Na Zamku Królewskim na Wawelu wystawa o koronacjach Augusta II i Augusta III

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

Niemal wszystkie zachowane pamiątki związane z dwiema ostatnimi koronacjami polskich królów z dynastii saskiej, Augusta II w 1697 roku i Augusta III w 1734 roku będzie można oglądać na wystawie czasowej „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu” czynnej od soboty na Zamku Królewskim na Wawelu.

- reklama -

Jak podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor zamku na Wawelu dr hab. Andrzej Betlej, wystawa jest efektem partnerstwa i znaczącej współpracy międzynarodowej trzech instytucji: Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie, które udostępniając swoje unikatowe eksponaty umożliwiły zaprezentowanie poprzez nie całej ceremonii koronacyjnej. Ekspozycję urządzono w salach wawelskiego zamku, gdzie wydarzenia te miały miejsce.

- REKLAMA -

„Myślę, że ta wystawa doskonale obrazuje splendor Rzeczpospolitej i pokazuje jednocześnie te wyjątkowe wydarzenia, które miały miejsce w 1697 roku i ponad 30 lat później – konstytuowania się jej władz” – zaznaczył Betlej.

- Advertisement -

Na ekspozycji – wskazał dyrektor – zgromadzono unikatowe dzieła, wypożyczone z ekspozycji stałych muzeów w Warszawie i Dreźnie, niezmiernie rzadko opuszczające swoje rodzime placówki.

Dr Marius Winzeler, dyrektor Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) ocenił, że krakowska wystawa jest unikatowym przykładem bliskiej współpracy i wielkiego zaufania między placówkami muzealnymi z różnych państw – jej efektem jest prezentacja pamiątek nigdy nie pokazywanych razem w jednym miejscu.

Według dr hab. Agnieszki Lajus, p.o. dyrektorki Muzeum Narodowego w Warszawie decyzja o współorganizowaniu krakowskiej wystawy była „i trudna i łatwa”. „Łatwa dlatego, bo gdzież mógł pojechać płaszcz koronacyjny Augusta III, insygnia koronacyjne, jeśli nie na Wawel – my tych obiektów właściwie nie wypożyczamy” – mówiła przedstawicielka MNW.

Wskazała ona, że jedną z większych ciekawostek wawelskiej wystawy jest to, że po raz pierwszy spotykają się na niej regalia koronacyjne Sasów przechowywane w Warszawie z futerałami do nich, znajdującymi się na co dzień w Dreźnie. „Sprawdziliśmy i pasują do tych futerałów – jest w tym coś wzruszającego” – zaznaczyła Lajus.

Kuratorami ekspozycji „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu” są: ze strony drezdeńskiej dr Stefano Rinaldi, a ze strony Zamku Królewskiego na Wawel: Marta Golik-Gryglas i dr Rafał Ochęduszko. Jak podkreślają kuratorzy, ich wystawa jest opowieścią o polskim ceremoniale koronacyjnym.

„Naszym zamiarem było uruchomienie, poprzez statyczny pokaz eksponatów, wyobraźni naszych widzów do otworzenia spektaklu, który odbywał się na Wawelu od początku XIV wieku – był to spektakl z jednej strony powtarzalny, z drugiej strony za każdym razem był wyjątkowy w kostiumie swojej epoki. W tym przypadku reżyserami tego spektaklu są dwaj królowie z dynastii Wettinów – August II i August III” – mówiła Marta Golik-Gryglas.

Na wystawę „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu” składa się około 130 obiektów wyeksponowanych w dwóch – znaczących w kontekście historycznym dla tematyki wystawy – przestrzeniach wawelskiej rezydencji, w tym sali Senatorskiej, najbardziej reprezentacyjnej zamku. Sala ta była świadkiem bankietów wydanych po koronacji zarówno w 1697, jak i w 1734 roku.

Wystawa składa się z siedmiu części odpowiadających etapom koronacji: elekcja wjazd elekta do miasta, pogrzeb poprzednika, pielgrzymka na Skałkę, sakra królewska, uczta, hołd mieszkańców na Rynku. Koronacja Augusta II i Augusta III były ostatnimi odbywającymi się w Krakowie.

Zwiedzający zobaczą m.in. część drezdeńskiej kolekcji sreber, naturalnych rozmiarów figurę Augusta II w stroju koronacyjnym pokazywaną na co dzień w zbrojowni mieszczącej się w Zamku Rezydencjalnym w Dreźnie, a także komplet insygniów koronacyjnych: koron, bereł i jabłek Augusta III i Marii Józefy, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu” potrwa do 9 lutego 2015 roku. Towarzyszy jej współczesna interwencja artystyczna „Dwie epoki” Marcina Maciejowskiego. Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *