//

Ponad 20 mln zł na projekty katowiczan – rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

3 minut czytania
fot. UM Katowice

Już po raz ósmy mieszkańcy Katowic będą mieli możliwość zdecydowania na co zostanie wydana część środków z budżetu miasta. Nabór wniosków do tegorocznej edycji ruszy 9 marca i potrwa do 22 kwietnia. Katowiczanie będą mieli do dyspozycji 20,6 mln złotych, w tym aż 3 miliony na tzw. Zielony Budżet.

– Mieszkańcy Katowic włączają się w działania związane z budżetem obywatelskim, bo widzą efekty swojego zaangażowania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Przez siedem lat katowiczanie wybrali łącznie ponad 870 projektów, z których ponad 700 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw czy tężnia solankowa, a także niedawno oddany do użytku, po rewitalizacji, tor saneczkowy w parku Kościuszki. Z efektów tych projektów korzystają tysiące mieszkańców. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian swojego otoczenia i bardzo sprawnie z niego korzystają – dodaje prezydent.

Prezydent Marcin Krupa zadecydował, by na projekty zgłaszane przez mieszkańców przeznaczyć ponad 20,6 mln zł, z czego, po dużym zainteresowaniu z ubiegłego roku, prezydent wydzielił 3 mln zł na tzw. Zielony Budżet, do którego nabór wniosków rozpocznie się w kwietniu (więcej na temat Zielonego Budżetu w kwietniowym wydaniu Naszych Katowic). Pozostałe środki, a więc ponad 17,6 mln zł zostaną przeznaczone na zadania z budżetu obywatelskiego.

Budżet Obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Ich głosy znajdują odzwierciedlenie w zrealizowanych inwestycjach.

– Większość zmian jest wynikiem rokrocznie prowadzonej ewaluacji. Nie wszystkie uwagi i propozycje mieszkańców są możliwe do wprowadzenia, czasami jest to efekt ich niezgodności z zapisami ustawy o samorządzie gminnym, a czasami wzajemnego wykluczania się przesłanych uwag przez różne osoby – wyjaśnia Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta. – Natomiast zasady każdej kolejnej edycji podlegają zmianom, gdyż powinny odpowiadać na aktualne potrzeby mieszkańców. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.