Jaki przemysł dominuje w Małopolsce?

Ilustrowany Kurier Codzienny

Małopolskie to jedno z mniejszych województw w naszym kraju, a mimo to skupia sporą część ludności, zajmując pod tym względem czwarte miejsce. Co powoduje, że ponad 3 miliony Polaków chce tam mieszkać? Bez wątpienia ogromnym atutem są niezaprzeczalne walory krajobrazowe i przyrodnicze, które pozytywnie wpływają na świetnie rozwijającą się turystykę w tym regionie, ale to nie wszystko. Małopolska daje również duże możliwości pod względem zatrudnienia, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaki przemysł w niej dominuje.

- reklama -

Główne gałęzie gospodarki województwa małopolskiego

Patrząc na mapę Polski bez trudu można określić, jaki przemysł dominuje w niektórych regionach. Oczywiście nie wszystkie nasze skojarzenia mają odbicie w aktualnej sytuacji, przykładem może być Śląsk, który dla większości Polaków jest zagłębiem górnictwa, a tymczasem większość kopalń została już zamknięta. Aby być na bieżąco, warto śledzić informacje gospodarcze oraz ciekawe publikacje. Szukając rzetelnych informacji, warto wiedzieć, że najlepiej rozwinięte branże przemysłowe w Polsce wymienia Teberia.

Powróćmy jednak do Małopolski i jej gospodarki. Bez wątpienia motorem rozwoju jest tam obecnie sektor technologii informatycznych, na drugim miejscu znajduje się bankowość, następnie produkcja spożywcza i przemysł tytoniowy. Silnie rozwinięty jest tam również sektor chemiczny, petrochemiczny i metalurgiczny.

Największe zakłady przemysłowe województwa małopolskiego

Na terenie województwa małopolskiego działa obecnie około 444 tysiące podmiotów gospodarczych, a do największych należą takie zakłady, jak:
– Alumeta S.A, Kęty,
– Azoty Tarnów S.A., Tarnów,
– BP Polska sp. z o.o., Kraków,
– BRUK-BET sp. z o.o., Nieciecza,
– Can-Pack S.A., Kraków,
– Coca-Cola, Niepołomice.

Jak widać, jeden z największych zakładów przemysłowych zlokalizowany jest w Tarnowie, który przez to stał się ośrodkiem przemysłowym z dominującym przemysłem chemicznym. Ponadto w mieście tym duże znaczenie odgrywa przemysł elektromaszynowy, działają tam również m.in. przedsiębiorstwa przemysłu paliwowo-energetycznego, spożywczego, betonowego, odzieżowego oraz szklarskiego.
Wysoki rozwój sektora high – tech, motoryzacyjnego, turystycznego i BPO, jest związany z wysokim potencjałem naukowo-badawczym i edukacyjnym Małopolski, a także z dostępnością wykwalifikowanej kadry inżynierskiej i siły roboczej oraz dogodnym warunkom naturalnym, przyrodniczym i klimatycznym. To wszystko przekłada się z kolei na niską stopę bezrobocia w tym województwie oraz stosunkowo dobre zarobki, w porównaniu do reszty kraju.

Jakie są atuty Małopolski?

Województwo to ma wiele atutów, część z nich wiąże się z atrakcyjnym ukształtowaniem geograficznym, bliskością najwyższych w Polsce gór i wyjątkowym klimatem. Patrząc jednak pod kątem rozwoju, to Małopolska jest bardzo atrakcyjna pod względem inwestycyjnym. Przede wszystkim ten region Polski jest otwarty na rynki zagraniczne, a przy tym znajduje się na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków tranzytowych. Ogromną rolę odgrywają także zasoby ludzkie, w tym duża liczba absolwentów oraz wysoki procent osób z wyższym wykształceniem. Warto również zwrócić uwagę na dobrze rozwiniętą sieć usług bankowych, a także bogate zasoby naturalne. Inwestorzy zwracają także uwagę na duży potencjał naukowy i badawczy małopolskich uczelni wyższych oraz ośrodków naukowych.

TAGGED:
Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *