Wśród 10 spektakli pokazanych w ramach XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, osiem powalczy o statuetkę Grand Prix i nagrodę pieniężną. Tarnowski Teatr zaprezentuje spektakl „Piękna Lucynda” autorstwa Mariana Hermana. Sztuka ta, podobnie jak wszystkie prezentowane w ramach tegorocznego festiwalu, jest napisana przez polskiego artystę. To nawiązanie do obchodów 250-lecie teatru publicznego w Polsce.
Tarnowscy miłośnicy teatru będą odwiedzać mury „Solskiego” w drugiej połowie września. Festiwal rozpocznie się 19 września pokazem „Pięknej Lucyndy” w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, a zakończy się w niedzielę, 27 września, spektaklem towarzyszącym „Hallo Szpicbródka” w wykonaniu Teatru Syrena w Warszawie (przedstawienie odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce). W programie znalazły się także spotkania z aktorami i twórcami przedstawień oraz wystawy.
Wśród zaproszonych teatrów są: krakowska „Bagatela”, Teatr Nowy w Zabrzu, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, Teatr Powszechny. Jednym ze spektakli towarzyszących będzie sztuka „Pelcia, czyli jak żyć żeby nie odnieść sukcesu” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej i Jana Jurkowskiego.
– Pozostajemy przy sprawdzonej formule z lat poprzednich i zapraszamy też teatry nieinstytucjonalne oraz spektakl dyplomowy ze szkoły teatralnej. W tym roku będzie to „Mąż i Żona” autorstwa Aleksandra Fredry w wykonaniu Kompanii Teatralnej Mamro z Warszawy. To spektakl, który jest pokazywany w wielu miejscach w Polsce – mówi dyrektor Teatru Rafał Balawejder. – Studenci z filii we Wrocławiu wraz z reżyserką, Moniką Strzępką, przygotowali „Wesele”. To szansa na poznanie nowych, młodych, ciekawych aktorów. Dwa lata temu w takich samych okolicznościach po raz pierwszy oglądaliśmy na scenie Karolinę Gibki, która obecnie jest członkiem zespołu „Solskiego” – dodaje Rafał Balawejder.
Pamiętajmy, że bilety na „Talię” cieszą się ogromnym powodzeniem wśród tarnowian, dlatego warto zadbać o wejściówki wcześniej. Dla najbardziej wytrwałych nie zabraknie legendarnych już czerwonych poduszek i miejsc na schodach. Karnet na cały festiwal kosztuje 420 zł, a bilety na poszczególne spektakle od 35 do 120 zł. Więcej szczegółów na stronie Tarnowskiego Teatru.
Spektakle konkursowe:
1. Marian Hemar „Piękna Lucynda” reż. Ewelina Pietrowiak – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. 19.09. sobota spektakle godz. 17.00 i 20.00. Duża Scena. Uroczyste otwarcie Festiwalu
2. Artur Pałyga „Tato”, reż. Małgorzata Bogajewska – Teatr Bagatela w Krakowie; 20.09. niedziela godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena.
3. Marek Koterski „Kocham”, reż. Krzysztof Prus – Teatr Nowy w Zabrzu; 21.09. poniedziałek godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena.
4. Aleksander Fredro „Mąż i Żona”, reż. Piotr Wawer – Kompania Teatralna Mamro z Warszawy. 21.09. poniedziałek godz. 17.00 i 20.00 Mała Scena.
5. Mateusz Pakuła „Twardy gnat ,martwy świat”, reż. Eva Rysová – Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach; 22.09. wtorek godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena.
6. Stanisław Wyspiański „Wesele” reż. Monika Strzępka – Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, 23.09. środa godz. 16.30 i 21.00 Duża Scena – widownia na scenie.
7. Michał Bałucki „Sąsiedzi”, reż. Waldemar Śmigasiewicz – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie; 24.09. czwartek godz. 17.00 i 20.30 Duża Scena.
8. Henryk Sienkiewicz „Quo Vadis ”, reż. Rafał Rutkowski – Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie; 25.09. piątek godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena.
Spektakl towarzyszący:
Joanna Szczepkowska „Pelcia, czyli jak żyć żeby nie odnieść sukcesu” reż. Joanna Szczepkowska – Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. 26.09. sobota godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena .
Gala finałowa:
Ludwik Starski „Hallo Szpicbródka” reż. Wojciech Kościelniak – Teatr Syrena z Warszawy. 27.09. niedziela godz. 16.00 i 20.00 Centrum Sztuki Mościce. TOWARZYSZĄCY. Gala zakończenia Festiwalu.