„Miss Osiedla Koszyce”: kontrowersyjny „konkurs piękności” dla… małych dziewczynek

Grzegorz Skowron
Fot. IKC Tarnów (zdjęcie ilustracyjne)

Osiedle „Koszyce” w Tarnowie zamierza 10 sierpnia zorganizować festyn rodzinny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zapowiedziany konkurs dla dzieci. Zatytułowany „Miss Osiedla Koszyce”, miałby on obejmować zmagania dziewczynek w czterech kategoriach: do 4, 7, 10 i do 14 lat. Wydarzenie w błyskawicznym tempie spotkało się z ostrą, wręcz alergiczną reakcją mieszkańców Tarnowa.

- reklama -
Ad image

Przewodniczący Rady Osiedla nr 15 Tadeusz Mazur zarzekał się, że doszło do nieporozumienia, gdzie konkursem nazwano tak naprawdę zabawę, w której chodzi o zaangażowanie i radość dzieci. Uspokajał, zapewniając, że każde z nich będzie nagrodzone. Podobne wydarzenie miało mieć już miejsce w 2017 roku.

- REKLAMA -

Puszka Pandory została jednak otwarta. Oburzenia nie ukrywała Przewodnicząca Rady Miasta Tarnowa Małgorzata Mękal: „Jako matka, kobieta i osoba publiczna konkursom piękności dla dzieci mówię stanowcze NIE” – pisała radna na swoim facebook’owym profilu. Wśród argumentów przeciw temu wydarzeniu wymieniła między innymi dążenie do przedwczesnej seksualizacji dziewczynek, pusty nacisk na wygląd zewnętrzny i komercjalizację dzieciństwa, które w efekcie pozbawiają dziewczynki dziecięcej niewinności.

- Advertisement -

Internautów i mieszkańców miasta nie trzeba było przekonywać, że jest to bardzo zły pomysł. Społeczność Tarnowa martwiła się o dzieci z Osiedla nr 15, wskazując, że w obecnym świecie, przepełnionym powierzchownymi wartościami promowanymi na dodatek przez media społecznościowe, przedwczesne nastawienie dziewczynek na konkurowanie i skupianie się na wyglądzie zewnętrznym czy osiągnięciach jest wręcz katastrofalne z wychowawczego punktu widzenia.

17 lipca Przewodniczący Osiedla „Koszyce” wystosował dokument, w którym informuje o planie rezygnacji z wcześniejszego „konkursu” podczas planowanego pikniku „Dzień Dobrego Sąsiada”. Jak sam napisał w dokumencie, „Trzeba pamiętać, że konkursy piękności promują powierzchowne wartości, skupiając się na wyglądzie zewnętrznym, co może prowadzić do niskiej samooceny i zaburzeń obrazu ciała u uczestniczek”.

IKC Tarnów

Udostępnij ten artykuł
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *