Złożyliście wniosek o dodatek elektryczny? Teoretycznie powinniście otrzymać pieniądze do końca marca, ale krakowscy urzędnicy informują, że wypłaty mogą się opóźnić, bo miasto wciąż nie otrzymało dotacji z Ministerstwa Klimatu i Środowiska na wypłatę tego świadczenia.
Co gorsze – urzędnicy zastrzegają, że wielu wnioskodawców, choć spełnia kryteria przyznania pomocy, nie dostanie pieniędzy! Wszystko przez wytyczne Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które Urząd Miasta Krakowa otrzymał już po zakończeniu przyjmowania wniosków o dodatek elektryczny.
W Krakowie wniosek o dodatek elektryczny złożyło ponad 6,1 tys. osób. Krakowscy urzędnicy przyznają, że część z nich pieniędzy jednak nie dostanie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zawęziło krąg osób, które mogą ubiegać się o dodatek elektryczny. Ministerstwo wskazało, że wniosek powinien złożyć odbiorca energii elektrycznej, czyli ta osoba, która podpisała umowę z dostawcą energii elektrycznej. A dokument złożony przez inną osobą powinien zostać rozpatrzony negatywnie – mimo, że obie te osoby wchodzą w skład tego samego gospodarstwa domowego.
Można by uznać, że wytyczne są jasne i precyzyjne – jest jedno ale… Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło te wytyczne 24 lutego 2023 roku. Tymczasem termin składania wniosków o dodatek elektryczny upłynął… 1 lutego 2023. Ci, którzy chcieliby się dostosować do warunków przedstawionych przez resort klimatu, nie mogli już poprawić wniosku. Teraz dostaną decyzję odmowną. Choć urzędnicy magistratu podkreślają, że wniosek nie dawał możliwości wskazania, kto jest odbiorcą energii elektrycznej, czyli kto zawarł umowę o dostarczanie energii elektrycznej, gdy wnioskodawca nie wykazywał zużycia przekraczającego 5MWh w 2021roku.
Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej, którego główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną (np. piec akumulacyjny, pompa ciepła). Warunkiem otrzymania dodatku jest, co do zasady uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r.
Gospodarstwa domowe posiadające mikroinstalacje OZE, które ogrzewają się głównie energią elektryczną, nie kwalifikują się do otrzymania dodatku elektrycznego.
Wysokość dodatku:
•1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie;
•1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie – warunkiem
jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za 2021 r.
(roczne rozliczenie z sprzedawcą energii lub zaświadczenie wydane przez tego sprzedawcę).