Na przejeździe kolejowym w Bulowicach przy ulicy Zacisze doszło do zderzenia pociągu z samochodem osobowym. Nikt nie doznał poważniejszych obrażeń ciała. Na sprawcę kolizji nałożono mandat oraz punkty karne.
Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach ustalili, że 27-letni mieszkaniec gminy Kęty kierując samochodem marki Audi, wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy, tuż przed jadący pociąg osobowy relacji Bielsko Biała – Kraków. W wyniku zdarzenia nikt nie doznał poważniejszych obrażeń ciała. Na sprawcę kolizji nałożono mandat oraz punkty karne.
Jako pierwsi na miejscu pojawili się policjanci z oświęcimskiej drogówki, którzy wspólnie z nauczycielem CSR i uczennicami technikum logistycznego o profilu ratownictwo medyczne z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach oraz przedstawicielem Radia Bielsko przy drodze krajowej nr 52 w Bulowicach powadzili akcję pod nazwą „Bezpieczeństwo na drodze. Nie bądź obojętny. Reaguj!”. W trakcie akcji uczyli kierowców udzielania pierwszej pomocy. W pewnym momencie przez radiostację usłyszeli komunikat, że na przejeździe kolejowym w Bulowicach przy ulicy Zacisze doszło do zderzenia pociągu z samochodem osobowym. Przerwali swoją akcję i natychmiast udali się na miejsce zdarzenia, gdzie podjęli interwencję związaną z zabezpieczeniem miejsca oraz udzieleniem pierwszej pomocy kierowcy samochodu osobowego. Po przyjeździe służb wrócili do przerwanej akcji profilaktycznej.
Policjanci apelują: „Zachowaj ostrożność i koncentrację, pokonując przejazd kolejowy. Nie każdy ma zapory i sygnalizację świetlną”.
– Jeżeli przed przejazdem kolejowym znajduje się znak pionowy „STOP”, bezwzględnie należy się zatrzymać, a następnie upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg.
– Dojeżdżając do przejazdu, należy poruszać się z taką prędkością, która umożliwi w razie potrzeby zatrzymanie pojazdu przed torami kolejowymi.
– W przypadku przejazdów wielotorowych nigdy nie należy wjeżdżać na tory bezpośrednio po przejechaniu pociągu, ale zaczekać, aż pociąg odjedzie na taką odległość, abyśmy mogli stwierdzić, czy po innych torach nie poruszają się inne pociągi.
– Na przejazdach kolejowych należy uważać szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności (mgła, zawieja śnieżna, noc).
– Kiedy pół zapory są zamknięte, nigdy nie należy ich omijać.
(AI GEG)