W piątek w całym kraju obchody Narodowego Święta Niepodległości

Kuba Jamrozik

W piątek w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz goszczącego w Polsce prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy odbędą się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Andrzej Duda wręczy też odznaczenia państwowe.

- reklama -

Po południu, ok. godz. 14 z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy ma wyruszyć organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości, który Alejami Jerozolimskimi przejdzie na błonia Stadionu Narodowego.

- REKLAMA -

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie

Obchody w Krakowie rozpocznie o godz. 10 msza na Wawelu. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów przed krzyżem katyńskim. Stamtąd kawalerzyści poprowadzą pochód traktem królewskim na plac Jana Matejki, gdzie o godz. 12 nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

- Advertisement -

Defiladę służb mundurowych na pl. Matejki rozpocznie przelot samolotów wojskowych. Tę część obchodów zakończy poczęstunek, skosztować będzie można m.in. grochówki.

Spotkania z politykami

Część polityków PiS, m.in. Jarosław Kaczyński weźmie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie. Po popołudniu po mszy w katedrze wawelskiej – na którą zaproszeni są również wszyscy chcący modlić się za ojczyznę – politycy i sympatycy PiS udadzą się na spotkanie do hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Tu prezes PiS wygłosi przemówienie.

104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczą także politycy opozycji. Parlamentarzyści KO, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceszef PO Tomasz Siemoniak i wiceszef klubu KO Rafał Grupiński, złożą w piątek rano kwiaty m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikami Ojców Niepodległości. Rano wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) wraz z delegacją złoży kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa na Plac Trzech Krzyży.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

(Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *