Connect with us
Reklama

co słychać?

Małopolska: wilki, niedźwiedzie, rysie, jenoty… Schodzą coraz bliżej zabudowań (zdjęcia)

Opublikowane

on

Dzikie zwierzęta są obecne coraz bliżej ludzkich siedzib. Widać to w Gorcach, gdzie można je spotkać zaledwie 200 do 300 metrów od zabudowań.  W Kluszkowcach widywane są wilki, w paśmie Obidowej na stałe bytuje niedźwiedź, tak jak i pod Lubaniem. Fotopułapki łapią też borsuki, jenoty, lisy i rysie…

Niedawno tuż po 8 rano mieszkaniec Kluszkowiec poszedł z psem w kierunku lasu na spacer. W pewniej chwili otoczyły go wilki. Były zaledwie kilka metrów od niego i jego psa. Przeżył chwile strachu, bo wilki były już bliskie ataku. Na szczęście wiedział jak reagować. Mocniej przytrzymał tuż obok siebie psa na smyczy, a sam zaczął głośno krzyczeć. Tym razem pomogło…

Gmina Czorsztyn na swej stronie internetowej wydała początkiem kwietnia w tej sprawie komunikat ostrzegając przed nietypowymi zachowaniami wilków.  -W związku z potwierdzonymi przypadkami nietypowego zachowania watahy wilków, która bytuje na terenie gorczańskich lasów (ostatnio widziana w okolicy żółtego szlaku na Lubań) apelujemy o zachowanie ostrożności oraz ograniczenie wyjść na szlaki w towarzystwie czworonożnych pupili. Te leśne drapieżniki najczęściej unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że psy traktują, jako rywali w walce o terytorium. Nawet największy pies w starciu z watahą wilków nie ma szans – czytamy na stronie urzędu.

U nas w lasach, a i w całych Gorcach jest teraz coraz większa populacja wilków. Jest coraz więcej watah – mówił Jan Bednarczyk, gajowy z lasów w gminie Czorsztyn.  Podkreślił, że mieszkańcy coraz częściej mu zgłaszają, że spotykają wilki, które zachowują się nienaturalnie… Dzikie zwierzęta z reguły uciekają słysząc człowieka, teraz nieraz stają na jego drodze. Takie spotkanie z wilkiem miał niedawno też Andrzej Klimczak, mieszkaniec Kluszkowiec. Akurat rano jechał do pracy, gdy zobaczył wilka na Wielkim Polu zaledwie 200 metrów od zabudowań. – Zwolniłem, nie wysiadałem z auta, wilk nie uciekał, zrobiłem mu zdjęcia – mówił w rozmowie z IKC. Zapewnił też nas, że takie spotkania z wilkami nie należą do rzadkości, bo wilki spotykają na drogach i jego koledzy z pracy.

To jednak normalna sytuacja, bo Gorce zawsze zamieszkiwały wilki, to bowiem góry pełne drzew, poszycia, miejsc w których wilki mogą mieć swe ostoje, gdzie mogą wychowywać młode. Jednak od czasu, gdy w 2001 roku, zostały objęte ścisłą ochroną, jest ich więcej, bo to człowiek był ich naturalnym wrogiem, a tuż po wojnie wręcz były one przez niego tępione i to na różne sposoby, nie wyłączając trucizn. Warto też podkreślić, że wilki nie są chronione ani na Słowacji, ani na Białorusi. Jednak w Polsce teraz mogą spokojnie tworzyć kolejne watahy. Każda z nich składa się z samca alfa, samicy alfa, tzw. piastunów, czyli młodzieży i młodych wilczków, których pilnują te starsze.

Teraz nie mając już wroga w człowieku, coraz mniej się go boją, jak podkreślają sami myśliwi. – Jeden stary już wilk na Hubie zabił 7 czy 8 piesków – mówił Paweł Knurowski, prezes koła myśliwskiego „Głuszec”, które ma dwa tzw. obwody, obwód 228 i 249 o powierzchni w sumie ok. 14 tysięcy hektarów na terenie Gorc od Raby Wyżnej, Sieniawy, Bielanki, poprzez Pyzówkę do Wróblówki i od Huby po Przełęcz Snozkę oraz od Ochotnicy po Lubań. Wyjaśnia, że wilk polując zwraca uwagę na tzw. wydatek energetyczny i ryzyko, znaczy to, że wybiera takie ofiary, które jest w stanie upolować  przy mniejszym wysiłku i bez większego ryzyka, takimi są na pewno też psy. – Wilki są bardzo inteligentne, przecież bardzo dobrze przetrwały okres, gdy były u nas  niejako wyjęte spod prawa, tępione  – mówił prezes Paweł Knurowski. – Szybko się uczą, działają w grupie, zbiorowo, nawołują się, a ich wspólne wycie przed polowaniem jest groźne, mrozi krew w żyłach.  Są bardzo wytrzymałe w biegu, ale i rozsądnie. Na przykład polując na łanię w Mizernej najpierw goniły ją dwa wilki, potem kolejne, które już na nią czekały, dopadła ją dopiero kolejna już trzecia zmiana wilków, która na nią czekała na dole, może 200 metrów już od domów

Watah w Gorcach jest już sporo, liczą od 5 do sztuk każda, mogą jednorazowo w jedną noc pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów, nawet 60  – 80. Każda wataha ma jednak swój areał na którym ma swoją ostoję. Jest on bardzo duży. Gdy młode dorastają tworzą własne watahy. –  W leśnictwie Raba Wyżna obserwujemy stale dwie watahy, są przynajmniej po dwie watahy w Obidowej, Kowańcu, Waksmundzie, od Waksmunda do Łopusznej będzie kolejna wataha, później np. od  Huby do Mizernej to wiem, że są dwie i dalej nie przechodzą, bo zawracają, bo dalej jest kolejna wataha w Krośnicy, a od Krośnicy do Tylmanowej następna – mówi prezes Paweł Knurowski. To dlatego napaści wilków na swe stada owiec wypasane w górach boją się bacowie i juhasi. – Podchodzą do naszych owiec blisko, atakują, dokuczają nam, mi rozszarpały psa – mówi baca Ryszard Leśnicki.

Jak się zachować, gdy spotkamy na swej drodze wilka? – Tak jak w przypadku innych zwierząt drapieżnych. Trzeba się ostrożnie wycofać, ale będąc w lesie trzeba być głośno, nie skradać się, tak by zwierzę nas wcześniej usłyszało, wyczuło, tak zwierzę się samo wcześniej wycofa i my go nawet nie zauważymy…  Jednak jak się już spotkamy to dobrze, aby pokazać, że się jest większym niż w rzeczywistości, można np. podnieść do góry ręce.

W Gorcach to jednak nie jedyne drapieżniki. Na stałe mieszka tu kilka niedźwiedzi. – Niedźwiedź ma większy areał niż wilk, ale jeden na stałe bytuje w paśmie Obidowej, jest w Mizernej, gdzie ma gawrę, ma gawrę też pod Lubaniem. Obserwujemy też, jak one wędrują, np. jeden przez dwa miesiące bytował w lasach Raby Wyżnej, ale nie miał tam gawry. Niedźwiedzie pokonują bardzo duże dystanse, wiemy to po śladach i po obserwacji. W Gorcach bytuje ich na stałe kilka  – mówi prezes Paweł Knurowski.

To jednak nie jedyne drapieżne zwierzęta, które można spotkać w Gorcach. – Na naszych fotopułapkach obserwujemy też borsuki, jenoty i rysie. Końcem roku w lesie w Rabie Wyżnej obserwowałem dwa rysie, to były dwa duże osobniki, wielkości dużego wilczura. One bez problemu zabijają cielę jelenia, skacząc na nie z drzewa z góry, od razu łapią za kark  – mówi prezes Paweł Knurowski.

Zwierzęta dotąd żyjące dziko coraz częściej schodzą bliżej ludzkich siedzib. Widać to także w Zakopanem, gdzie po ulicach spacerują łanie, zupełnie nie bojąc się człowieka. Coraz bliżej wyznaczonych dla turystów szlaków w Tatrach można też spotkać dzikie zwierzęta. Jak tłumaczą to pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, bardziej oswoiły się w czasie lockdownu, gdy było mniej ludzi w górach.

Zdjęcia: Andrzej Klimczak, Paweł Knurowski i koło łowieckie „Głuszec”

Tekst: Beata Szkaradzińska

Czytaj dalej

co słychać?

Zabite niedźwiedzie w Tatrach – by je chronić nie wolno ich dokarmiać…

Opublikowane

on

Dodane przez

10 – letnia niedźwiedzica i jej jedno z młodych zastrzelono na Słowacji. Do zdarzenia doszło w rejonie hotelu Śląski Dom pod Gerlachem, który znajduje się w sercu Tatr Wysokich 1670 m n.p.m. Zwierzęta zginęły na parkingu.

 Jak tłumaczą służby słowackie, dwa niedźwiedzie zastrzelone zostały przez pracowników Państwowej Ochrony Środowiska w Wysokich Tatrach, a dwa młode uciekły w kierunku lasu. Akcja to wynik zbyt bliskich spotkań niedźwiedzi z ludźmi na terenie ludzkich siedzib.

W Tatrach jest około 80 do 90 sztuk niedźwiedzi – mówi Filip Zięba zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, naukowiec i przyrodnik. To dotyczy obszaru Tatr polskich i słowackich. Z reguły niedźwiedzie tak jak i inne dzikie zwierzęta nie pragną kontaktu z człowiekiem. Są jednak niestety czasami dokarmiane przez ludzi lub korzystają z okazji pozostawionego przez ludzi jedzenie, czy to na terenie lasów, parku, czy źle zabezpieczonych śmietnikach.

–  Są turyści, którzy świadomie dokarmiają zwierzęta, choć dużo jest i takich, którzy robią to nieświadomie, zostawiając resztki i to naraża nas na niebezpieczeństwo – wyjaśnia Filip Zięba.  Podkreśla, że taki niedźwiedź traktujący śmietnik, jak stołówkę, najpierw w okolice domostw podchodzi nocą, potem, gdy nic mu się nie dzieje wczesnym rankiem i tak przekracza kolejne granice i zaczyna chodzić w ciągu dnia między domami… Tymczasem wiele miejscowości w Tatrach na Słowacji, jak choćby Wysokie Tatry, czy Smokowiec leżą w środku lasu, to dlatego łatwiej tam jest spotkać dzikie leśne zwierzęta. Szukają one łatwego jedzenia, a to jest w źle zabezpieczonych np. śmietnikach… Niedźwiedź może więc szybko zdobyć obiad i uciec do lasu okrążającego miejscowość.

Jak wyjaśnia jednak Filip Zięba, jest to długi i złożony proces, aby zwierzę zaczęło wchodzić w ludzkie siedziby.– To jest problem bardzo złożony, aby wychować sobie takiego niedźwiedzia….

Dlatego tak ważne jest, aby nie dokarmiać dzikich zwierząt i dobrze zabezpieczać wszelkie miejsca z śmieciami. To niestety potem zwierzęta ponoszą konsekwencje niefrasobliwego zachowania ludzi. – Pamiętam sprawę sprzed dwóch, trzech lat, gdy Słowacy poprosili nas o pomoc w odłowieniu niedźwiedzicy. Ona sobie siedziała w centrum miejscowości na modrzewiu i karmiła młode. Potem przeszła na kolejne drzewo między turystami, po drodze jeszcze rozwalając śmietnik… To tak jakby chodziła sobie u nas np. po parku miejskim…  My pomogliśmy im ją odłowić. Złapaliśmy ją i założyliśmy jej obrożę – mówi Filip Zięba. Wyjaśnia, że pracownicy TPN namawiali Słowaków, aby zastosowali, taką samą metodę, jaka jest na terenie TPN, a więc odstraszania strzelaniem gumowymi kulami. – Jednak to nie takie proste, nie wszędzie wolno tak robić… Ja nie chcę komentować jednak tego, co się wydarzyło na Słowacji.

To już kolejny przypadek z niedźwiedziami w roli głównej. Nasz słynny niedźwiedź Iwo odłowiony w okolicy Łysej Polany, gdzie mu założono GPS, potem poszedł na Węgry i dalej na Ukrainę. Początkiem lat 90. XX wieku niedźwiedzica Magda została odłowiona i zawieziona do zoo we Wrocławiu z młodymi, niestety pokonała wszelkie przeszkody i uciekła na miasto i zginęła, jeden jej młody padł, a drugi Mango przez całe życie musiał być izolowany w klatce 5 na 5 metrów…

Warto też przypomnieć, że ostatni atak niedźwiedzia na człowieka w Polsce miał miejsce w 1926 roku, gdy to zaatakował on pasące owce na łące w Białce Tatrzańskiej dzieci – mówi Filip Zięba i podkreśla, że niedźwiedzie tak naprawdę są wegetarianami… Mają za to doskonały słuch i węch. Ich przysmakiem jest roślina świerząbek orzęsiowy. – Im naprawdę wystarczy to co rośnie teraz w lesie.

 Idąc w Tatry należy pamiętać, że to dom zwierząt, a w tym niedźwiedzi. Skoro mamy na terenie TPN ponad 270 km ścieżek, to oczywiście nie jest możliwe, aby w jakiejś odległości od nas nie był niedźwiedź, który nas doskonale czuje i słyszy, bo i słuch i węch ma znakomity. Niedźwiedzie zresztą nocą często korzystają naszych szlaków. Ważne jest jednak, aby z szlaków będąc już w parku nie zbaczać, bo można spotkać niedźwiedzia, a ten może być naszą obecnością, przy sprzyjającym wietrze zaskoczony. Takie zbliżenie się człowieka może potraktować jako atak, dlatego sygnalizuje stając na dwóch łapach i fucząc, aby do niego nie podchodzić…

Tekst Beata Szkaradzińska

Fot. główne ilustracyjne

Czytaj dalej

co słychać?

Fory dla zwierząt wiosną w Tatrach

Opublikowane

on

Dodane przez

Choć wiosna zagościła już na dobre, to jednak w Tatrach, a szczególnie tych wyższych partiach, nadal …zima. Na wysokości ponad tysiąca metrów n.p.m. jest jeszcze ponad 2 metry starego śniegu. Mimo to zwierzęta powoli się budzą, widać też budzącą się florę.

–  Krokusy nie mogą się przebić na Kalatówkach są tylko nieliczne, tak jak i lepiężniki, na drzewach prawie nie ma pąków – mówi  Marcin Strączek Helios, leśniczy obwodu Kuźnice z TPN.

 – Śniegu jest bardzo dużo, to naprawdę wyjątkowy sezon. Natomiast trzeba pamiętać, że wiosna to czas najbardziej wzmożonej aktywności  fauny – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

I tak już powoli pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego spotykają zwierzęta. – Wykopują się świstaki, nie będą miały jednak łatwo, bo śniegu dużo i wszystko czym mogą się żywić jest pod grubą pokrywą, więc tych nor, które są odkopane jest jeszcze niewiele, ale zakładamy, że ich ilość będzie wzrastać lawinowo – mówi Szymon Ziobrowski.

Możemy już obserwować wybijające się świstaki z czterech nor w obwodzie ochronnym Kuźnice, z dwóch w Kotle Goryczkowy oraz jedną w Świńskim Kotle Goryczkowym i jednym w Dolinie Jaworzyńskiej. Pozostałe nory są jeszcze nieaktywne, ale i z nich wyjdą lada moment świstaki, bo to czas, gdy rozpoczynają swą wiosenną aktywność, a to znaczy, że wiosna w górach lada moment – mówi Marcin Strączek Helios. Podkreśla, że świstaki mają teraz bardzo trudny czas, bo są głodne, a pokarmu, którym się żywią, a więc ziołorośli, przez dużą ilość śniegu brak. To dlatego jeszcze jakiś czas muszą spędzić w norach. Choć z głodu czasem przeglądają śmieci. – Raz jeden zobaczyłem nadgryzionego zębami świstaka starego trampka – mówi Marcin Strączek Helios. Jednak już wkrótce będą się rozmnażać, a potem intensywnie żerować aż do jesieni, potem znowu będą spać w norach.

Teraz też już rodzą się kozice. – Są już bardzo widoczne i schodzą w swe bezpieczniejsze rejony, gdzie będą ich wykoty teraz w maju – mówi Marcin Strączek Helios, leśniczy obwodu Kuźnice z TPN.

Widać też już niedźwiedzie. Na Hali Gąsienicowej jest ponad 2 metry śniegu, a z gawry wyszła już niedźwiedzica.

Powoli będzie musiała zejść gdzieś niżej, uzupełnić braki w  jedzeniu, bo od jesieni śpi, a od końca stycznia karmi młode, musi więc uzupełnić swe zasoby energetyczne –  Marcin Nędza Chotarski, leśniczy z Hali Gąsienicowej, TPN. Wyjaśnia, że z przeprowadzonych badań w Polsce i na świecie wynika, że od stycznia, gdy urodziła młode niedźwiedzica już nie zapada w całkowitą hibernację, choć nadal odpoczywa. – Czasem się przekręci z lewego boku na prawy, łapą przygarnie młodego, aby się napił mleka, zazwyczaj jednak dawniej, gdy niedźwiedzica wyszła z gawry, to dwóch tygodni od niej odchodziła, teraz przez nawrót zimy nie odchodzi już prawie cztery tygodnie. Marcin Nędza Chotarski wyjaśnia też, że niedźwiedzica opiekuje się zazwyczaj młodymi 2 lata, czasem krócej, a czasem i 3, jednak z reguły młode odgania po 2 lub 2,5 roku. Przeważnie w warunkach TPN ma niedźwiedzica po dwa lub trzy młode. Niestety trzecie jest zawsze najsłabsze, najmniejsze i rzadko dożywa pełnoletniości.- Niedźwiedzi mamy tu w TPN około 20, to optymalna liczba, bo widać, że im tu dobrze – mówi Marcin Nędza Chotarski, leśniczy z Hali Gąsienicowej, TPN. Wyjaśnia, że dawniej niedźwiedź był w Tatrach tępiony przez górali w obawie o stada pasących się owiec. To dlatego został on prawie całkowicie wytępiony na przełomie XIX i XX wieku. – Teraz nie ma już kłusownictwa, a pożywienia mają w Tatrach niedźwiedzie bardzo dużo, więc jest ich teraz optymalna ilość. Praktycznie w każdej dolinie jest gawra.  

Ponieważ TPN to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, nieraz bardzo tłumnie władze Parku zdecydowały, że dla dobra zwierząt, które teraz się rozmnażają, rodzą trzeba ograniczyć w górach bytność ludzi. – Po wielu dyskusjach uznaliśmy, że priorytet musimy dać stałym mieszkańcom Tatr i to dlatego zamykamy niektóre szlaki – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Pisaliśmy już o tym.

Beata Szkaradzińska

Zdjęcia: Tomasz Bodziany; TPN, Dariusz Giś, TPN; Tadeusz Rusek, TPN

Czytaj dalej

co słychać?

Owce ruszają na hale

Opublikowane

on

Dodane przez

Zanim redyk z owcami pójdzie na hale, bacowie i juhasi każdego roku gromadzą się w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala, aby prosić o dobry wypas. Tak było i w tym roku. Święto Bacowskie zgromadziło wszystkich tych, którym pasterstwo jest bliskie. Przyjechali bacowie nie tylko z Podhala, Spisza i Orawy ale i z Sądecczyzny, Żywiecczyzny, Śląska i Podkarpacia oraz z Zdziaru na Słowacji.

Jak tradycja nakazuje, w pierwszą niedzielę po św. Wojciechu, poświecona została woda i ogień oraz niewielki w tym roku kierdel przez ks. Jana Luberdę. Zarówno wodę pochodzącą z ludźmierskiego źródełka, jak i ogień bacowie i juhasi wezmą z sobą na hale. Wodą pokropią swe stada, a od tzw. drewnianych sajt rozpalą tzw. zawaterniki, które będą płonąć aż do świętego Michała – 29 września, gdy to tradycyjnie owce wracają z hal.

Dlaczego tak ważne są te obrzędy? To one tworzą co roku, od wieków, pewien cykl wypasu. Pasterze ze swymi owcami na hale zawsze ruszali wiosną datę wyznaczał św. Wojciech 23 kwietnia, a wracali jesienią na św. Michała – 29 września. Wychodząc na te kilka miesięcy bacowie i juhasi zawsze modlili się z swymi rodzinami, teraz czynią to w sanktuarium Gaździny Podhala.

Warto jednak zaznaczyć, że obrzędy związane z pasterstwem zaczynają się już w Wielkanoc. Podczas niedzieli Palmowej bacowie i juhasi święcą gałązki wierzby i jałowca. To ich używają do okadzania swych stad owiec, koszarów i szałasów. Ważnym elementem są też dzwonki umieszczane na szyi zwierząt. Dzwonki nie wieszano tylko na owcach mlecznych, bo wierzono, że ciężar jego wpłynie źle na wydajność mleka. Najlżejszy wieszano na szyi owcy przewodnicy, której stado idąc w kierdlu słucha. Co istotne bacowie na wypas biorą też owce należące do innych gospodarzy. Idą one w specjalnym szyku zwanym kierdelem, a pilnują go psy bacowskie.

Owce w liczbie ok. 30 tysięcy już wkrótce ruszą na hale, w tym roku, jak mówią sami bacowie, jest to nieco spóźnione przez niesprzyjającą aurę. W tatrzańskich dolinach będzie to tzw. wypas kulturowy, ale z owcami ruszą tez dalej np. w Bieszczady. Podczas tych kilku miesięcy będą mieszkać w bacówkach ze swymi stadami. To w nich będą wyrabiać tradycyjne oscypki, bryndzę, żentycę.

Warto jednak przypomnieć, że kultura góralska związana jest z tą wołoską, to bowiem na Podhale jeszcze w XIV wieku przybyli Wołosi, którzy to tu zapuścili swe korzenie, wywierając duży wpływ na zwyczaje i obrzędy górali podhalańskich, tak jak i osadnicy z Niemiec. Pierwszymi jednak osadnikami pod Tatrami była ludność pochodząca z Małopolski, która pasterstwa nauczyli Wołosi.

Tekst i zdjęcia Beata Szkaradzińska

Czytaj dalej

Polub nas na FB

Advertisement

Popularne