Czy podwyżka opłat za parkowanie zostanie uchylona? Wojewoda bada uchwałę krakowskich radnych

Grzegorz Skowron
Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Pod koniec lutego krakowscy radni zatwierdzili podwyżkę opłat za parkowanie na ulicach Krakowa. Nowe stawki mają wejść w życie w połowie maja. Jednak nie wiadomo, czy tak się stanie. Wojewoda małopolski, a właściwie jego prawnicy badają, czy uchwała Rady Miasta Krakowa nie narusza innych przepisów. Nie chodzi o zakwestionowania samej podwyżki, ale zróżnicowanie wysokości opłat w zależności od tego, czy za parkowanie kierowcy płacą w parkomacie czy przy pomocy aplikacji w telefonie komórkowym.

- reklama -

Losy podwyżki opłat w strefie płatnego parkowania w Krakowie ważyły się przez wiele tygodni. Radni długo nie chcieli się zgodzić na podniesienie cen za parkowanie na ulicach, ale w końcu wymusili na prezydencie, by opłaty zostały zróżnicowane tak, by krakowianie płacili mniej, a przyjezdni więcej. Parkomaty stojące na ulicach Krakowa nie są jednak przystosowane do takiego zróżnicowania, stąd pomysł, by mieszkańcy Krakowa mogli płacić mniej wykorzystując do tego aplikacje w telefonie komórkowym.

- REKLAMA -

Radni Platformy Obywatelskiej zgłosili więc w tej sprawie poprawkę do uchwały o podwyżce opłat, a większość w radzie ją zaakceptowała. Zgodnie nią mieszkańcy Krakowa będą płacić za parkowanie mniej niż kierowcy przyjezdni, ale tylko przy opłacaniu za postój za pośrednictwem aplikacji mobilnych (przy zakupie biletu w automacie stojącym na ulicy zróżnicowania nie będzie). I właśnie ta poprawka budzi wątpliwości prawników wojewody. Już podczas sesji Rady Miasta Krakowa te sam wątpliwości podnosili radni Prawa i Sprawiedliwości. Sugerowali, że wprowadza ona nierówne szanse, bo w Polsce nie ma obowiązku korzystania z aplikacji mobilnych. A wprowadzenie niższych opłat tylko w aplikacjach może wykluczać z tego uprawnienia zwłaszcza osoby starsze, które nie potrafią korzystać ze wszystkich możliwości smartfonów i telefonów komórkowych.

- Advertisement -

– Chcemy mieć pewność, że przepisy przyjęte przez krakowskich radnych są zgodne z przepisami ogólnie przyjętego prawa. Sprawdzimy, czy aplikacja, która różnicuje stawki dla mieszkańców i osób przyjezdnych, daje równe szanse na dostęp do niższych opłat – mówił w rozmowie z Radiem Kraków w czwartek, 16 marca 2023 roku, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, gość Radia Kraków. Wojewoda przyznał, że chodzi głównie o starszych kierowców.

Łukasz Kmita przyznał, że otrzymał jedna skargę na uchwałę krakowskich radnych. Zaznaczył, że żadna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, a prawnicy wojewody czekają na wyjaśnienia magistratu.

Co się może stać? Jest kilka scenariuszy. Pierwszy – wojewoda nie dopatrzy się naruszenia prawa i uchwała w przyjętym kształcie wejdzie w życie w połowie maja. Drugi – prawnicy wojewody będą mieć wątpliwości, czy niższe opłaty przy aplikacji naruszają prawo, ale wojewoda nie uchyli uchwały, tylko skierują skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wtedy uchwała o o podwyżce wejdzie w życie, ale za jakiś czas sąd może uznać ją za sprzeczną z prawe. Trzeci scenariusz zakłada, że wojewoda uzna, że niższe opłaty w aplikacji to naruszenie prawa. A wtedy może albo uchylić całą uchwałę – co oznaczałoby, że podwyżka trafi do kosza – albo tylko w tej części dotyczącej niższych opłat w aplikacji, ale to oznaczałoby, że podwyżka w strefie płatnego parkowania wejdzie w życie a krakowianie będą płacić tyle samo co przyjezdni. A dla nich podwyżka jest naprawdę spora. Dzięki wprowadzeniu niższych opłat w aplikacji mieszkańcy Krakowa za pierwszą godzinę postoju na ulicach miasta w podstrefie A i B mieli płacić tyle, ile do tej pory. Uchylenie zapisów o aplikacji doprowadzi do tego, że i za pierwszą godzinę zapłacą więcej niż obecnie.

Tak wysokość opłat reguluje nowa uchwała rady Miasta Krakowa:

Stawki opłat za parkowanie dla mieszkańców Krakowa (Posiadacza Karty Krakowskiej i przy uiszczeniu opłaty w aplikacji mobilnej)
podstrefa A
pierwsza godzina – 6 zł
druga godzina – 7 zł
trzecia godzina – 8 zł
czwarta i każda następna godzina – 6 zł
podstrefa B
pierwsza godzina – 5 zł
druga godzina – 6 zł
trzecia godzina – 7 zł
czwarta i każda następna godzina – 5 zł
podstrefa C
pierwsza godzina – 4 zł
druga godzina – 4 zł
trzecia godzina – 4 zł
czwarta i każda następna godzina – 4 zł

Stawki opłat za parkowanie dla osób spoza Krakowa:
podstrefa A
pierwsza godzina – 9 zł
druga godzina – 10 zł
trzecia godzina – 11 zł
czwarta i każda następna godzina – 9 zł
podstrefa B
pierwsza godzina – 8 zł
druga godzina – 9 zł
trzecia godzina – 10 zł
czwarta i każda następna godzina – 8 zł
podstrefa C
pierwsza godzina – 7 zł
druga godzina – 8 zł
trzecia godzina – 9 zł
czwarta i każda następna godzina – 7 zł.

W przypadku uchylenia zapisów o mniejszych opłatach w aplikacjach mobilnych, pozostaną tylko opłaty dla osób spoza Krakowa, które będę też płacić krakowianie.

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *