Medycyna chińska i jej moc

Ilustrowany Kurier Codzienny

Czy współcześnie medycyna chińska ma sens? Okazuje się, że tak – być może cieszy się nawet większym zainteresowaniem niż kiedykolwiek wcześniej. To dziedzina, która rozwija się od tysięcy lat, w wielu przypadkach przynosząc bardzo dobre efekty. To, co odróżnia medycynę konwencjonalną od metod medycyny chińskiej, to przede wszystkim holistyczne podejście do spraw ciała i ducha. Co wynika z tego głównego założenia w medycynie chińskiej? Na jakie zabiegi z zakresu medycyny chińskiej warto zwrócić uwagę?

- reklama -
Ad image

1. Główne założenia medycyny chińskiej

2. Medycyna chińska a sposób odżywiania

3. Zabiegi – alternatywa tradycyjnych metod leczenia

Medycyna chińska w Krakowie ma dość mocną pozycję, dlatego w zasadzie każdy interesujący cię zabieg możesz przeprowadzić, nie wyjeżdżając poza miasto.

- REKLAMA -

Główne założenia medycyny chińskiej

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, przyjętym w Chinach prawidłowym sposobem postępowania jest traktowanie organizmu jako całości. W tradycyjnej medycynie chińskiej celem jest więc przywrócenie harmonii ciała i duszy – zrównoważenie Yin, Yang i energii chi (Qi). Osiągnięcie tego celu bezpośrednio wpłynie na większą odporność organizmu, spotęgowane siły witalne, lepszą kondycję i dłuższe życie.

- Advertisement -

Tradycyjna medycyna chińska chce więc walczyć z zachwianiem równowagi energetycznej organizmu, do której prowadzi nieodpowiedni styl życia. Tym samym należy skontrolować styl życia, dietę, techniki relaksacyjne czy wykorzystywane zabiegi.

Medycyna chińska a sposób odżywiania

Bardzo ważne zadanie chińska medycyna przypisuje odpowiedniemu sposobowi odżywiania. Kuchnia bazuje na teorii przemian pięciu elementów (drewna, ognia, ziemi, metalu i wody) oraz dwóch pierwiastków (jin i jang). Wszystkie pokarmy należy zaś rozpatrywać z uwzględnieniem ich trzech głównych cech: jakości termicznej, smaku i obszaru wpływu.

Jakość termiczna odnosi się do temperatury jedzenia, smak – oprócz zmysłowego doświadczenia (słodki, kwaśny, gorzki, słony, ostry), także do określonych właściwości, zaś obszar wpływu wskazuje na narządy ciała. Według medycyny chińskiej, chłodna, słodko-kwaśna gruszka jest powiązana z płucami i żołądkiem.

Zabiegi – alternatywa tradycyjnych metod leczenia

Medycyna chińska to także szereg zabiegów ułatwiających przywrócenie równowagi ciała i duszy. Które z nich warto wziąć pod uwagę?

Z pewnością ważną rolę odgrywa akupunktura i akupresura. Akupunktura polega na wprowadzaniu cienkich igieł w określone punkty na ciele, zlokalizowane na szlakach energetycznych zwanych meridianami. Akupresura działa podobnie, ale wykorzystuje się nacisk palców, kciuka lub specjalnych narzędzi na te same punkty.

Udostępnij ten artykuł
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *