Connect with us
Reklama

Katowice

W Katowice Airport można będzie wykonać testy antygenowe pod kątem koronawirusa

Opublikowane

on

W Katowice Airport pasażerowie przylatujący z krajów nienależących do strefy Schengen ((Non-Schengen), będą mogli wykonać  szybkie komercyjne antygenowe testy  diagnostyczne pod kątem koronawirusa.

Taka możliwość pojawi się od 27 lutego.

Punkt testowy zlokalizowany będzie przed kontrolą paszportową, a tym samym przed granicą państwa. W ten sposób spełnione zostaną wymogi Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zapisy rozporządzenia umożliwiają zwolnienie pasażerów z kwarantanny, jeśli posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonany przed przekroczeniem granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Taką możliwość potwierdza Ministerstwo Zdrowia, w którego stanowisku czytamy, że jeżeli test jest wykonany przed przejściem granicznym i da wynik negatywny, to taka osoba będzie zwolniona z kwarantanny.

Testy po przylocie do Pyrzowic wykonywane będą w wydzielonym w tym celu punkcie i przy ścisłym zachowaniu reguł sanitarnych. Pasażerowie, którzy będą chcieli poddać się testowi, na około 2 godziny przed pobraniem materiału nie powinni aplikować do nosa i gardła środków przeciwdrobnoustrojowych takich jak krople, aerozole czy maść, a bezpośrednio przed pobraniem materiału nie należy wydmuchiwać nosa.

Na pyrzowickim lotnisku od 28 stycznia br. działa już punkt w którym wykonywane są szybkie antygenowe testy diagnostyczne pod kątem koronawirusa dla pasażerów wylatujących do Królestwa Niderlandów – mowa tutaj o połączeniu linii lotniczej Wizz Air do Eindhoven. Punkt wymazowy zlokalizowany jest w kontenerze przed terminalem pasażerskim A.

Na lotnisku informację dotyczącą miejsca wykonywania testów antygenowych można uzyskać przy wejściu do terminalu pasażerskiego A (punkt pomiaru temperatury) oraz w punkcie informacji lotniskowej.

Wszystkie badanie realizuje Laboratorium Medyczne Lab-Med (www.lab-med.pl), które wykorzystuje certyfikowane testy antygenowe Panbio firmy Abbot. Koszt testu po przylocie to 180 zł. Preferowana jest płatność kartą. W tej kwocie pasażer otrzymuje zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, potwierdzające uzyskany wynik testu, które przekazywane jest w formie wydruku lub drogą elektroniczną do 20 minut od pobrania materiału. (BP)