Connect with us
Reklama

Uncategorized

Ze Starej Szafy. Intensyfikacja jabłek i inne pomysły. Szych spisuje, Bielawski opowiada

Opublikowane

on

– Wydaje się, że wrzawa wokół rzekomego nieszczęścia jakim miało być wprowadzenie niedziel niehandlowych przeminęła. Może zatem pora przypomnieć, że w minionej na szczęście epoce wszystkie niedziele były niehandlowe…

– Tak było. Produktów przecież permanentnie brakowało, choć ówczesna propaganda nazywała to łagodnie „ przejściowymi brakami”. Po cóż więc było także w niedziele otwierać sklepy z pustymi półkami?

– Ale zdarzały się także niedziele handlowe?

– Owszem. Przed jednymi i drugimi świętami. Czyli świętami zimowymi i świętami wiosennymi, jak nazywano wówczas Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Rzucano wtedy to i owo na rynek, co na ogół było niedostępne na codzień. Do dziś pamiętam sążnisty artykuł w jednej z regionalnych gazet, gdzie dziennikarz opisywał, jak to „już płynie” specjalny transport pomarańczy z Jaffy w Izraelu. Podawał też, że na rynek przed świętami trafi „pewna ilość” oliwy z oliwek a nawet brazylijskiej kawy. Niestety, nie wiadomo było, ile to konkretnie jest, ta „pewna ilość”. Ile by jednak nie było jednak, to i tak przeciętny konsument nie miał szans na kupno tyh rarytasów. Znikały, rozpływały się gdzieś…

– Ale banany i cytryny przed świętami „zimowymi” czasami udawało się kupić.

– A i owszem. Każdy mógł sobie tych delicji kupić ile tylko chciał. Pod warunkiem, że będzie to jedna cytryna i jeden banan na łebka. Więc żeby tę ilość pomnożyć, trzeba było kolejkę odwiedzać klika razy.

– Mimo tego „przejściowego braku” w zaopatrzeniu zdarzały się cuda, jakimi był niezwykły urodzaj. Zwłaszcza jabłek i ogórków. Ludzie szybko nazwali takie zjawisko „klęską urodzaju”. Jak sobie radzono z takimi klęskami?

– Rozmaicie. Ci, którzy posiadali duże areały pól z ogórkami wyrzucali je do rzeki. Jeden z tarnowskich dziennikarzy był świadkiem jak w Dunajcu pod Zgłobicami płynęły tysiące ogórków. Napisał o tym, zebrała się egzekutywa i potępiła proceder. Dostało się też dziennikarzowi, za sianie paniki i napuszczanie ludzi na producentów. Pozbywano się tych ogórków, bo nie opłacało się sprzedawać za grosze. Dosłownie za grosze. Zakłady przetwórstwa nie nadążały z produkcją, brakowało słoików. No to płynęły po rzece, stąd do Wisły, a Wisłą do Bałtyku. Kto wie, być może fale naszego morza zaniosły je na szwedzkie plaże?

– Z jabłkami radzono sobie podobnie? Też pływały?

– Jabłka intensyfikowano. Polegało to na tym, że stoliki w restauracjach ozdobione były jabłkami, a kelner uprzejmie informował, że są one za darmo i można je sobie zjeść na miejscu jako deser. Zabieranie do domu było surowo zabronione, więc na ogół jabłka zostawały na stolikach.

– Pamiętam też intensyfikację pieczarek.

– Ooo, tak, to były lata siedemdziesiąte, kiedy pieczarki były pewnym novum i nie wszyscy jeszcze byli do tych hodowlanych grzybów przekonani. Więc je intensyfikowano. Zamawiałeś brizol, i ten brizol był obowiązkowo z pieczarkami. Podobnie było z rumsztykiem, sztuką mięsa, schabowym itp. Był omlet z pieczarkami i pieczarki solo. Kiedy poprosiłem o sztukę mięsa bez pieczarek, kelner grzecznie acz stanowczo odmówił. ” Nie możemy. Mamy taki prikaz, żeby podawać go z pieczarkami. Jest akcja intensyfikacji pieczarek”. Cóż było robić? Zdejmowałem je z mięsa, odstawiałem na bok talerza nietknięte. Niewykluczone, że trafiały potem do innego gościa.

– Wprowadzona przez abstynenta częściowa prohibicja, czyli sprzedaż alkoholu od godziny 13 i zakaz sprzedaży w dni targowe i wolne soboty- bo były też soboty pracujące- z radością przyjęli meliniarze.

– Wódka nie była jeszcze wtedy na kartki, więc rozmaite matrony kupowały większa ilość, by odsprzedawać je nocą, albo przed magiczną godziną trzynastą za niemal podwójną cenę. Czasami, jeśli nocny gość miał gest i kupował kilka butelek, matrony owe, zwłaszcza te urzędujące przy Lwowskiej w Tarnowie, gdzie było szczególne nasycenie melin, proponowały panienkę. ”Dziewczynki nie trzeba?”- dopytywały . Jeśli gość był na solidnym rauszu i miał ochotę, wołały w głąb pokoju: ” Gienia, pozwól no tu,dziecko, ten pan chciał cię poznać osobiście”. O takim życiu nocnym Tarnowa opowiadał mi znajomy milicjant, który czasem w towarzystwie kolegów odwiedzał meliny. Byli oczywiście cywilnych łachach i udawali podpitych, żeby nakryć sprzedające na gorącym uczynku. Potem kolegium o spraw wykroczeń, grzywna i… po paru dniach melina odżywała. Walka z wiatrakami.

– Dzień Handlowca obchodzono ze szczególną estymą?

– Bo handlowiec to był ktoś. Warto było mieć takiego znajomego. W gazetach ukazywały się sążniste artykuły o trudnej pracy handlowca, narażonego często na gniew kupujących, obarczających sprzedawczynie za puste półki i tę godzinę trzynastą. W niektórych „placówkach handlowych” jak powszechnie nazywano sklepy istniały dwie kolejki. Jedna, ta oficjalna, gdzie Godzina Trzynasta była ściśle przestrzegana, i druga, na zapleczu, dla wybranych. Miałem znajomego dziennikarza, który wypowiedział twarde, stanowcze „nie” Godzinie Trzynastej i Jaruzelskiemu. Odwiedzał zaplecze zaprzyjaźnionego sklepu na długo przed Trzynastą. ”Ooo, pan redaktor- cieszyła się kierowniczka- podać to co zwykle?”. To co zwykle to było pół litra vistuli, wyjątkowego paskudztwa i wędzona makrela…

Kraj/Świat

Będzie sensacja? Jesteśmy na tropie wielkiego partyzanckiego depozytu z II wojny światowej. W poniedziałek ruszają prace badawcze [prolog]

Opublikowane

on

Fot. ilustracyjne pixabay.com

TARNÓW-GMINA RYGLICE. Czy w lasach gminy Ryglice partyzanci zakopali olbrzymi depozyt z bronią, mundurami i innymi pamiątkami z okresu II wojny światowej? Dlaczego strażnicy depozytu milczeli o skrytce tyle lat? Dlaczego w końcu zdecydowali się ujawnić miejsce skrytki? Odpowiedzi na te pytania będziemy znali już niebawem. W poniedziałek rozpoczynamy prace. Może to być jeden z największych depozytów z tamtych czasów w Polsce.

Jako Ilustrowany Kurier Codzienny przygotowania do tej operacji rozpoczęliśmy jeszcze w tamtym roku. Po rozmowach z dwoma ostatnimi strażnikami depozytu poprosiliśmy o konsultację specjalistów z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którzy zweryfikowali ich opowieści o działalności partyzantów na terenie m.in. gminy Ryglice. Relacje strażników były na tyle wiarygodne, że Muzeum udzieliło nam swojej rekomendacji przy składaniu wniosku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Takie pozwolenie otrzymaliśmy. Jest to o tyle ważne, że bez zgody konserwatora poszukiwania byłyby nielegalne i karalne.

W poniedziałek (17 maja) zbadamy miejsce ukrycia depozytu przy użyciu georadaru. Zajmą się tym profesjonaliści. W nasz projekt zaangażowała się bowiem firma GPR24 Jacka Adamca z Leszna. Za prace archeologiczne odpowiada archeolog Katarzyna Zdeb. Firma ma uprawnienia saperskie. O naszych działaniach poinformowaliśmy także policję.

Wszystkie nasze prace oraz opowieści świadków zostaną nagrane przez dziennikarzy Ilustrowanego Kuriera Codziennego, a także przez TVP (Telewizja Kraków). Reportaże z prac badawczych i wykopalisk trafią na anteny TVP (m.in. TVP3, TVP Historia) oraz na nasz główny portal: www.ikc.pl.

We wszystkich działaniach wspierają nas: starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz, burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Tarnowskie Towarzystwo Strzeleckie.

Z miejsca prowadzonych prac badawczych i wykopaliskowych planujemy sporo transmisji „live” na Facebooku. By być na bieżąco polub i obserwuj nasz główny profil: https://www.facebook.com/IKACpl.

Pierwsze transmisje już w ten poniedziałek (17 maja). Zapraszamy do oglądania!

Czytaj dalej

Kraj/Świat

Dwie piątki „IKC-a”. Rozdajemy plusy i minusy za miniony tydzień

Opublikowane

on

Minął tydzień. „Ilustrowany Kurier Codzienny” trzyma rękę na pulsie wszystkich ważnych wydarzeń. O czym pisaliśmy w ostatnich dniach? Co bulwersowało, a co mogło napawać optymizmem? Oto nasz subiektywny ranking.

Czytaj dalej

Kraj/Świat

Uwaga! TVN: Syn Krzysztofa Krawczyka potrzebuje pomocy [Część 2]

Opublikowane

on

Wypadek z dzieciństwa na zawsze zmienił życie Krzysztofa juniora Krawczyka. 47-letni dziś mężczyzna cierpi na nieuleczalną padaczkę pourazową, nie może pracować. Przez lata żył nadzieją, że zbliży się do ojca.

Syn króla polskiej piosenki od wypadku samochodowego, do którego doszło kiedy miał 14 lat, cierpi na nieuleczalną padaczkę pourazową. 47-letni dziś mężczyzna nie może pracować, żyje z tysiąca złotych renty.

Na przełomie roku sytuacja mężczyzny uległa pogorszeniu. W styczniu spotkaliśmy się Krzysztofem juniorem po raz pierwszy. Kiedy reportaż został ukończony, życie dopisało kolejny, tragiczny rozdział.

 

Tułaczka

Krzysztof Igor Krawczyk przez lata mieszkał u dziadków, ale po ich śmierci do dwupokojowego mieszkania wprowadzili się członkowie dalszej rodziny. Od tego momentu syn muzyka bezpiecznie czuł się tylko w zajmowanym przez siebie małym pokoju.

Kiedy Krzysztof Cwynar, opiekun artystyczny syna Krawczyka [mężczyzna odziedziczył talent po rodzicach] poinformował o jego sytuacji łódzkich urzędników, ci postanowili działać. Sprawa trafiła w ręce adwokata Rafała Królikowskiego, który na zlecenie władz miasta zaczął reprezentować syna znanego muzyka.

– W tym momencie jedyną rodziną, która mogłaby wziąć pana Krzysztofa pod opiekę, jest jego ojciec – Krzysztof Krawczyk – mówił przed śmiercią artysty Królikowski.

Czy muzyk nie chciał zrobić tego dobrowolnie? – Nie wiem, czy pan Krzysztof Krawczyk chce być świadomy, w jakich warunkach żyje jego syn. Wydaje mi się, że mamy odtrącanie tej świadomości i celowe niebranie odpowiedzialności za jego życie – uważa Królikowski.

Tymczasem pod koniec ubiegłego roku doszło do niepokojącej sytuacji. – Krzysztof zadzwonił i powiedział, że coś się stało i wyszedł z domu. Zjawił się u mnie, zobaczyłem, że ma strasznie rozwalone ramię, twarz i przebity zębem policzek. I krew w ustach – mówi Krzysztof Cwynar.

– Zostałem ogłuszony, straciłem przytomność. … kopał mnie i uderzał pięścią. Jak doszedłem w miarę do siebie, szybko uciekłem z domu – mówi Krzysztof Igor i przyznaje, że ma niebieską kartę.

Królikowski uznał, że trzeba działać natychmiast. – Wiedzieliśmy, że jedyną formą pomocy dla pana Krawczyka będzie uzyskanie alimentów od ojca. Nie chcieliśmy, żeby sprawa stała się medialna. Próbowaliśmy negocjować, ale nasze negocjacje tak naprawdę odbiły się o ścianę. To, co zostało nam zaproponowane, na pewno nie naprawiłoby życia pana Krzysztofa w jednym calu.

Czy stwierdzenie, że schorzenia Krzysztofa Igora są skutkiem wypadku, który spowodował jego ojciec, miałoby znaczenie dla kwestii odpowiedzialności za dzisiejszy stan zdrowia? – To ma ogromne znaczenie – przyznaje Królikowski.

1988 rok

Król polskiej estrady nie ukrywał, że wypadek w pobliżu słynnego zakrętu śmierci w Buszkowie koło Bydgoszczy spowodował on sam, bo usnął za kierownicą. Czy śledztwo i ewentualny proces potwierdziły, że Krzysztof Krawczyk odpowiada za inwalidztwo swojego syna? Dotarliśmy do nielicznych dokumentów tej sprawy zachowanych w prokuraturze.

– Samo zdarzenie miało miejsce około 33 lata temu. Zgodnie z prawem akta ulegają zniszczeniu – mówi Adam Lis z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ. I dodaje: – Mam w dokumentach, że postępowanie zostało umorzone wobec znikomego stopnia społecznego niebezpieczeństwa czynu. Z uwagi na to, że osobą pokrzywdzoną była osoba najbliższa dla sprawcy. Nie poniosła ona skutku śmiertelnego i sama nie wnioskowała o ściganie tego przestępstwa. Prokurator nie mógł w inny sposób zakończyć postępowania jak poprzez umorzenie.

Krzysztof Krawczyk rzadko wracał do sprawy wypadku, a jeszcze rzadziej mówił o swoim synu. Odszukaliśmy fragment rozmowy z gwiazdorem sprzed blisko 10 lat.

– Żal mi mojego syna, bo tak naprawdę to jest dobry dzieciak, chociaż ma 33 lata. Nie miał matki i ojca naprawdę też nie miał. Ojca znał z fotografii. Jedna rzecz w życiu, która mi się nie udała, to ojcostwo. Próbuję naprawiać to od lat – mówił muzyk w „Mieście kobiet” w TVN Style.

Dlaczego mimo deklaracji król polskiej piosenki nie utrzymywał kontaktu z synem? Pewną wskazówką może być nieudane małżeństwo Krzysztofa Igora sprzed wielu lat. Trwało krótko, lecz po rozstaniu, żona oskarżała męża o przemoc.

– Rozstaliśmy się w nieprzyjaznych stosunkach. W sądzie padały oskarżenia. Ona oskarżała mnie o przemoc, to wymyślone historie – podkreśla Krzysztof Igor.

Alimenty

Oskarżenia się nie potwierdziły, ale ze szczątkowej korespondencji Krzysztofa Igora z żoną ojca można wnioskować, że ma ona do niego pretensje m.in. o jego brak kontaktu z 14-letnim dziś synem, a ich wnukiem. Znany piosenkarz płacił na niego – zamiast Krzysztofa Igora, który nie może pracować – 350 zł alimentów miesięcznie.

Zapytaliśmy się Krzysztofa Igora, dlaczego nie utrzymuje kontaktów z synem. – Nie wiem, on jest z tą matką. Ona w tej chwili ma inną rodzinę, męża… Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie tego. Chcę mieć z nim kontakt, może ktoś by mi podpowiedział, co można zrobić – mówi bezradnie.

Wielokrotnie próbowaliśmy porozmawiać z Krzysztofem Krawczykiem o warunkach, w jakich żyje jego syn, ale telefon króla polskiej piosenki cały czas milczał.

W końcu udało nam się dodzwonić do jego żony. – To jest nasza sprawa rodzinna. Nie będziemy się wypowiadać na ten temat. Wszystko było już napisane w książkach, w wywiadach. Przez 20 lat dziennikarze pisali – usłyszeliśmy.

„Zostałem na lodzie”

Z powodu śmierci Krzysztofa Krawczyka proces o alimenty dla jego syna – Krzysztofa Igora – nigdy się nie rozpocznie, lecz sytuacja 47-letniego dziś mężczyzny wciąż jest tragiczna. Nic nie wskazuje, że coś się zmieni.

– Szczerze mówiąc, zostałem na lodzie. Jestem załamany – mówi Krzysztof junior.

Królikowskiego zapytaliśmy, jak wygląda sytuacja prawna Krzysztofa Igora po śmierci ojca. – Na tę chwilę żadnych informacji nie otrzymaliśmy. Jedyny kontakt, który kancelaria miała ze stroną rodziny pana Krawczyka, to był kontakt z panem mecenasem. Jednak jego chroni tajemnica adwokacka, co jest zrozumiałe w takiej sytuacji, więc nie udziela informacji – mówi Królikowski.

Nie udziela ze względu na wolę rodziny? – Oczywiście.

Krzysztof Igor po śmierci ojca czuje się bezradny. – Trzeba przetrwać, jakoś żyć. Nie wiem, co zrobić – mieszkanie, opłaty, niepełnosprawność. To są urzędowe sprawy, na których się nie znam – przyznaje. I dodaje: – Jest załamanie, że taty nie ma. Nawet gdybym się z nim nie widział, byłaby świadomość, że on żyje. Mama umarła 10 lat temu, teraz tata. Kto został?

– Pan Krzysztof w dalszym ciągu nie wie, na czym stoi, a kancelaria cały czas monitoruje jego sytuację. I w dalszym ciągu będziemy walczyć o poprawę jego sytuacji – deklaruje Królikowski.

Czytaj dalej

Polub nas na FB

Advertisement

Popularne