Connect with us
Reklama

Katowice

Więcej zapłacimy za wywóz śmieci. Decyzję o podwyżce podejmą na najbliższej sesji katowiccy radni

Opublikowane

on

Podwyżka opłaty śmieciowej w Katowicach związana jest ze wzrostem kosztów bieżących. Do tego dochodzą wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej, nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności. To wszystko wpłynie  na możliwe podwyższenie kwoty za odbiór odpadów w Katowicach.

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni podejmą decyzję w sprawie dofinansowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Wzrost opłat nastąpi 1 lipca tego roku.

– Przez ostatnie dwa lata stawki za odbiór odpadów utrzymywane były na stałym poziomie. Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. – Przepisy mówią o tym, że opłaty za odbiór śmieci mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie na ten cel, a system musi się bilansować. W praktyce oznacza to, że koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów (SGOK) muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców.

Szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców ogłosiliśmy przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami – dodaje Sobula. –  Jedyną ofertę złożyła spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator. Warto podkreślić, że tym samym żadna z firm funkcjonujących na rynku w tej branży nie zaproponowała niższej stawki. Teraz to radni podejmą decyzję, czy będzie zgoda na kwotę oczekiwaną przez spółkę. Niestety innego wyjścia nie ma, a mieszkańców czeka zmiana miesięcznej stawki za odbiór odpadów. Ustalenie nowych stawek zostanie poprzedzone szczegółowymi wyliczeniami i analizami.

Wśród ośmiu różnych miast wojewódzkich Katowice mają najniższą stawkę za wywóz śmieci – to 21,30 zł.  Mieszkańcy Łodzi płacą 34 zł za miesiąc, Opola – 28 zł,  Poznania – 25 zł, a Krakowa – 23 zł.

Katowice zapewniają swoim mieszkańcom odbiór odpadów z większą częstotliwością niż w wielu innych miastach. Oprócz odpadów bieżących odbierane są także wielkie gabaryty, odpady budowlane, choinki czy zużyte leki i baterie. Mieszkańcom przysługuje także raz w roku możliwość odbioru jednego tzw. big-bag’a z gruzem – co sprawia, że znacząco spadają koszty remontów. W marcu rozpoczęła się budowa nowej hali hermetyzacji procesu stabilizacji odpadów biodegradowalnych. Wprowadzenie nowej stawki śmieciowej umożliwi utrzymanie oferowanych standardów gospodarki odpadowej.

Rosnące koszty bieżące i zmiany opłat w stawkach to kwestia poruszana nie tylko w Katowicach. Inne miasta wojewódzkie, a także gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zostały także w ostatnim czasie zmuszone do wprowadzenia podwyżek za gospodarowanie odpadami. (BP)

Czytaj dalej