Zbliża się „długi weekend”. Sprawdź, co możesz zobaczyć w najbliższej okolicy

Ilustrowany Kurier Codzienny

Trzydniowy „długi weekend” można spędzić w swojej najbliższej okolicy. Na podstawie wydanej przez nas książki „Smaki Ziemi Tarnowskiej” prezentujemy ciekawe miejsca w regionie tarnowskim, które warto odwiedzić w wolnym czasie.

- reklama -

- REKLAMA -

 

- Advertisement -

W tym przypadku obszar regionu tarnowskiego podzielony został na Lokalne Grupy Działania, które zrzeszają sąsiadujące ze sobą gminy.

 

LGD Zielony Pierścień Tarnowa to grupa skupiająca sześć gmin: Tarnów, Skrzyszów, Lisia Góra, Wierzchosławice, Wietrzychowice i Żabno. Na tym terenie słynącym z pasiek, można odwiedzić kilka ośrodków jazdy konnej, a także wybrać się do parku linowego „Szara Sowa”. To miejsce dobre nie tylko na aktywny wypoczynek, ale też świetną zabawę – oprócz spaceru z przeszkodami pomiędzy koronami drzew, można tam przeżyć „lot” na wysokości 30 m. Ośrodki jazdy konnej znajdują się w Starych Żukowicach: ranczo Palomino, ośrodek Furioso (nagrodzony w powiatowym konkursie w 2007 r.), Roleski Ranch oraz w Komorowie.

skrzyszów kościół

W Skrzyszowie, który jest siedzibą LGD Zielony Pierścień Tarnowa, warto zobaczyć największy w województwie oraz jeden w większych w kraju kościół drewniany. Mowa o kościele św. Stanisława Biskupa, który wybudowano w 1517 r. Natomiast w Pogórskiej Woli znajduje się kościół św. Józefa, który w 1932 r. przeniesiono w całości o… prawie kilometr! Niezbędne do tego były specjalne rolki z drewna, a XVIII-wieczny kościół został przybliżony wiernym – znajduje się teraz bliżej centrum wsi. Na terenie gminy Tarnów znajduje się też XIX-wieczny dwór Marszałkowiczów w Zgłobicach. Warto dodać, że w czasie II wojny światowej działała tam… konspiracyjna fabryka granatów, w które zaopatrywali się partyzanci AK.

Wierzchosławice to nie tylko miejsce narodzin Wincentego Witosa (w domu tym obecnie mieści się muzeum) i siedziba Centrum Kultury Wsi Polskiej, ale także świetne miejsce na wypoczynek na świeżym powietrzu. Ścieżka przyrodniczo-leśna „Lasy Wierzchosławickie” znajduje się w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Oprócz stawów hodowlanych z rybami, można tam zaobserwować bardzo ciekawe rodzaje ptaków. Ścieżka pełni funkcję rekreacyjną, ale i dydaktyczną. W okresie bożonarodzeniowym okolica słynie z królewskiego karpia wierzchosławickiego. Dla ceniących sobie spokój i cieszę odpowiednim miejscem będzie gospodarstwo „Leśniczówka” w Wierzchosławicach, które zostało w 2005 r. wyróżnione w konkursie na Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej.

W gminie Żabno możemy zobaczyć m.in. zespół pałacowo – parkowy z XIX w., dawną siedzibę hrabiów Męcińskich, obecnie gimnazjum (Łęg Tarnowski – Partyń), cmentarz żydowski – kirchoł (Żabno, ul. Kościuszki) oraz sanktuarium w Odporyszowie. Chwile relaksu zapewni nam wizyta w kąpielisku zalewie Podlesie Dębowe, zwanym popularnie „Kakałkiem”.

kakałko

 

 

LGD Dunajec-Biała zrzesza gminy położone w południowej części powiatu tarnowskiego: Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn.

Lokalna Grupa Działania zaprasza do wyjątkowego miejsca – Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, gdzie skupia się całe bogactwo tej części powiatu. Można tam zasmakować tradycyjnych potraw, ale i odwiedzić ogródek edukacyjny czy wziąć udział w warsztatach i piknikach tematycznych.

jamna

Dla miłośników spacerów i pieszych wędrówek odpowiednim miejscem będzie Jamna – miejscowość znajdująca się na pograniczu Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego. Wycieczki rowerowe bądź piesze mogą zakończyć się w Bacówce na Jamnej, nagrodzonej w powiatowym konkursie „Chatce Włóczykija”, wyróżnionej „Gajówce”, Schronisku Dobrych Myśli bądź Domu Św. Jacka. W Jamnej mieści się ośrodek duszpasterstwa akademickiego ojców Dominikanów, który w 1996 r. podczas przelotu śmigłowcem pobłogosławił Jan Paweł II. W sanktuarium znajduje się ikona Matki Bożej Niezawodnej Nadziei (Matki Bożej Jamneńskiej), przed obliczem której młodzi ludzie proszą o dobrego męża bądź żonę. W Wesołowie (gm. Zakliczyn) można odwiedzić winnicę „Zawisza” Mariusza Chryka, który w 2011 r. otrzymał I miejsce w konkursie powiatowym na Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej za „Wino białe półwytrawne Solaris 2010”.

W Melsztynie warto zobaczyć ocalałe ruiny zamku Spytka Leliwity. Legenda głosi, że właśnie od zamku do klasztoru reformatów w Zakliczynie, ciągnął się trzykilometrowy loch, w którym skrywano skarby. W pobliżu ruin zamkowych, tuż przy drodze, możemy napotkać na dwóch pustelników. Jednym z nich jest brat Grzegorz, który na dachu swojej pustelni zamontował… solary pozwalające na korzystanie z laptopa. W tym samym miejscu znajduje się kultowa restauracja „Podzamcze”.

Ciężkowice słyną ze swojego „Skamieniałego Miasteczka”. To 15-hektarowy rezerwat skałek piaskowców, które ukształtowane są w finezyjny sposób. Najpopularniejsza z nich to „Czarownica”, która „straszy” turystów swoim nosem. W Ciężkowicach możemy zatrzymać się na domowy obiad w słynnej już knajpce – „U Martusiowej”. Niedaleko (ok. 3 km) znajduje się Kąśna Dolna, a w niej zabytkowy Dwór. Była to posiadłość Ignacego Jana Paderewskiego, która do dziś żyje muzyką klasyczną, organizowane są tam bowiem liczne koncerty i recitale. W tej okolicy możemy też odwiedzić dwa inne, ciekawe miejsca: Pławną, gdzie znajduje się „Diable Boisko” (skalna brama, pomnik przyrody) oraz Bruśnik, gdzie z wieży widokowej można podziwiać piękne pejzaże, a przy dobrej widoczności nawet zobaczyć Tatry.

Ciężkowice-17

Poza Kąśną Dolną melomani mogą odwiedzić Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Po koncercie można skorzystać z oferty agroturystycznej Stanisława Ziółkowskiego, którego gospodarstwo w Kończyskach zostało nagrodzone w konkursie na Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej w 2008 r.

 

 

LGD Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju obejmuje teren pięciu gmin: Tuchów, Rzepiennik Strzyżewski, Gromnik, Ryglice i Szerzyny.

Ta część powiatu tarnowskiego słynie nie tylko z winnic i miodów, a także licznych tras do pieszych wędrówek. Bacówka na Brzance to świetna baza wypadowa do tego, aby lepiej poznać tę okolicę. Z wieży widokowej na Brzance (536 m n.p.m.) można podziwiać całą panoramę Pogórza.

tuchów klasztor

Tuchowskie sanktuarium jest ośrodkiem kultu religijnego – rokrocznie, szczególnie w czasie tygodniowych, lipcowych odpustów, nawiedza go wielu pielgrzymów. Modlą się oni przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Tuchowskiej – obraz z I poł. XVI w. Warto odwiedzić to miejsce również w okresie bożonarodzeniowym – uruchamiana jest tam wówczas szopka złożona z 360 elementów. W przyklasztornym misyjnym muzeum można obejrzeć liczne eksponaty przywiezione przez redemptorystów pracujących głównie w Ameryce Południowej. Szczególnym eksponatem jest… głowa ludzka spreparowana do wielkości pięści – to indiańskie trofeum, które można obejrzeć w Tuchowie.

nadleśnictwo gromnik, fot. Artur Gawle (7)

Na terenie Nadleśnictwa Gromnik znajduje się ścieżka dydaktyczna na pograniczu Tuchowa i Zalasowej. To świetne miejsce na spędzenie kilku godzin na łonie przyrody. W tej okolicy można też odwiedzić prawdziwie indiańską wioskę – Fort Watipi w Zalasowej, gdzie znajduje się gromadzona przez 20 lat kolekcja indiańskiego rękodzieła, m.in.: strojów, pióropuszy, mokasynów, instrumentów, broni.

Propozycja dla miłośników turystyki konnej to gospodarstwo agroturystyczne „Paryja” w Ołpinach (gm. Szerzyny) oraz „AgroRyglice” Stacja Górskiej Turystyki Konnej. W Ryglicach warto zobaczyć również spichlerz dworski – datowany na rok 1757, najstarszy tego typu obiekt w regionie.

spichler

Stawy rybne to kolejna atrakcja regionu – znajdziemy je w Tuchowie (jadąc od Tarnowa, znajdują się po prawej stronie ul. Tarnowskiej). Ciekawym miejscem może być również obserwatorium astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim. Stanęło ono na wzgórzu, na wysokości 350 m n.p.m., pośród lasów, w oddaleniu od okolicznych wsi. Wybudował je dr Bogdan Wszołek.

 

 

LGD Kwartet na Przedgórzu działa na rzecz czterech gmin: Radłów, Borzęcin, Dębno oraz Brzesko. Jedynie gmina Radłów leży na terenie powiatu tarnowskiego, pozostałe trzy gminy to obszar powiatu brzeskiego.

radłów

Mieszkańcy Tarnowa bardzo chętnie wybierają się nad zalewy w Radłowie i Niwce. To miejsca znane nie tylko plażowiczom i miłośnikom wypoczynku nad wodą, ale także wędkarzom. Są to zalewy po wyrobiskach żwirowych, ten w Niwce jest miejscem przeznaczonym dla amatorów łowienia ryb. Warto wspomnieć, że na całym akwenie wodnym obowiązuje całkowity zakaz kąpieli, wyłączając kąpieliska i miejsca wypłycone do głębokości 130 cm. W Radłowie znajduje się prywatny ośrodek wypoczynkowo-wędkarski „Katamaran”, gdzie można m.in. wypożyczyć sprzęt wodny. Natura jest główną atrakcją turystyczną gminy Radłów. Poza zalewami można wypocząć w lasach (ok. 38% powierzchni), które na swoich terenach kryją pomniki przyrody, m.in.: dąb szypułkowy o wysokości 30 m, którego wiek oceniany jest na 250 lat oraz bagna Babrzysko i Krzyżówka znajdujące się na terenie Leśnictwa Sternalice.

Na terenie gminy Radłów urodziła się Karolina Kózkówna, obecnie błogosławiona kościoła katolickiego (beatyfikacja w 1987 r. w Tarnowie). W Wał-Rudzie znajduje się zrekonstruowany dom, w którym mieszkała dziewczyna. Została ona zabita w obronie swego dziewictwa przez rosyjskiego żołnierza w 1914 r. Jest patronką Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. We wsi wciąż znajduje się grusza, pod którą Karolina nauczała rówieśników, a centrum jej kultu jest sanktuarium w Zabawie. We wspomnianym wcześniej domu w Wał-Rudzie znajduje się izba pamiątek, a także księga próśb o wstawiennictwo bł. Karoliny.

wał ruda dom kóżkówny (2)

Miłośnicy natury na pewno odnajdą swoje miejsce na terenie gminy Borzęcin. Leśniczy Krzysztof Majka oraz fotograf przyrodniczy Włodzimierz Stachoń wydali nawet książkę na temat ptaków w gminie. Opisywane okazy można zaobserwować w lesie, nad wodą, wśród łąk i w sąsiedztwie człowieka. W Szczepanowie (gm. Borzęcin) znajduje się sanktuarium św. Stanisława, patrona Polski, który urodził się właśnie w Szczepanowie. Biskup został zamordowany na polecenie Bolesława Szczodrego i spoczywa na Wawelu.

Poza powiatem tarnowskim na terenie LGD Kwartet na Przedgórzu warto wspomnieć o filii Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Zamku w Dębnie. To miejsce wyjątkowe, gdzie rokrocznie we wrześniu odbywa się Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny. Jak mówią legendy Tarłówna była piękną córka właścicieli zamku, która miała zostać żoną Spytka z Melsztyna. Jednak dziewczyna zakochała się w jednym z służących, co nie spodobało się jej ojcu. Pan z Dębna żywcem zamurował córkę w baszcie. Tarłówna miała mieć na sobie suknię ślubną, a obok niej miał być ukryty jej posag.

 

fot. Artur Gawle

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *