Choć stolica Słowacji rzadko kiedy jest ostatecznym celem podróży, warto odwiedzić ją np. na weekend i poczuć klimat tego miasta. To miejsce przyjemne, choć na pewno wiele mu jeszcze brakuje względem innych, stołecznych miast regionu: Pragi, Wiednia czy Budapesztu.
Wielu turystów traktuje Bratysławę jako miasto przejazdowe, często w drodze do Wiednia bądź słonecznej Italii. Fakt, oferta słowackiej stolicy „nie powala”, ale miasto ma swój urok i na pewno warto je odwiedzić. Podczas jednodniowego wypadu trudno zobaczyć wszystko co oferuje Bratysława, jak i jej okolice, dlatego warto zastanowić się nad noclegiem i dać sobie więcej czasu – zarówno na zwiedzanie miasta, jak i chłonięcie klimatu knajpek bratysławskiej starówki. W jednym Bratysława wyprzeda pozostałe stolice: z pewnością jest tańsza!
Knajpki w centrum miasta
Tuż po przyjeździe do miasta swoje kroki warto skierować do jednego z kilku punktów informacyjno-turystycznych, gdzie bezpłatnie można odebrać mapkę centrum (z zaznaczonymi i opisanymi atrakcjami – także w języku polskim), która z drugiej strony posiada mapę okolic Bratysławy. Plan miasta pozwoli na szybkie i sprawne przemieszczanie się, a także stanowi minimalistyczny przewodnik. Nie warto płacić za bilety autobusowe, trolejbusowe czy tramwajowe – odległości pomiędzy atrakcjami są naprawdę niewielkie i w przypadku ładnej pogody, do wszystkich można dotrzeć pieszo. W słowackiej stolicy łatwiej będzie nam się porozumieć po polsku, niż po angielsku, dlatego nie warto zaopatrywać się w jakiekolwiek rozmówki czy wertować słowniki.
Zamek Bratysławski
Pierwszym obowiązkowym punktem na mapie turystycznych atrakcji bez wątpienia jest Zamek Bratysławski. Ze wzgórza zamkowego zobaczymy jedynie ogromne blokowisko (Petrzalkę) i Dunaj, jednak w drodze na wzgórze warto szukać tarasu, w którego rozciąga się widok na Stare Miasto. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 907 r., a złote lata twierdza przeżywała, gdy koronowano w nim władców Królestwa Węgier. Obecny wygląd zamek zawdzięcza rekonstrukcjom niezbędnym po pożarze w 1811 r. W obrębie Starego Miasta znajduje się sporo kościołów, warto zajrzeć do nich choć na chwilę. Są to kościoły i klasztory Franciszkanów, Klarysek, Kapucynów, Trynitarzy, Elżbietanek oraz synagoga i kościół ewangelicki. Na szczególną uwagę zasługują jednak dwie świątynie: katedra św. Marcina oraz tzw. „Niebieski kościółek”, czyli kościół św. Elżbiety. W katedrze odbyło się 19 koronacji królów węgierskich i ich żon, a najważniejszą z nich była koronacja Marii Teresy. Kościół można zwiedzać w godzinach otwarcia świątyni, poza mszami świętymi.
Niebieski Kościółek
Niebieski kościółek ma o wiele krótszą historię – został wzniesiony na początku XX wieku, a swą nazwę zawdzięcza błękitnemu tynkowi, niebieskim dachówkom oraz wnętrzu w tej samej barwie. Poświęcony św. Elżbiecie Węgierskiej, która przedstawiona jest z naręczem róż. Legenda głosi, że rozdawała ona potrzebującym dary, jednak nie popierał tego jej mąż, dlatego w chwili zagrożenia, gdy sprawdził jej fartuch, zmieniły się one w kwiaty róży.
Bratysława to dobre miejsce na spacer, ponieważ wąskie uliczki starówki zachwycają – szczególnie wieczorem. Nie brakuje też knajpek, w których można się zatrzymać, odpocząć, nabrać sił i spróbować lokalnych, a przede wszystkim tanich przysmaków: wędzonego sera i znanego wszystkim piwa.
Cumil
W centrum miasta znajdziemy rzeźby, z którymi bardzo chętnie fotografują się turyści. Najpopularniejsza z nich to kanalarz Cumil, a informacje znalezione na internetowych blogach mówią o dziewięciu posągach. Nam nie udało odnaleźć się wszystkich, jednak w centrum turystycznym dowiedzieliśmy się, że niektóre z nich już nie istnieją. Ogromne wrażenie robi na pewno potężna siedziba Teatru Narodowego, a także Dom „U Dobrego Pasterza”, który jest najwęższym budynkiem nie tylko w mieście, ale i całej Europie Środkowej. Obecnie mieści się w nim Muzeum Zegarów. W tej okolicy znajduje się też Muzem Żydowskie.
Eksponaty w Muzeum Żydowskim.
Do nowoczesnych atrakcji Bratysławy na pewno warto zaliczyć wieżę UFO, która wbudowana została w Nowy Most. Wieża ma ponad 90 metrów wysokości i posiada doskonały widok zarówno na zabytkową, jak i nową część miasta. Na wieży znajduje się dość droga restauracja (przypominająca kształtem statek kosmiczny). Do tradycyjnych dań Słowacji zaliczymy: zupę czosnkową, smażony/wyprażany ser oraz pierogi z bryndzą.
Przykładowe ceny (waluta euro):
Bilet autobusowy Bratysława – Wiedeń: 7,70 euro
Bilet jednorazowy 15-minutowy: 0,70 euro
Butelka wody w sklepie: 0,50 euro
Obiad w restauracji w centrum: 6,00-10,00 euro
Kawa w kawiarni: 1,50-3,00 euro
Piwo w restauracji: 1,50-3,00 euro
Piwo w sklepie: 0,50-1,00 euro
Pocztówka: 0,40 euro
Fot. Dagmara Zgórniak