4 listopada Serwis Samorządowy PAP ogłosi wyniki Rankingu „Gmina dobra do życia”, opracowanego przez prof. Przemysława Śleszyńskiego. Zestawienie obejmujące wszystkie gminy oparto na 48 wskaźnikach.
Na rynku jest wiele zestawień, podsumowujących formę samorządów w wybranych – często wąskich – dziedzinach, dotyczących finansów, ochrony środowiska czy oświaty. My postawiliśmy sobie ambitny cel stworzenia ogólnopolskiego rankingu, który będzie pokazywał jakość życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników. Jest to prawdopodobnie pierwsze tak wyczerpujące i szczegółowe terytorialnie ujęcie kilkudziesięciu różnych zagadnień.
Ranking opracowany został przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Na potrzeby zestawienia autor opracował Wskaźnik Jakości Życia, będący sumą 48 wskaźników cząstkowych.
Pod uwagę wzięte zostały m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny. Nie jest to przypadek, w rankingu po raz pierwszy bowiem w szerokim zakresie wykorzystano różnorodne dane środowiskowe.
Ranking „Gmina dobra do życia” powstał w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na porównanie stanu zaspokojenia potrzeb człowieka. Wynika to z szybkich przemian społecznych zachodzących w Polsce po 1989 r. i po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. Polska w ostatnich trzech dekadach znajduje się na ścieżce szybkiego wzrostu gospodarczego, stymulującego poprawę warunków życia. Na modernizację społeczną nakładają się jednak niekorzystne trendy demograficzne, związane z wyludnianiem się większości terytorium kraju, w tym także miast oraz postarzaniem struktury wieku.
Wierzymy, że Ranking może być cenną informacją dla samorządów, a ogłoszenie jego wyników będzie okazją do wielu ciekawych rozmów o kondycji JST i ich planach na przyszłość.
Ogłoszenie wyników Rankingu „Gmina dobra do życia” nastąpi w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy – transmisja na żywo będzie prowadzona na https://samorzad.pap.pl.
Relacje z wydarzenia ukażą się na naszej stronie internetowej. Będzie tam można zapoznać się również z pełnymi wynikami rankingu oraz szczegółami dotyczącymi metodologii, w tym wskaźnika syntetycznego, który decydował o lokacie danej gminy.
Honorowy patronat nad Rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.
Partnerami Rankingu są spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Energa Grupa ORLEN.
Więcej szczegółów: https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/o-rankingu
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP