To najprawdopodobniej koniec kilkumiesięcznych sporów o to, kto będzie budował obwodnicę Zabierzowa. generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, po wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, po raz kolejny wybrała wykonawcę tej inwestycji. To już trzecie wskazanie wykonawcy w ciągu ośmiu miesięcy. Jeśli tym razem wszystko przebiegnie bez skutecznych protestów, roboty rozpoczną się za kilka tygodni.
Przetarg na budowę obwodnicę Zabierzowa został rozstrzygnięty pod koniec października 2022 roku. I do tej pory umowa z wykonawcą nie została podpisana, a roboty na placu budowy się nie rozpoczęły. Wszystko przez odwołania odrzucanych wykonawców i decyzje uwzględniające skargi.
W przetargu, który miał wyłonić wykonawcę obwodnicy Zabierzowa, wystartowało 9 firm i koonsorcjów. W październiku 2022 roku jako najkorzystniejszą wskazano ofertę konsorcjum firm: Strabag Polska – lider i Strabag AG- partner. Firmy te miały dostać za wybudowanie jednej z najważniejszych obwodnic pod Krakowem blisko 590 mln złotych. To była najtańsza złożona oferta.
Skargę na takie rozstrzygnięcie złożyło konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider), Polimex Mostostal, Polbud – Pomorze, Mosty Łódź (partnerzy). 28 listopada 2022 roku Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła to odwołanie i zobowiązała GDDKiA do unieważnienia wcześniejszego wyboru oferty. W wyniku ponownej oceny, w styczniu 2023 roku oferta konsorcjum z liderem Strabag Polska została odrzucona. Jako najkorzystniejsza została wybrana oferta konsorcjum z liderem Polimex Infrastruktura. Jej wartość to 613 704 085,62 zł.
Po kolejnym odwołaniu (w lutym 2023) i ta oferta została odrzucona. W marcu 2023 roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził aneks do Programu inwestycji polegającej na budowie obwodnicy Zabierzowa w ciągu drogi krajowej nr 79. Trzeba było zwiększyć finansowanie tego zadania, bo kolejna oferta przekraczała już limit środków na jego realizację. Trzecią w kolejności ofertę złożył Budimex, który koszty robót wyceniał na 675 797 909,85 zł,
Ale przetarg pozostawał nierozstrzygnięty, bo skarga konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider), Polimex Mostostal, Polbud – Pomorze, Mosty Łódź (partnerzy) na odrzucenie jego oferty trafiła do Sądu Zamówień Publicznych (Sądu Okręgowego w Warszawie). Sąd jednak oddalił zażalanie. – Ten wyrok pozwala nam na ponowny wybór wykonawcy obwodnicy Zabierzowa – podkreśla Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA. Wykonawca – Budimex – został wybrany w czwartek, 15 czerwca 2023 roku. I na to rozstrzygnięcie pozostali uczestnicy przetargu będą mogli składać skargi – mają na to 10 dni, a Urząd Zamówień Publicznych ma 14 dni na przeprowadzenie kontroli uprzedniej postępowania. Jeśli tym razem skargi będą bezzasadne, dojdzie w końcu do podpisania umowy i za kilka tygodni rozpocznie się budowa.
Obwodnica Zabierzowa będzie mieć ok. 10,3 km długości, ma być drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Za węzłem Modlniczka obwodnica będzie dwujezdniowa, w dalszej części tylko jednojezdniowa. Po stronie północnej ominie tereny zabudowane podkrakowskiego Zabierzowa. Nowa obwodnica obsłuży też tereny przyległe, dzięki wybudowaniu dróg zbiorczych i trzech skrzyżowań: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie. Powstaną obiekty inżynierskie, w tym tunel o długości ok. 300 metrów, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo. Przebudowana zostanie infrastruktura, w tym: energetyka, telekomunikacja i sieci wod-kan-gaz. Wybudowane zostaną: odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe.
Nowa droga może być gotowa za ok. 4 lata. Na wszystkie prace wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie wykonawca ma 37 miesięcy od podpisania umowy, przy czym do tego czasu nie będą wliczane okresy zimowe, czyli od 16 grudnia do 15 marca.
(AI GEG)