizacja miała opierać się na wzorze Krakowa, czyli prawie magdeburskim.

Tarnów usytuowano na wzniesieniu po północnej stronie Wątoku, w miejscu dawnej osady wiejskiej. Centrum miasta zajął prostokątny rynek z ulicami wybiegającymi z narożników, otoczony blokami zabudowy podzielonymi na działki siedliskowe. Ratusz wybudowano później, w rynku powstała natomiast drewniana zabudowa handlowa – kramy, jatki szewskie, piekarskie, kuźnicze czy sukiennicze. Zabudowa mieszkalna, początkowo wyłącznie drewniana, pojawiła się na działkach siedliskowych prawdopodobnie około XIV wieku.

Podstawą rozwoju Tarnowa był przebiegający przez miasto szlak handlowy prowadzący z Niemiec na Ruś, krzyżujący się ze szlakiem biegnącym z Węgier na wybrzeże Bałtyku. Tarnów był miastem prywatnym do roku 1787. Jego największy rozwój przypada na wiek XVI, kiedy to dziedzicem był Jan Tarnowski, hetman wielki koronny, znakomity gospodarz i organizator. Warto dodać, że średniowieczny układ starego Tarnowa zachował się do dzisiaj.

Źródło: UM Tarnowa

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe – Koncern Ilustrowanego Kuriera Codziennego

Tarnów

Tarnów: pogrzeb dwóch dziewczynek, ofiar Holokaustu, na Cmentarzu Żydowskim

Opublikowane

on

Pogrzeb Salomei Korzennik i Racheli Pacher – żydowskich dziewczynek, których szczątki zostały ekshumowane – odbył się we wtorek wieczorem na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Nastoletnie przyjaciółki zostały zamordowane w sierpniu 1942 r. w Kołaczycach i tam wcześniej pochowane.

Czytaj dalej

Katowice

Znamy tegoroczną trasę Tour de Pologne. Po drodze Katowice, Rzeszów i Tarnów, z wielkim finałem w Krakowie

Opublikowane

on

Dodane przez

Czesław Lang zaprezentował trasę 78. Tour de Pologne UCI World Tour, który w tym roku potrwa od 9 do 15 sierpnia. Wyścig zaskoczy wieloma nowościami. Pod względem sportowym będzie bardzo wymagający – mówi Czesław Lang.

Czytaj dalej

Tarnów

Zapraszamy! Otwarte! Teatr wznawia działalność i szuka “Mecenasów”

Opublikowane

on

Teatr im. Ludwika Solskiego do końca sezonu zaprezentuje dwie premiery, wróci do wcześniej granych tytułów na wszystkich scenach. Zostanie wprowadzony do sprzedaży „Bilet Mecenasa” a wielbiciele lektury będą mogli ją uskutecznić na Zielonym Dachu w towarzystwie aktorów. Nie zabraknie też wyjątkowego konkursu.

Czytaj dalej

Polub nas na FB

Advertisement

Popularne