Kąpielisko na Zakrzówku, które ma być hitem tego lata, zostało oficjalnie otwarte. Na pomostach przy podwieszanych basenach czuwają ratownicy. Na razie nie ma potrzeby limitowania wejść, ale przy większym zainteresowaniu niż do tej pory można spodziewać się, że jednak nie wszyscy zostaną wpuszczeni. Pierwszy taki test już w najbliższą sobotę, pierwszy dzień wakacji. Sprawdź i zobacz, co czeka Cię na Zakrzówku. Oto zdjęcia z nowego kąpieliska i podstawowe informacje dla korzystających z pomostów i podwieszanych basenów.
Pięć podwieszanych basenów
Do dyspozycji kąpiących jest pięć podwieszanych basenów o różnej głębokości:
-niecka nr 1 o głębokości 350 cm – dla umiejących pływać;
-niecka nr 2 o głębokości 80 cm – dla nieumiejących pływać;
-niecka nr 3 o głębokości 40 cm – dla nieumiejących pływać, białymi bojami oznaczony jest brodzik dla dzieci;
-niecka nr 4 o głębokości 120 cm – dla nieumiejących pływać;
-niecka nr 5 o głębokości 350 cm – dla umiejących pływać.
Ratownicy
Baseny są dozorowane przez ratowników w godz. 10-18. Regulamin kąpieliska mówi, że poza godzinami otwarcia kąpieliska obowiązuje zakaz korzystania z basenów (nie pomostów), ale Zarząd Zieleni Miejskiej informuje, że kąpiel poza godzinami pracy ratowników odbywa się na własną odpowiedzialność pływających. Tak samo jak pływanie w zbiornikach poza basenami, choć i tu regulamin mówi jednoznacznie o zakazie kąpieli.
Kawiarnia i toalety
W budynku kawiarni są ogólnodostępne toalety. Choć kartka na drzwiach informuje, że będą czynne do godz. 18, już zapadała decyzja, że potrzeby fizjologiczne będzie można tam załatwiać do godz. 22.
Przed budynkiem jest kilka przebieralni.
Sama kawiarnia nie zostanie jeszcze otwarta. Firma, która wygrała przetarg na najem budynku, zrezygnowała z podpisania umowy. Zarząd Zieleni Miejskiej rozmawia z kolejną firmą, która startowała w przetargu.
Niepełnosprawni
Pomosty i baseny dostępne są dla osób niepełnosprawnych. Wejście z windami zamontowanymi przy schodach jest przy budynku kawiarni. Całe zejście podzielono na trzy części i osoby na wózkach lub mające problemy z poruszaniem się muszą skorzystać z trzech wind, by dotrzeć na pomosty.
Parkowanie
Parkowanie może się okazać największym problemem dla chętnych do skorzystania z kąpieliska na Zakrzówku. Samochody można zostawić przy ul. Norymberskiej i Twardowskiego, ale liczba miejsc postojowych jest dużo mniejsza niż będzie turystów na Zakrzówku. Kierowcy zostawia swoje samochody gdzie popadnie, Straż Miejska ma żniwa. Jeśli ktoś nie musi przyjechać samochodem, lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej lub przyjechać na rowerze.
Mogą być limity
Na razie Zarząd Zieleni Miejskiej, który zarządza kąpieliskiem, nie przewiduje limitowania wejść. Do tej pory żadnego dnia na pomostach nie było 600 osób, którą to liczbę uznaje się za granicę bezpiecznego korzystania z kąpieliska. Ale nie było jeszcze wakacji i ratowników. Pierwszym testem będzie najbliższa sobota – pierwszy dzień wakacji.
Jeśli limitowanie okaże się konieczne, wchodzący na kąpielisko będą nie tylko liczeni przy wejściach, ale też dostaną opaski. Z tą opaską będzie można pójść do toalety, która jest w budynku kawiarni (nie ma toalet przy pomostach) i wrócić na baseny.
Park czynny całą dobę
Wokół zbiorników jest park otwarty całą dobę. Są tam ścieżki rowerowe, trasa biegowa, miejsca widokowe do odpoczynku, pitniki, huśtawki.
Zakazy i zalecenia dla korzystających z kąpieliska na Zakrzówku
Dzieci do lat 12 mogą przebywać na kąpielisku tylko i wyłącznie pod opieką pełnoletnich.
Na kąpielisko nie wolno wprowadzać psów i innych zwierząt. Zakaz nie dotyczy psów przewodników osób niewidomych i psów asystujących osobom niepełnosprawnym.
Obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia tytoniu, w tym e-papierosów.
Po pomostach nie wolno biegać, nie wolno z nich skakać do wody.
W basenach nie można używać sprzętu pływającego.
Zaleca się stosowanie preparatów do opalania, które nie zawierają pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników, parabenów i silikonów.
Przed wejściem do basenów i po wyjściu z nich trzeba się dokładnie umyć pod prysznicem z zastosowaniem środków myjących. A z drugiej strony na terenie kąpieliska obowiązuje zakaz mycia ciała przy użyciu mydła, szamponów i innych środków higieny.
Na terenie pomostów zalecane jest korzystanie z obuwia plażowego.
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG