//

Zmarł Alojzy Łysko, zasłużony piłkarz oraz trener – legenda GKS-u Katowice

2 minut czytania
fot. GKS Katowice

Zmarł Alojzy Łysko, zasłużony piłkarz oraz trener – legenda GKS-u Katowice. W trakcie 32 lat pracy prowadził drużyny z najwyższej klasy rozgrywkowej, a także drużyny lig regionalnych. Z GKS-em Katowice pracował dwukrotnie.

Alojzy Łysko urodził się 14 kwietnia 1935 roku w Katowicach i z Górnym Śląskiem był związany niemal przez całą karierę piłkarską, a następnie trenerską. Swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w 1949 roku występując dla drużyny KS 20 Katowice, której jest wychowankiem. W latach 1967–1973 reprezentował barwy GKS-u Katowice. Grał także dla Siemianowiczanki oraz Ruchu Chorzów, z którym zdobył Mistrzostwo Polski. W 1964 roku zadebiutował w reprezentacji Polski w wygranym przez naszą drużynę meczu z Irlandią Północą. Po zakończeniu gry postanowił kontynuować swoją przygodę z piłką w charakterze trenera.

W latach 1985-1987 rozpoczął słynną Dekadę GieKSy. Katowiczanie pod jego wodzą pokonali w finale Pucharu Polski 1986 roku Górnik Zabrze 4:1. Mecz rozgrywany na Stadionie Śląskim pozostaje jednym z najważniejszych w dziejach GieKSy. Na Bukową wrócił w latach 1990-1992. Sięgnął w tym czasie po drugi Puchar Polski, gdy katowiczanie w finale rozgrywek pokonali Legię Warszawa 1:0. Pod jego wodzą GKS zdobył też wicemistrzostwo kraju i Superpuchar.

W 2014 roku w trakcie uroczystej gali upamiętniające 50. urodziny GieKSy został uhonorowany tytułem “Trenera 50-lecia”.

Alojzy Łysko na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie oraz bliskim – czytamy na stronie GKS Katowice.  (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.