Geotermia w Krakowie? Na razie odwiert badawczy za ponad 12 mln złotych

Fot. materiały prasowe (krakow.pl)

Ponad 12 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymała miejska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna na odwiert badawczy w Przylasku Rusieckim. Chodzi o poszukiwania wód geotermalnych i sprawdzenie ich potencjału – możliwości wykorzystania do celów grzewczych, rekreacyjnych i balneoterapeutycznych.

Odwiert badawczy o głębokości ok. 2 km zaplanowano na rok 2026. Specjaliści przewidują, że na tej głębokości woda może mieć nawet 55 stopni Celsjusza w złożu, co oznacza, że na powierzchni ta temperatura będzie niższa, ale nadal będzie się nadawała do wykorzystania np. jako ciepło systemowe do ogrzewania mieszkań. Prace geologiczne zlokalizowane będą na działce o powierzchni ok. 4,4 ha przy ul. Tatarakowej.

– To też obszar realizacji projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, a wykorzystanie wód geotermalnych wpisuje się w koncepcję przyśpieszenia rozwoju gospodarczego wschodniej części Krakowa – podkreślają urzędnicy. W rejonie planowanego otworu geotermalnego zlokalizowane są: Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” oraz Park Naukowo-Technologiczny „Branice”. Zabezpieczenie ciepła z geotermii na ogrzanie budynków, w skali całego projektu oszacowano na ok. 60 MW. Planuje się, że Centrum Rekreacji i Wypoczynku oraz elementy planowanego Parku Naukowo-Technologicznego, w tym skansen dziedzictwa kulturalnego Krakowa, mogą być naturalnymi odbiorcami ciepła geotermalnego, a w razie potwierdzenia przewidywanych parametrów hydrochemicznych wód termalnych, mogą być również wykorzystane do celów rekreacyjnych i balneoterapeutycznych.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version