//

Zmarł Erwin Sówka, śląski malarz prymitywista – ostatni twórca Grupy Janowskiej

2 minut czytania
fot. E. Sówka (FB)

Erwin Sówka – śląski malarz prymitywista, był ostatnim twórcą Grupy Janowskiej. Urodził się 18 czerwca 1936 roku w Giszowcu. W wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. 

W swojej twórczości nawiązywał do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Przedstawiał głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych, górników i ich mieszkań.

Osiągnął światowy rozgłos. Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m.in.: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Galerii „Barwy Śląska” oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych. O jego twórczości powstało kilka filmów dokumentalnych (m.in. Sówka Erwin Adama Sikory z 2005), a Lech Majewski nakręcił pełnometrażową opowieść o malarzu i Grupie Janowskiej pt. Angelus (2001).

Katowicki mural autorstwa Erwina Sówki przedstawiający Kazimierza Kutza galopującego przez Śląsk (fot. E. Sówka FB)
fot. E. Sówka ( FB)
fot. E. Sówka (FB)

W 2012 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez katowicką redakcję Gazety Wyborczej za zasługi w zachowywaniu kulturowej tożsamości Górnego Śląska i rozsławianiu regionu. W 2013 został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.