Weekend w Krakowie i Małopolsce – imieniny Krzysztofa, piknik rodzinny święto borówki, kino pod chmurką

Grzegorz Skowron
(fot Tauron Arena)

Wakacje na półmetku. Na ostatni weekend lipca krakowskie i małopolskie instytucje kultury przygotowały wiele atrakcji. W Pałacu Krzysztofory świętowane będą imieniny Krzysztofa, w kilku miejscach w Krakowie przewidziano seanse kinowe pod chmurką i koncerty. A w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej odbędzie się Święto Borówki. Sprawdź, co będzie się działo w ten weekend w Krakowie i Małopolsce.

- reklama -

Piknik filmowy w parku Lotników

Warsztaty kreatywne, zajęcia z animacji poklatkowej i rysunkowej, tworzenie zabawek optycznych i toreb filmowych, pełna grozy fotobudka, rodzinne quizy i kalambury, a do tego muzyka filmowa oraz kino plenerowe z uwielbianym przez kinomanów, i nie tylko, „Powrotem do przyszłości”. W sobotę, 29 lipca, od godz. 14.00 do 19.00 zapraszamy na piknik rodzinny przy TAURON Arenie. Tematem przewodnim będą filmy i kinematografia.

- REKLAMA -

Święto Krzysztoforów i imieniny Krzysztofa z wizjonerami

Imieniny Krzysztofa obchodzone są 25 lipca, ale na tradycyjnie świętowanie pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza w ten weekend 29–30 lipca. W programie szereg atrakcji: oprowadzenie, warsztaty, koncert i przede wszystkim przypomnienie krakowskich wizjonerów.

- Advertisement -
krzysztofory
Weekend w Krakowie i Małopolsce - imieniny Krzysztofa, piknik rodzinny święto borówki, kino pod chmurką 6

Ostatni weekend Bulwar[t]u Sztuki

W ten weekend w Krakowie zakończy się Bulwar[t] Sztuki. W programie m.in. spotkanie literackie z Filipem Springerem, koncert Dominika Strycharskiego nad Zalewem Nowohuckim i spektakl „Lem vs. P. K. Dick” w reżyserii Mateusza Pakuły.

Podgórskie Letnie Koncerty

Najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i sakralnej – m.in. w aranżacjach na chór, głosy solowe, bandurę i skrzypce – oraz arcydzieła muzyki organowej. A wszystko to w wyjątkowych wnętrzach kościoła pw. św. Józefa przy Rynku Podgórskim. Centrum Kultury Podgórza zaprasza na tegoroczną edycję Podgórskich Letnich Koncertów, które są organizowane w każdą wakacyjną niedzielę o godz. 16.00. W niedzielę, 30 lipca, podczas koncertu zatytułowanego „Jan Sebastian Bach i jego epoka”, obok najsłynniejszych kompozycji samego Bacha będzie można usłyszeć również utwory takich klasyków jak Dietrich Buxtehude, Georg Friedrich Händel oraz Giovanni Battista Pergolesi – na organach zagra Zygmunt Kokoszka, a towarzyszyć mu będzie mezzosopranistka Barbara Ostafin. Wstęp wolny.

Opera Gala – finał Festiwalu Muzyki Polskiej

19. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej zbliża się do końca. Za nami weekendy wypełnione pieczołowicie dobraną muzyką polską od XVI do XX wieku, uzupełnioną o arcydzieła muzyki światowej, a wszystko to w wykonaniu cenionych artystów z całego świata. Zwieńczeniem festiwalu będzie wielka gala operowa, która odbędzie się w sobotę, 29 lipca w Nowohuckim Centrum Kultury.

Scena letnia na festiwalu NH FEST

NH FEST w Nowohuckim Centrum Kultury to przede wszystkim letnie koncerty, które odbywają się na dużej scenie plenerowej. Publiczność może usłyszeć na nich utwory z różnych muzycznych krain. W niedzielę, 30 lipca zespół KRacustic wykona popularne standardy muzyki jazzowej – bossa nova, soul, blues, tango, piękne walce oraz utwory Franka Sinatry.

Letnie Granie w Dworku Białoprądnickim

Jeśli lato, to tylko w rytmie muzyki, a ta najlepiej brzmi pod gołym niebem! Dlatego Dworek Białoprądnicki zaprasza na cykl Letnie Granie, w ramach którego co niedzielę można spotykać się na scenie plenerowej, podczas koncertów. W niedzielę, 30 lipca punktualnie o godz. 19.00wystąpi Trójmiejskie trio jazzowe Confusion Project & Simona De Rosa.

Deszcz koncertów na 28. Summer Jazz Festival Kraków!

Trwa wielkie, dwumiesięczne święto jazzu, a to wszystko za sprawą Summer Jazz Festival Kraków organizowanego od 28 lat w Krakowie przez Witolda Wnuka. Codzienne koncerty odbywają się w Piwnicy pod Baranami oraz klubie Harris Piano Jazz Bar. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na social mediach Summer Jazz Festival Kraków oraz na summerjazz.pl.

Kino drogi w pałacu Potockich

piątek, 28 lipca o godz. 17.00 Galeria Bunkier Sztuki zaprasza na dziedziniec pałacu Potockich, na którym odbędzie się pokaz filmów artystycznych pt. „Kino drogi”. To pierwsza odsłona wakacyjnych pokazów wybranych filmów artystycznych z Kolekcji Bunkra Sztuki. Zaprezentowane zostaną filmy: „Volvo” Łukasza Skąpskiego, „Samochody, samochody”, „Byłem chłopcem w Nowym Jorku” i „Ojej, boli mnie noga” Józefa Robakowskiego oraz „6 rzek” Cecylii Malik i Piotra Pawlusa.

17. wakacyjny festiwal filmowy „Letnie Tanie Kinobranie”

W Kinie Pod Baranami trwa doroczny festiwal Letnie Tanie Kinobranie z najlepszymi filmami minionych miesięcy i klasyką kina. Tegoroczna – siedemnasta – edycja wakacyjnego festiwalu odbywa się pod hasłem „Wszystkie kolory kina”. W programie ponad 100 filmów pogrupowanych w osiem tematycznych tygodni. Pokazy odbywają się w Kinie Pod Baranami i w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Dodatkowe seanse pod gwiazdami w Ogrodzie przy Muzeum Manggha.

Muzyka, sztuka i historia, czyli lato w Willi Decjusza

niedzielę, 30 lipca o godz. 12.00 w Willi Decjusza odbędzie się koncert z cyklu „Letnie lekkie koncerty Kooperatywy Pianistycznej w Willi Decjusza”, na który wstęp jest bezpłatny. Dodatkowo w godz. 13.00–18.00 zwiedzać można wnętrza Willi Decjusza indywidualnie (z audioprzewodnikiem lub przewodnikiem w Polskim Języku Migowym) oraz z przewodnikiem.

willa decjusza
Weekend w Krakowie i Małopolsce - imieniny Krzysztofa, piknik rodzinny święto borówki, kino pod chmurką 7

(Fot. Instytut Kultury Willa Decjusza)

Kino pod chmurką w parku Dębnickim

Trwają wakacyjne seanse kina pod chmurką w parku Dębnickim przy ul. Praskiej 22. Pierwszy miesiąc w kinie plenerowym zamknie film familijny „Był sobie pies” w sobotę, 29 lipca o godz. 21.00. Wstęp wolny.

To będzie gwiezdna sobota z Symbiozą

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” zaprasza rodziny na sobotę pełną gwiezdnych przygód! W sobotę, 29 lipca dowiemy się m.in. jaki wpływ na las mają gwiazdy i dlaczego warto czasem spojrzeć w niebo! Kosmiczne wątki towarzyszą nam w tym roku w ramach obchodów 550. urodzin Mikołaja Kopernika.

Letnie kino plenerowe „Kino pod Gwiazdami”

Trwa letnie kino plenerowe „Kino pod Gwiazdami” w Przystani Na Eisenberga przy ul. Filipa Eisenberga 4. W piątek, 28 lipca o godz. 20.45 zobaczymy „Najgorszy człowiek na świecie” . Wstęp bezpłatny!

Philharmonic Music Summer 2023

Latem Filharmonia Krakowska opuszcza mury swojej siedziby, by koncertować w plenerze i wśród palm. Zmienia się także repertuar – znajdziemy się w starym kinie, ogrodach Hiszpanii czy Hollywood czasów jego złotej ery. Podczas Philharmonic Music Summer w sobotę, 29 lipca o godz. 12.00 w Ogrodzie Botanicznym przy ul. Kopernika 27 usłyszymy muzykę kameralną w niecodziennych składach wykonawczych: na cztery klarnety, na cztery fagoty, na puzony i tubę, na duet perkusyjny… Cieszmy się latem!

Letnie Garden Party w Ogrodzie Łobzów

niedzielę, 30 lipca w Ogrodzie Łobzów przy ul. Przeskok odbędzie się Garden Party. Początek od godziny 11.00, wstęp wolny.

Osiedlowy festyn z potańcówką

W niedzielę, 30 lipca w Wyciążach na terenie LKS Błyskawica przy ul. Podstawie 6a odbędzie się osiedlowy festyn „Dzień Wyciąż”. Początek o godz. 15.00.

Podziwiaj zachód słońca ze szczytu kopca Kościuszki

Nadal trwa wakacyjna akcja, w ramach której turyści i mieszkańcy mogą odwiedzać kopiec także wieczorową porą. Zwiedzający mają okazję podziwiać zachody słońca oraz panoramę Krakowa po zmroku ze szczytu kopca Kościuszki.

W niedzielę zabytkowe tramwaje na dwóch liniach

niedzielę, 30 lipca, na krakowskie ulice znów wyjadą zabytkowe tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Będą one kursować na dwóch trasach – z Dajworu i Pleszowa do pętli w Cichym Kąciku.

mpk zabytkowe
Weekend w Krakowie i Małopolsce - imieniny Krzysztofa, piknik rodzinny święto borówki, kino pod chmurką 8

(Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie)

Święto Dzieci Gór

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zamyka jubileuszową 30. edycję Święta Dzieci Gór. To wyjątkowy festiwal – miejsce spotkań dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych. Podczas wspólnej zabawy młodzi uczestnicy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.

W tegorocznej edycji uczestniczy łącznie ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Na wielki koncert finałowy przygotowały wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstanie nowa jakość. Zamknięcie festiwalu poprzedzą m.in. ostatnie z prezentacji dni narodowych w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego. Tuż przed sobotnim finałem impreza dotrze także poza Nowy Sącz – dzieci będą koncertować na estradach plenerowych w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy oraz Limanowej.

Tegoroczny festiwal odbywa się w dniach 23 – 29 lipca.

Więcej informacji na stronie centrum

Święto Borówki

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej również przygotowało wyjątkowe spotkanie z muzyką i kulturą ludową. W niedzielę 30 lipca odbędzie się największa cykliczna impreza plenerowa, którą organizuje skansen, czyli Święto Borówki. Część artystyczną wypełnią m.in. inauguracja kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej – Zubrzyca Górna, występy zespołów ludowych, czy spektakl dla dzieci. Podczas całej imprezy na uczestników czekają także liczne pokazy, warsztaty, konkursy oraz kulinarne degustacje.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie muzeum

Koncerty: Flamenco w ogrodzie botanicznym i zamkowe Emanacje

Filharmonia Krakowska zaprasza do Ogrodu Botanicznego UJ na kolejną odsłonę festiwalu Philharmonic Music Summer. Publiczność czeka wyjątkowy koncert, w którym moc muzyki połączona zostanie z pasją tańca flamenco. Tytuł koncertu „Noce w ogrodach Hiszpanii” został zaczerpnięty z kompozycji Manuela de Falli – cyklu obrazów muzycznych odmalowujących idylliczną Hiszpanię, a przede wszystkim – Andaluzję.  Na scenie wystąpią: sopranistka Beata Kraska- Kosiara, tancerka flamenco Nadia Mazur, śpiewak flamenco Jesus Fajardo oraz gitarzysta Jakub Niedorobek.

Kiedy? Sobota 29 lipca, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii

U źródeł

Muzyka łemkowska i światowe przeboje muzyki klasycznej wraz z utworami Dymitra Bortniańskiego – znakomitego ukraińskiego kompozytora, dyrygenta i śpiewaka zabrzmią podczas koncertu w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu U źródeł / Pry dżerełach w Bartnem. Koncert zatytułowany: „Tobie śpiewamy / Tebe poiom” DYMITR BORTNIAŃSKI IN MEMORIAM odbędzie się w cerkwi greckokatolickiej pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem.

Cerkiew greckokatolicka pw w Kosmy i Damiana w Bartnem
Weekend w Krakowie i Małopolsce - imieniny Krzysztofa, piknik rodzinny święto borówki, kino pod chmurką 9

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem (fot. Barbara Zasowska – mat. prasowe)

Wykonawcy:

  • Nazar Tatsyshyn – tenor
  • Mariusz Monczak – skrzypce
  • Wiktor Szymajda – fortepian

Kiedy? Sobota 29 lipca, godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *