Ad image

Co robić, gdy rodzic nie płaci alimentów?

Ilustrowany Kurier Codzienny
Depressed woman and husband talking with therapist for couple

Rodzice nie zawsze poczuwają się do obowiązku utrzymywania swoich niepełnoletnich dzieci. Unikają lub wręcz odmawiają płacenia alimentów, choć nie jest to zgodne z obowiązującym prawem. Jeśli alimenty zostały zasądzone przez sąd, do akcji może wkroczyć komornik sądowy w Tarnowie lub ten umocowany przy innym sądzie rejonowym. Czasem jednak wyegzekwowanie należnych zobowiązań i tak nie jest możliwe. Wówczas pomóc może fundusz alimentacyjny.

- reklama -

Celem tego funduszu jest zabezpieczanie wypłacania alimentów, których nie otrzymały dzieci od zobowiązanych rodziców z powodu ich uchylania się od tego obowiązku lub których rodzice nie przekazali z uwagi na swoją niewypłacalność. Fundusz alimentacyjny został powołany do życia na podstawie Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Dzięki temu systemowi możliwe jest wspieranie osób uprawnionych do otrzymywania alimentów środkami finansowymi pochodzącymi z budżetu państwa. Fundusz alimentacyjny jest jednym z elementów pomocy społecznej, który ma na celu zwalczanie ubóstwa. Trzeba jednak pamiętać, że z pomocy funduszu można skorzystać wówczas, gdy zawiodą wszelkie inne możliwości wyegzekwowania świadczeń alimentacyjnych, włącznie z postępowaniem egzekucyjnym, które przeprowadzi właściwy komornik sądowy w Tarnowie lub w jakimkolwiek innym mieście.

Kto może się starać o pomoc z funduszu alimentacyjnego?

O wsparcie z funduszu alimentacyjnego mogą ubiegać się uprawnione osoby osobiście lub przez pełnomocnika, które nie ukończyły 18. roku życia lub 26 lat, o ile nadal uczą się w szkole lub są studentami uczelni wyższych. Limit wiekowy nie obowiązuje osób, w stosunku do których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności.

Trzeba jednak pamiętać, że świadczenie można uzyskać dopiero wówczas, gdy posiada się tytuł egzekucyjny zatwierdzony przez właściwy sąd, a jego egzekucja okazała się nieskuteczna. W praktyce oznacza to, że o świadczenie z funduszu można się ubiegać wtedy, gdy w ciągu dwóch ostatnich miesięcy żaden komornik sądowy w Tarnowie lub w innym, właściwym dla sprawy mieście, nie zdołał wyegzekwować pełnej należności z tytułu zarówno zaległych, jak i bieżących należnych alimentów.

Zdarza się też, że nie ma nawet możliwości wszczęcia egzekucji, ponieważ w miejscu zamieszkania dłużnika nie ma podstawy prawnej do podjęcia takich czynności lub nie jest możliwe ustalenie miejsca pobytu dłużnika alimentacyjnego. Chcąc starać się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego, warto posiadać oświadczenie komornika o bezskuteczności egzekucji.

Dochód w rodzinie podstawowym warunkiem uzyskania pomocy

Aby starać się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego, trzeba wykazać się dochodem na osobę w rodzinie, który nie przekracza limitu ustalonego właściwymi przepisami. Dochód w rodzinie na osobę ustala się przy uwzględnieniu następujących członków rodziny: osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów, rodzica lub bezpośredniego opiekuna osoby uprawnionej, aktualnego małżonka lub osoby, z którą rodzic wspólnie wychowuje dziecko oraz pozostałych dzieci rodzica, niepracujących i niepełnoletnich, będących ciągle na jego utrzymaniu.

Jak złożyć wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego?

Wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego można składać w tradycyjnej, papierowej formie. Wypełniony formularz należy oddać w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Z kolei poprzez portal empatia.pl można składać wnioski w formie elektronicznej.

Świadczenia przyznawane są na okres od 1 października do 30 września każdego roku. Wnioski elektroniczne na nowy okres rozliczeniowy można składać od 1 lipca, a papierowe od 1 sierpnia każdego roku.

 

- REKLAMA -
TAGGED:
Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *