Ad image

Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku

Ilustrowany Kurier Codzienny
Polish national flag over the heads of people gathered at the Castle Square in Warsaw on the day of the Polish Independence Day.

Orzeł przejdzie kosmetykę, flaga dostanie nową barwę i będzie coś specjalnie dla prezydenta.

- reklama -

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu finiszuje z pracami mającymi uporządkować kwestię symboli narodowych. Jak wynika z planu prac legislacyjnych rządu, jeszcze w tym roku ma być gotowa ustawa dotycząca godła, flagi i hymnu Polski. Przejdą zmiany, a te są potrzebne, bo obecne przepisy pochodzą z 1980 roku. Były co prawda uszczegóławiane, ale sprawiło to, że w kwestii symboli narodowych panuje chaos. Właściwie w każdym urzędzie można zobaczyć trochę innego orła, a czerwień na flagach się od siebie różni.

- REKLAMA -

Orzeł od Bąka

- Advertisement -

Zacznijmy od orła w godle. Autorem nowego wzoru ma być grafik Aleksander Bąk z Poznania i to jego wersję ministerstwo przedstawi jako obowiązującą. Eksperci zarzucają obecnemu orłu, że nie całe nogi ma złote (a jedynie szpony) i nie ma prześwitów między głową a koroną. Zaznaczmy, że kwestia „ozłocenia” całych nóg nie jest jeszcze przesądzona i ma się wyjaśnić w projekcie ustawy.

Flaga i czerwień

Na pewno jednak flaga zmieni kolor. Chodzi oczywiście o czerwień (wygląda jak cynober), który dziś jest określony w systemie CIELUV (model przestrzeni barw), a graficy już go nie używają. To ma się zmienić i teraz oficjalnym kolorem flagi ma być karmazyn, choć część specjalistów stawia na cynober.

Możliwe też, że państwowe urzędy będą wywieszały flagi z umieszczonym na nim godłem.

Hymn dla orkiestry

Muzyczną kosmetykę przejdzie też hymn. Dziś obowiązują oficjalne partytury na głos i fortepian, a ministerstwo chce dołączyć do tego orkiestry, aby i one już urzędowo wiedziały jak grać.

Chorągiew dla prezydenta

To też temat, o którym mowa jest od lat. Prezydent Polski ma otrzymać Chorągiew Rzeczypospolitej. Należy się ona zwierzchnikowi sił zbrojnych, którą oficjalnie wprowadzono w 1927 roku. Proporzec był używany wyłącznie podczas najważniejszych wydarzeń państwowych. Oryginalna chorągiew została w 1939 roku wywieziona z kraju przez Ignacego Mościckiego, używali jej prezydenci RP na uchodźstwie, a w 1990 roku wróciła do Polski. Nie miała już jednak zastosowania jako symbol narodowy.

News4Media, fot.: iStock

Share This Article