Hale stalowe – czy da się oszacować koszt budowy?

Podzielże się tym

Interior of warehouse in logistic center,3d rendering

Budowa hal stalowych to bardzo duże przedsięwzięcie. Zazwyczaj chodzi o obiekty mające od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych, z wydzielonymi strefami biurowymi lub bez nich. Mogą to być hale przemysłowe np. obiekty logistyczne, produkcyjne czy magazynowe albo hale widowiskowo-sportowe. Od tego, jakie będzie przeznaczenie budynku, zależy m.in. koszt jego realizacji. Ale nie tylko. Co jeszcze ma znaczenie?

Rodzaje kosztów

Budowa hali stalowej wiąże się z kilkoma rodzajami kosztów. Pierwszy rodzaj to koszty przygotowawcze, czyli wydatki związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, przygotowaniem terenu pod inwestycję, stworzeniem projektu budowlanego itp. Drugi rodzaj to koszty budowy – kwota, którą trzeba zapłacić za budowę. Wlicza się w nie m.in. materiały budowlane, pracę specjalistów, wypożyczenie maszyn, transport do miejsca docelowego itp. Trzeci rodzaj to koszty wykończenia – chodzi o aranżację wnętrza obiektu zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami inwestora. Zaś czwarty rodzaj to koszty eksploatacji powstające podczas prowadzenia prac budowlanych, czyli np. opłaty za media, obsługę oraz ewentualny serwis.

Co wpływa na koszt budowy hali?

Na to, ile trzeba będzie wydać na całkowitą realizację inwestycji, wpływają różnorodne czynniki. Znaczenie ma tak naprawdę wszystko począwszy od lokalizacji, przez wielkość obiektu, jego przeznaczenie – innych nakładów finansowych wymaga hala przemysłowa magazynowa a innych produkcyjna – rodzaj zastosowanej konstrukcji, aż po zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Hale stalowe muszą zapewniać odpowiednią izolację cieplną, ale inwestor ma możliwość wybrania różnych rodzajów obudowy, które wpływają na cenę. Poza tym istotne przy tworzeniu kosztorysu będą również decyzje dotyczące tworzenia stref biurowych i socjalnych, wyposażenia dodatkowego i planowanych instalacji wewnętrznych. Oprócz tego koszty realizacji podnoszą wymagania specjalne związane np. z chęcią stworzenia obiektu, który spełni normy ekologiczne.

hale produkcyjno magazynowe
Warehouse construction site and steel profiles. Building a new industrial hall or storehouse

Trzeba również mieć na uwadze, że koszt budowy hali magazynowej z niewieloma doświetleniami bocznymi i dachowymi, ale licznymi bramami i dokami załadowczymi będzie inny niż hali przemysłowej, która wymaga maksymalnego doświetlenia światłem dziennym, ale nie potrzebuje licznych miejsc do przeładunku.

Szukasz firmy, która wie, czym jest budownictwo przemysłowe, kompleksowo realizuje hale stalowe – konstrukcje stalowe i hybrydowe a jednocześnie ma duże doświadczenie w tworzeniu projektów dla firm z różnych branż? Sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl

Szacowanie kosztów inwestycji

Czy zatem da się oszacować koszty budowy hali przemysłowej? Tak naprawdę nie jest to możliwe nawet w przybliżeniu. W związku z tym, że na ostateczną kwotę wpływa tak wiele zmiennych, nie można powiedzieć, ile tysięcy złotych za metr trzeba będzie zapłacić. Cena w zależności od potrzeb inwestorów bywa skrajnie różna. Warto jednak mieć na uwadze, że koszty da się zoptymalizować, o ile postanowi się powierzyć realizację obiektu generalnemu wykonawcy zwracającemu uwagę na ten aspekt.

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Share via