W kolejny weekend lutego sprawdzamy co dzieje się w Krakowie. Zapraszamy na przegląd wydarzeń kulturalnych. Nie siedźże w domu!
Noworoczny Koncert Wiedeński w ICE Kraków
W sobotę, 11 lutego, w Centrum Kongresowym ICE, odbędzie się Noworoczny Koncert Wiedeński. Opis wydarzenia: Gwiazdorska obsada, Orkiestra Księżniczek, soliści, międzynarodowy balet, przepiękne głosy oraz projekcje multimedialne: jedyny taki projekt na świecie! To wszystko do zobaczenia już wkrótce podczas Noworocznego Koncertu Wiedeńskiego. To także zapierające dech w piersiach, bajkowe kostiumy, które przeniosą widzów do magicznego, wiedeńskiego świata króla walca – Johanna Straussa. Nie zabraknie muzycznych żartów, niespodzianek i skeczów. Udowodnimy tym samym, że muzyka łączy pokolenia i nie zna granic! Niekwestionowana, najbardziej rozpoznawalna, jedyna na świecie ORKIESTRA KSIĘŻNICZEK TOMCZYK ART wykonująca wyłącznie muzykę Króla Walca – Johanna Straussa nieprzerwanie od niemal dekady!
Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści międzynarodowej estrady, artyści występujący w największych polskich i światowych salach koncertowych. Wzruszają i bawią publikę od wielu lat, za każdym razem przyjmowani owacjami na stojąco! Tradycją stały się już coroczne Noworoczne Koncerty Wiedeńskie w wykonaniu tej niezwykłej grupy wspaniałych artystów. To połączenie klasycznej wiedeńskiej formy i kunsztu z młodością, wdziękiem, werwą i niespotykaną muzykalnością artystów wykonujących to jedyne w swoim rodzaju widowisko. Zabrzmią największe, ponadczasowe i wiecznie bliskie sercom melomanów przeboje króla walca – Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wesoła wdówka”, „Księżniczka czardasza” oraz „Kraina uśmiechu”.
Publiczność usłyszy m.in.: walc „Nad pięknym modrym Dunajem”, arię Barinkaya „Wielka sława to żart”, duet wszech czasów „Usta milczą dusza śpiewa”, polkę „Tritsch-Tratsch” oraz słynny „Marsz Radeckiego”. W klimat magicznych bali wiedeńskich wprawią Państwa olśniewające kreacje artystów, przepiękne suknie balowe solistek oraz Orkiestry Księżniczek Tomczyk Art wykonującej to niezwykłe widowisko. Przeniesiemy Państwa do bajkowego świata. Tutaj każdy może bujać się w rytm muzyki oraz śpiewać wraz z solistami najpiękniejsze melodie jak choćby „Wielka sława to żart” czy „Usta milczą dusza śpiewa”. Noworoczny Koncert Wiedeński to przede wszystkim doskonała zabawa. Chcemy śpiewać i bawić się na scenie razem z Państwem!
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1687393,,noworoczny_koncert_wiedenski_w_ice_krakow.html
Kabaret Piwnicy pod Baranami
W sobotę Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27, zaprasza na Kabaret Piwnicy pod Baranami. Legendarny Kabaret Piotra Skrzyneckiego wzrusza przypominając swoje sztandarowe piosenki, zaskakuje nowymi kompozycjami i rozśmiesza aktualną satyrą polityczno-społeczną. Każdy wieczór, choć utrzymany w wypracowanej przez 60 lat jednorodnej stylistyce, jest wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, na które przybywa publiczność z całej Polski i z zagranicy. Niezmiennie przyciąga niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka i wspaniałe pieśni kompozytorów Piwnicy pod Baranami: Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Andrzeja Zaryckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zielińskiego, Zbigniewa Raja, Grzegorza Turnaua i innych
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1687308,,kabaret_piwnicy_pod_baranami.html
Wielki Targ Degustacji
W sobotę, 11 lutego, Targ Ekosfera Stara Piekarnia zaprasza na Wielki Targ Degustacji. Targ przygotował Wielką Degustację na którą zaprasza wszystkich smakoszy. Trzydziestu kilku wyjątkowych wystawców będzie prezentować najlepsze jedzenie, które trudno znaleźć w innych miejscach Krakowa. Przeważać będą przekąski oraz menu śniadaniowe, gdyż targ odbywa się w godzinach 7.00-14.00.
Rolnicy związani z targiem przygotują próbki warzyw i owoców, a wystawcy kulinarni wystawią swoje sztandarowe dania gorące.
Na stoiskach znajdą się perełki: matiasy holenderskie, sery szwajcarskie, oliwki spod Olimpu oraz smażone mięsa z dzika. Nie zabraknie również ostryg, krewetek i szarpanego mięsa.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/47235-krakow-wielki-targ-degustacji
Dzień Otwarty Krakowskiego Forum Kultury
W sobotę, 11 lutego, w ramach obchodów 45-lecia Krakowskiego Forum Kultury przygotowano Dzień Otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
Program:
10.00-12.00 Kurs rysunku i malarstwa dla dorosłych i seniorów
10.30-11.30 Planszówkowanie dla dzieci
11.00-12.00 Kurs obsługi urządzeń cyfrowych dla dorosłych i seniorów
11.00-12.00 Joga twarzy i automasaż dla dorosłych
11.30-12.30 Mistrzowie teleturniejów dla dzieci
12.15-12.45 Zumba Kids dla dzieci
13.00-14.00 Warsztaty ukulele dla dzieci i dorosłych
13.00-14.00 Capoeira dla dzieci
13.30-15.00 Kurs Flamenco dla dorosłych
14.30-15.00 Zumba Kids dla dzieci
17.00-19.00 Karnawałowa Potańcówka Międzypokoleniowa*
*Wstęp bezpłatny z wyłączeniem Karnawałowej Potańcówki Międzypokoleniowej (impreza towarzysząca, wstęp 10 zł/os.) Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://karnet.krakowculture.pl/47098-krakow-dzien-otwarty-krakowskiego-forum-kultury
Raz Dwa Trzy: Człowiek czasami serce otworzy w ICE Kraków
W niedzielę, 12 lutego, odbędzie się koncert złożony z piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki. Często – jak to bywa w życiu – przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy…” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1687420,,raz_dwa_trzy___czlowiek_czasami_serce_otworzy_w_ice_krakow.html
Czytamy i oglądamy: Pimi z Krainy Tygrysów
W niedzielę, 12 lutego, Kino Agrafka zaprasza na cykl pokazów filmowych połączony z warsztatami dla dzieci. W programie znalazły się zestawy najlepszych polskich animacji. Na dzieci czekają także liczne niespodzianki.
Czytamy: Anna na tropie tygrysa | Bartłomiej Świderski
Oglądamy: PIMI Z KRAINY TYGRYSÓW | Il Ragazzo la Tigre, reż. Brando Quilici, Włochy 2022, 94’
Pewnej nocy osierocony Balmani ratuje małą tygrysicę przed bezlitosnymi kłusownikami. Udaje im się uciec i wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do magicznej świątyni zwanej Tygrysim Gniazdem, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni. W trakcie wędrówki między Balmanim i młodą tygrysicą Pimi rodzi się niezwykła więź. Będą musieli wspólnie przebyć setki mil i pokonać wiele niebezpieczeństw, aby dotrzeć do nowego domu wysoko w Himalajach. Razem przeżyją jedną z największych przygód życia: prawdziwą przyjaźń!
kategoria wiekowa 7+
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1687672,,czytamy_i_ogladamy___pimi_z_krainy_tygrysow.html
Cyryl Sone w Dworku Białoprądnickim
W niedzielę, 12 lutego, odbędzie się spotkanie z autorem kryminału „Krzycz, jeśli żyjesz”. Cyryl Sone, prokurator i debiutujący pisarz, opowie o tym, jak powstawała jego książka, co było dla niej inspiracją i uchyli rąbek tajemnicy, na temat kolejnego tomu, którego premiera będzie już w maju.
Cyryl Sone – od przeszło ośmiu lat czynny zawodowo śledczy publikujący pod pseudonimem. Sone nie stosuje uproszczeń, unika zakrzywiania rzeczywistości. Jako jedyny autor kryminałów opisuje kulisy prokuratorskiej pracy z wiernością bliską reportażu. Seria o Konradzie Kroonie odkryje przed czytelnikiem najbardziej poufne tajniki prowadzenia postępowań karnych oraz metody wykrywania przestępstw. Bo przecież któż lepiej może opowiedzieć o pracy prokuratora niż sam prokurator?
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1687586,,cyryl_sone_w_dworku_bialopradnickim_.html
Fot. ilustracyjne pixabay.com