Connect with us
Reklama

Kraj/Świat

Uwaga! TVN: Syn Krzysztofa Krawczyka żyje jak bezdomny [Część 1]

Opublikowane

on

 

10 kwietnia króla polskiej piosenki żegnały tłumy i najważniejsze osoby w państwie. Na nagraniach i setkach zdjęć trudno dostrzec syna artysty. – Uniemożliwiano mi dojście do trumny. Jest mi smutno, delikatnie mówiąc – przyznaje Krzysztof Igor Krawczyk, który po raz pierwszy zdecydował się publicznie opowiedzieć o swojej sytuacji.

Król polskiej piosenki Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia. – W pierwszej chwili nie dowierzałem, że tata umarł. Do tej pory nie chcę w to uwierzyć, brakuje mi słów – ubolewa Krzysztof Igor Krawczyk.

10 kwietnia muzyka żegnały tłumy i najważniejsze osoby w państwie. W dziesiątkach relacji z uroczystości ciężko dostrzec jednak syna muzyka. – Uniemożliwiano mi dojścia do trumny. Ani w kościele, ani na cmentarzu na temat syna nie było ani słowa. Jest mi smutno, delikatnie mówiąc – przyznaje Krzysztof Igor.

Historią syna Krzysztofa Krawczyna zainteresowaliśmy się kilka miesięcy temu. Od stycznia sprawdzaliśmy fakty, rozmawialiśmy z wieloma osobami. Wiadomość o śmierci gwiazdora nadeszła, gdy reportaż był już gotowy.

W cieniu ojca

Kompozytor Krzysztof Cwynar o historii syna Krawczyka mówi stanowczo:
– To jeden z najstraszniejszych rodzinnych horrorów o jakich słyszałem. Każdy skrzywdzony człowiek musi w końcu trafić na kogoś, kto widzi tę krzywdę i ja ją zobaczyłem – przyznaje.

– Wydawało mi się, że świat ludzi, których widzimy w telewizji, jest zupełnie innym światem. A dotykają ich te same problemy, które dotykają normalnych obywateli. Ale sposób egzekucji niektórych praw jest jeszcze trudniejszy niż w normalnej rodzinie – mówi adwokat Rafał Królikowski.

Syn króla polskiej piosenki, w przeciwieństwie do dzieci innych celebrytów, nie pozuje do zdjęć i nie żyje w luksusie. Jego świat to łódzkie ulice i parki, bo w zajmowanym, kilkumetrowym pokoju w łódzkiej kamienicy nie czuje się bezpiecznie.

– W ciągu dnia albo chodzę po mieście, albo idę do jakiejś znajomej osoby. Chodzi o to, żeby odciąć się od stresu i niebezpieczeństw, które tam [w domu – red.] są. I tak jak śpiewa Rynkowski: „Mijają dni, mijają lata” – opowiadał podczas naszego styczniowego spotkania Krzysztof Igor Krawczyk.

Jak sytuację syna oceniał wówczas ojciec? – Mam z tatą tak ograniczony kontakt, że nawet nie wiem. Nie wiem, co on uważa, bo nie wiem, jakie informacje do niego dochodzą.

Nie wystarczyło zadzwonić i zapytać? – Robię to, dzwonię. I tata nic. Tak, jakby nie wierzył w pewne rzeczy. Ten kontakt jest jeszcze bardziej niż słaby – oceniał w styczniu syn.

Pracując nad reportażem, chcieliśmy ustalić, dlaczego 47-letni syn króla polskiej estrady nie ma kontaktu z ojcem i dlaczego żyje jak bezdomny.

Historia

Krzysztof Igor jest synem króla polskiej piosenki z nieżyjącą od wielu lat piosenkarką Haliną Żytkowiak. Dzieciństwo to dla niego wieczna podróż i garść wspomnień związanych z ojcem, pochłoniętym estradową karierą.

– Mieszkaliśmy z mamą, byliśmy w danej miejscowości i tata przyjeżdżał. Czasami kupił mi płytę, czasami zabierał do kina. Podczas tych spotkań wyczuwało się dobro, coś takiego jak na święta. To było wspaniałe – wspomina Krzysztof Igor. I dodaje: – Ale to było 40 lat temu.

Mały Krzysztof, po kilku latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych i rozwodzie rodziców, wrócił do Polski z ojcem i jego nowo poślubioną żoną. Rodzina zamieszkała w Kołobrzegu. Latem 1988 roku państwo Krawczykowie postanowili przenieść się do stolicy. W dniu przeprowadzki życie 14-letniego wówczas syna gwiazdy polskiej estrady, legło w gruzach.

– To był ostatni dzień roku szkolnego, w siódmej klasie. Podobno pakowaliśmy się całą noc, przygotowując się do podróży. Około godz. 7 siadłem z przodu samochodu. Z tyłu położyła się spać małżonka taty – opowiada Krzysztof Igor.

Około południa kremowy fiat 125 z Krzysztofem Krawczykiem za kierownicą dojechał do miejscowości Buszkowo koło Bydgoszczy i minął słynny zakręt śmierci, na którym wcześniej zginął m.in. aktor Bogumił Kobiela.

– Wziął ładnie zakręt i nagle zjechał z szosy i uderzył w drzewo. Razem z ojcem wyciągaliśmy ich z tego samochodu. W najgorszym stanie był syn, bo samochód uderzył w drzewo prawą stroną, gdzie on siedział – relacjonuje Leszek Orlikowski, świadek wypadku.

Na miejsce nie zdążył dojechać żaden fotoreporter, ale lokalne gazety przez wiele dni żyły wypadkiem króla polskiej estrady, który tuż po zdarzeniu sam przyznał, że zasnął za kierownicą. Walka o życie syna gwiazdora trwała wiele dni.

– Nie zdawałem sobie sprawy z uszkodzeń, które miałem – złamania, stłuczenie pnia mózgowego, zaniki płatów czołowych, złamane szczęki – mówi Krzysztof Igor.

Niepełnosprawność

Dziś Krzysztof Krawczyk junior na pozór jest zdrowym mężczyzną. Lecz mimo miesięcy spędzonych w szpitalach, wypadek z dzieciństwa zostawił dramatyczny ślad. Pourazowa padaczka spowodowała ciężką niepełnosprawność mężczyzny i brak możliwości podjęcia jakiejkolwiek pracy.

– Bywało, że padaczki miałem kilka razy dziennie, ale czasami nie miałem prawie rok, raz tak było. [Podczas ataku] przewracałem się na ziemię, na buzi pojawiała się ślina. Fizjologicznie człowiek robi w majtki pewne sprawy – mówi Krzysztof Igor. I dodaje: – Dziś utrzymuję się z renty, tylko renty.

Tysiąc złotych renty musi wystarczyć Krzysztofowi Igorowi na miesięczne utrzymanie, lekarstwa i jedzenie.

Nieudane, burzliwe małżeństwo i bezskuteczne próby podjęcia studiów ostatecznie rozwiały jego marzenia o normalnym życiu.

 

Mieszkanie po dziadkach

Krzysztof Igor nigdy nie mieszkał z ojcem i jego żoną w eleganckiej willi pod Łodzią. Przez wiele lat zajmował pokój w mieszkaniu dziadków. Po ich śmierci do dwupokojowego lokalu wprowadzili się jednak stryj, jego żona i ich dorosły syn.

– Mieszkanie miało być jego [Krzysztofa Igora – red.], bo dziadkowie mówili mu cały czas, że on będzie tam mieszkał, ale stało się tak, dlatego, że on jest śmieciem, według rodziny. Nie nadaje się, bo ma padaczkę – mówi Krzysztof Cwynar.

Cwynar wyraża swoje opinie na podstawie tego, jak Krzysztof Igor ma być traktowany.

– On spędza dnie w ten sposób, że chodzi po ulicach, bo w domu jest pijaństwo. Bywają takie sytuacje, że on musi wyjść z domu, żeby się wysikać, bo nie może wejść do łazienki, bo tam jest balanga – przywołuje Cwynar.

Muzyka

Nieuleczalna choroba nie pozbawiła jednak Krzysztofa Krawczyka juniora odziedziczonego po rodzicach muzycznego talentu. Realizuje go od lat właśnie u boku piosenkarza i kompozytora Krzysztofa Cwynara w prowadzonym przez niego Studio Integracji, gdzie niepełnosprawni rehabilitują się przez sztukę.

– Widać, że chłopak ma talent, bo śpiewa duszą – przekonuje Cwynar. I dodaje: – Cały czas tylko nie mogłem zrozumieć jego rozkojarzenia. On po prostu nie wie, co ma zrobić ze swoim życiem, co go zaprowadzi do rodziny, której on praktycznie nie ma.

Czy rodzina może o tym nie wiedzieć? – Oni są codziennie w kontakcie telefonicznym. Rodzina sprowadziła specjalnie skądś człowieka, który zajął to mieszkanie, a nie Krzyś. I oni są w codziennym kontakcie – wskazuje Cwynar. I dodaje: – Na początku jeszcze mógł zadzwonić do taty, a w tej chwili wszystkie rozmowy przejmuje macocha.

Krzysztof Igor kilka razy próbował w naszej obecności dodzwonić się do ojca. Za każdym razem telefon milczał. – On wyje, żeby być z nimi. Nie mogę się nadziwić, żeby takie cięgi zebrać od tego grona i żeby jeszcze chcieć, bo on chce mieć rodzinę – mówi Cwynar.

W końcu Krzysztof Cwynar zaapelował o pomoc do łódzkich urzędników. Ci – po zweryfikowaniu faktów – postanowili pomóc Krzysztofowi Igorowi.

– Zawsze staramy się stawać za ludźmi pokrzywdzonymi, nieważne kto stoi po drugiej stronie. Jesteśmy po to, żeby pomagać tym najbiedniejszym, opuszczonym – mówi Katarzyna Tręda-Pisera, rzecznik osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta Łodzi. I dodaje: – Chcemy mu [Krzysztofowi Igorowi – red.] pomóc, żeby odzyskał pewność siebie i szacunek sam do siebie, żeby nie pozwalał na przemoc i my też na nią nie pozwolimy.

Część II

Kraj/Świat

Polska zremisowała 1:1 z Hiszpanią w „meczu o wszystko”. Biało-Czerwoni wciąż z szansami na wyjście z grupy!

Opublikowane

on

Dodane przez

Piłkarska reprezentacja Polski wciąż z szansami na wyjście z grupy na Euro 2020! Po porażce ze Słowacją w pierwszym meczu, Biało-Czerwoni musieli co najmniej zremisować z Hiszpanami, by podtrzymać nadzieję na awans. Udało się!

W sobotnim (19 czerwca) „spotkaniu o wszystko” podopieczni trenera Paulo Sousy uzyskali wynik 1:1. „La Furia Roja” prowadziła od 25. minuty po golu Alvaro Moraty, tak krytykowanego po bezbramkowym starciu ze Szwedami. Polacy mogli wyrównać jeszcze przed przerwą, ale piłka po uderzeniu Karola Świderskiego z dystansu odbiła się od słupka, a próbujący dobijać Robert Lewandowski został zatrzymany przez bramkarza Hiszpanów. Biało-Czerwoni trafili na 1:1 w 54. minucie. „Lewy” wykorzystał dośrodkowanie Kamila Jóźwiaka i precyzyjną główką pokonał Unaia Simona. Cztery minuty później Hiszpanie mieli doskonałą okazję do ponownego objęcia prowadzenia. Po faulu Jakuba Modera na Gerardzie Moreno sędzia – po sprawdzeniu VAR – podyktował rzut karny dla gospodarzy. Do ustawionej na jedenastym metrze piłki podszedł sam poszkodowany, ale trafił w słupek! W ostatniej kolejce fazy grupowej Polacy zagrają ze Szwedami, a Hiszpanie – ze Słowakami.

Fot. x-news

Czytaj dalej

Kraj/Świat

Wrocław: tysiące gitarzystów zagrało wspólnie utwór „Hey Joe” Jimiego Hendrixa

Opublikowane

on

Tysiące gitarzystów – zgromadzonych zarówno na wrocławskiej Pergoli, jak i online – zagrało wspólnie w sobotę utwór „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Tym razem nie udało się pobić Gitarowego Rekordu Świata. Organizatorzy zachęcali do udziału w jubileuszowej 20. edycji imprezy za rok.

Próba ustanowienia gitarowego rekordu odbyła się we Wrocławiu już po raz 19. W ubiegłym roku z powodu pandemii impreza w całości odbyła się w internecie. Utwór „Hey Joe” zagrało wówczas razem – w domach, w ogrodach, na balkonach – 7998 miłośników gitarowych dźwięków z całego świata. Z kolei w 2019 roku na wrocławskim Rynku zagrało wspólnie 7423 gitarzystów.

Tym razem wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej – na wrocławskiej Pergoli w kompleksie Hali Stulecia oraz w sieci.

Gitarowe święto rozpoczęło się o godz. 12. Aby zagrać we Wrocławiu w Największej Gitarowej Orkiestrze Świata należało się wcześniej zarejestrować przez internet. Wystarczyło mieć ze sobą gitarę lub inny instrument strunowy i znać pięć akordów potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe”. Ci, którzy nie mogli pojawić się we Wrocławiu, mogli dołączać do imprezy online. Jak poinformowali organizatorzy, do wspólnego grania przyłączyli się gitarzyści z całej Polski i świata – od Koszalina i Legnicy, przez Londyn, po Kanadę i Australię.

W sobotę na scenie wystąpili m.in. Jan Borysewicz, Łukasz Łyczkowski, Grzegorz Skawiński, Piotr Bukartyk, Wojciech Pilichowski, Adam Palma, Krzesimir Dębski, Natalia Lubrano, Gary Moore Tribute Band, a także gitarzysta Raya Charlesa Kenny Carr i muzyk zespołu Dżem Jerzy Styczyński. Online zaśpiewali natomiast Grzegorz i Patrycja Markowscy.

Próba ustanowienia Gitarowego Rekordu Świata odbyła się po godzinie 16. Gitarzystom nie udało się jednak pobić wyniku z poprzednich dwóch lat. „Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy – mimo innego niż zawsze terminu i miejsca – wzięli udział w Rekordzie, zarówno we Wrocławiu, jak i w sieci. To była wspaniała próba generalna przed pobiciem Rekordu za rok, gdy 1 maja wrócimy na Rynek i zagramy po raz dwudziesty” – mówił Leszek Cichoński, pomysłodawca imprezy. Do udziału w jubileuszowym, 20. Gitarowym Rekordzie zachęcał także ze sceny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Transmisję z wydarzenia można było oglądać m.in. przez stronę www.heyjoe.pl oraz na Facebooku Rekordu i kanale YouTube. Organizatorzy zachęcali do wysyłania zdjęć i filmów ze wspólnego grania na adres: gitarowy.foto@gmail.com oraz dzielenia się nimi w mediach społecznościowych. Podobnie jak w ubiegłym roku powstanie z nich wielka galeria, którą będzie można obejrzeć w internecie. (PAP)

Czytaj dalej

Kraj/Świat

Będą zmiany w przeglądzie rejestracyjnym auta. Ceny w górę?

Opublikowane

on

Ministerstwo infrastruktury chce skończyć z fikcyjnym sprawdzaniem samochodów. Zmian ma być więcej, a wejście nowych przepisów w życie jest już przesądzone.

Znamy już zapisy projektu prawa o ruchu drogowym, nad którym pracuje ministerstwo infrastruktury. Zawarto w nim kilka poważnych zmian dotyczących koniecznych (zazwyczaj co roku) badań technicznych pojazdów. Resort chce ukrócić praktykę, że diagnosta wbija do dowodu rejestracyjnego pieczątkę, podczas gdy nawet nie widział auta, a usługę wykonuje „po znajomości”. W myśl nowych przepisów samochód musi zostać obfotografowany. Pracownik stacji kontroli pojazdów będzie zobowiązany do wykonania pięciu zdjęć:

z przodu,

z tyłu,

z dwóch przekątnych,

w środku z widocznymi zegarami auta.

Fotografie mają być przechowywane i ma to być dowód na to, że pojazd został sprawdzony. I to nie jedyna zmiana, bo resort chce, aby badania były wykonywane dokładniej. Zwłaszcza w kwestii sprawdzania świateł i czystości spalin. Czy i jak pracują stacje ma zapewnić z kolei większa nad nimi kontrola. Każdy z takich punktów będzie sprawdzany raz w roku.

Zapowiadane są także poważne zmiany dla właścicieli pojazdów. Dziś sytuacja wygląda tak, że jeżeli ktoś spóźni się na przegląd, nie ma z tym żadnego problemu. Po zmianach lepiej będzie się trzymać wyznaczonych, przez pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, dat. Nie będzie można się już spóźnić, bo wówczas za przegląd będzie trzeba zapłacić więcej. Kontrola samochodu osobowego (bez instalacji LPG) w terminie to koszt 98 zł, a po nim cena wzrośnie dwukrotnie.

Jak na razie resort nie planuje zmian podstawowych cen, ale to możliwe. Marcin Barankiewicz, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, apeluje o podniesienie stawek, bo obecne obowiązują od 2004 roku. Zdaniem praktyków z tej branży przegląd powinien kosztować przynajmniej 130 złotych.

Kiedy niedawno o tę sprawę zapytał poseł Krzysztof Śmiszek, to wiceminister infrastruktury, Rafał Weber, odpisał parlamentarzyście oględnie: „Prace legislacyjne nad aktami wykonawczymi z zakresu badań technicznych pojazdów, w tym regulującymi wysokość opłat za badania techniczne pojazdów, będą mogły zostać podjęte po prawidłowym wdrożeniu dyrektywy do polskiego porządku prawnego.” – czytamy w odpowiedzi na interpelację. Wspomniana dyrektywa, to unijna inicjatywa, ze względu na którą resort pracuje obecnie nad zmianami.

News4Media/ fot. iStock

Czytaj dalej

Polub nas na FB

Advertisement

Popularne