Connect with us
Reklama

Podhale

W Tatrach wciąż niebezpiecznie. Ratownicy TOPR ewakuowali 10-latka z urazem kręgosłupa

Opublikowane

on

Zakopane (woj. małopolskie). Chociaż zagrożenie lawinowe zmalało, to w Tatrach nadal jest niebezpiecznie. W poniedziałek ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ewakuowali z Kasprowego Wierchu 10-letniego chłopca z urazem kręgosłupa.

Jak przekazał Andrzej Mikler z TOPR, konieczny był transport poszkodowanego śmigłowcem do szpitala w Zakopanem. Na pokładzie maszyny znalazł się też jeden z rodziców dziecka, który towarzyszył mu podczas transportu.

Kraj/Świat

Premier po pożarze we wsi Nowa Biała: zrobiliśmy wszystko, aby rodziny miały dach nad głową

Opublikowane

on

Nikogo nie zostawimy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po pożarze we wsi Nowa Biała na Podhalu. Podziękował wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową.

„Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową. Wojsko natychmiast zaangażowało się w akcję pomocy. Rozmawiałem w tej sprawie z ministrem Mariuszem Kamińskim i z ministrem Mariusz Błaszczak oraz z wojewodą Małopolskim. To nie była łatwa akcja ratunkowa, ale opanowaliśmy żywioł. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w jej przeprowadzenie. Świetna robota!” – napisał premier na Facebooku.

Wielki pożar wybuchł w sobotę we wsi Nowa Biała w powiecie nowotarskim. Po godz. 20. płonęło tam 15 budynków mieszkalnych i sześć budynków gospodarczych.

Dziewięć osób poszkodowanych w pożarze trafiło do szpitala. „Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup – powiedział PAP rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski.

W akcji gaśniczej bierze udział sto zastępów straży pożarnej z PSP i OSP z powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.

Na miejsce zdarzenia dotarł wieczorem wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W miejscowej szkole zorganizowany został punkt pomocy. „Większość poszkodowanych osób zadeklarowała jednak, że spędzi noc u swoich rodzin i najbliższych” – powiedział PAP Łukasz Kmita.

Pomoc dla poszkodowanych zadeklarowali także właściciele pensjonatów. W gotowości są psychologowie, którzy mogą udzielić wsparcia tym, którzy go potrzebują. (PAP)

Czytaj dalej

Podhale

Tatry: tłumy na szlakach i seria wypadków

Opublikowane

on

Długi weekend przyciągnął w Tatry tłumy turystów. W piątek ratownicy TOPR byli wzywani 12 razy – pierwszy raz o trzeciej nad ranem przez eksploratorkę Jaskini Śnieżnej, która schodząc do niej, pośliznęła się na zmrożonym śniegu i spadła około 100 metrów, doznając uszkodzenia kręgosłupa – poinformował w sobotę ratownik dyżurny TOPR Witold Cikowski.

Czytaj dalej

Podhale

Zakopane: bezpłatny szlak turystyczny wzdłuż trasy kolei PKL na Gubałówkę otwarty

Opublikowane

on

Polskie Koleje Linowe przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym udostępniły dla turystów nowy ogólnodostępny szlak pieszy prowadzący na Gubałówkę. Ścieżka wiodąca na wzniesienie przebiega bezpośrednio wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę.

Czytaj dalej

Polub nas na FB

Advertisement

Popularne