Connect with us
Reklama

Uncategorized

Zniknie Szyb I w kopalni Boże Dary. Rozpoczęła się rozbiórka obiektu

Opublikowane

on

Rozpoczęło się stopniowe rozbierania wieży Szybu I w kopalni Boże Dary. Nadzieje na zachowanie najwyższej w Polsce jednozastrzałowej wieży wyciągowej, nie sprawdziły się.  Zbudowana w roku 1985 nie jest zabytkiem, trudno więc było planować utrzymanie takiego obiektu tylko dla celów widokowych.

Sam szyb został wyzbrojony, ale nie zasypany. Po dobudowaniu stacji wentylatorów, rura szybowa pełnić będzie rolę szybu wydechowego. Właśnie dlatego aby nie doszło do uszkodzenia rury szybu zdecydowano, że licząca 79 metrów wieża  nie zostanie podcięta i przewrócona. Demontaż rozpoczął się w poniedziałek, 15 marca 2021 od pomostu suwnicy na poziomie 76,5 metra.

fot. SRK. S.A.

fot. SRK S.A.

fot. SRK S.A.

Szyb II z infrastrukturą pozostaje – stanie się szybem zjazdowym, umożliwiającym dotarcie do pompowni na poziomie 416 metrów oraz szybem wdechowym. Zostanie infrastruktura niezbędna dla funkcjonowania pompowni, a także obiekty ocenione jako mające charakter zabytkowy, związany z kopalnią budowaną w latach 1901-1903. Przede wszystkim zachowany zostanie budynek dawnej łaźni, gdzie mieściła się potem dyrekcja kopalni, a obecnie biura oddziału SRK.

Rozbiórka obiektu zakończy się na przełomie marca i kwietnia. (BP)

Czytaj dalej