>
///

Uszczegóławianie szczegółów i brak przełomu. Związkowcy pojadą na Warszawę?

3 minut czytania

Drugi dzień trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami central związkowych a delegacją rządową. Wciąż nie widać perspektywy przełomu. Tymczasem górnicy będą manifestować już nie tylko w Rudzie Śląskiej, ale też w stolicy.

Wtorkowe negocjacje zakończyły się około północy. Dzisiaj obie strony zamknęły za sobą drzwi sali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach po 14:00. Do porozumienia raczej daleko. Jak przyznał szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, zgody nie ma, ani co do tempa transformacji energetycznej, ani czy będzie możliwość inwestowania w „nowoczesne technologie węglowe”.

Z kolei wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń pytany o postęp negocjacji, odpowiadał enigmatycznie. – Wszystkie wątpliwości będziemy tłumaczyć, ewentualne rozbieżności wyjaśniać, wszystkie szczegóły uszczegóławiać; nie ma żadnego limitu czasowego – mówił lider rządowej delegacji. Wiceminister zauważył jednak, że pod ziemią przebywają górnicy i to z uwagi na nich porozumienie powinno pojawić się względnie szybko.

Tymczasem związkowcy przekazali, że górnicy protestują już nie w sześciu – a w dziesięciu ruchach. Pod ziemią zostali również pracownicy kopalń: Bolesław Śmiały, Sośnica, Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła. Patryk Kosela z WZZ Sierpień 80 poinformował, że zasłabł jeden z górników, który od poniedziałku prowadził podziemny protest na kopalni Wujek. Karetka zabrała go do szpitala.

pixabay.com

Związkowcy nie odwołali planowanej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej. Zanosi się również na protest w Warszawie. Takie plany potwierdził szef śląskiego OPZZ, Wacław Czerkawski. – Mam w planie udział w demonstracji 2 października, którą organizuje branża górniczo-energetyczna OPZZ. Tam też będziemy przedstawiać wszystkie swoje postulaty – zapowiedział Wacław Czerkawski.

WD

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

UOKiK nałożył ponad 60 mln zł kar banki. „Niedozwolone zasady ustalania kursów walut” przy spłacie kredytów

Następny wpis

Tarnów: zawieszone treningi. Piłkarze ręczni na kwarantannie!