Jak wyjaśnia rzecznik archidiecezji, ks. Łukasz Michalczewski, liczący kilka stron i 23 artykuły dokument był długo i szeroko konsultowany, a powstał w następstwie przyjętych w 2014 roku przez Konferencję Episkopatu Polski zasad „Prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce”.
– Praca nad tym dokumentem trwała prawie półtora roku. Ważne jest to, że nie dotyczy on jedynie małoletnich, ale też osób bezbronnych i dorosłych wiernych, co jest nowością w stosunku do wytycznych przyjętych w innych diecezjach – wskazał ks. Michalczewski.
Księża, klerycy i świeccy pracujący w instytucjach archidiecezji mają 60 dni na podpisanie deklaracji potwierdzającej, że znają zapisy reguły. Powinni też poinformować wiernych, że taki dokument powstał i obowiązuje.
Zabronione są m.in. zbyt częste i długie spotkania z małoletnimi, zapraszanie i przyjmowanie ich w mieszkaniach duchownych, odwiedzanie dzieci bez zgody rodziców, wyciąganie wobec sprawiających trudności wychowawcze konsekwencji dyscyplinarnych nieproporcjonalnych do przewinień. Kapłani nie mogą też, nie mając pisemnej zgody opiekunów, przewozić dzieci własnym samochodem, chyba że wymaga tego ratowanie życia lub zdrowia.