Kolejna nowoczesna kryta pływalnia w Krakowie już otwarta [zdjęcia]

Grzegorz Skowron

Na os. Bohaterów Września powstała kolejna nowoczesna kryta pływalnia w Krakowie. Została otwarta w czwartek, 1 lutego 2024 roku.

- reklama -

Nowoczesna kryta pływalnia została wybudowana przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 na os. Bohaterów Września 13. W ramach inwestycji wykonano: łącznik do szkoły, nieckę basenową o wymiarach 25 m x 16 m z 6 torami oraz ruchomym dnem na połowie basenu, jacuzzi, saunę suchą, zaplecze sanitarno-szatniowe, pomieszczenia techniczne, kawiarnię z zapleczem, zagospodarowanie terenu zewnętrznego, w tym: plac zabaw, parking, drogi wewnętrzne, zjazd, chodniki, małą architekturę (ławki, kosze, stojaki na rowery).

- REKLAMA -

Budynek krytej pływalni przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 to obiekt piętrowy, niepodpiwniczony. Układ komunikacyjny uwzględnia dostęp z dwóch stron: poprzez hol główny dla użytkowników komercyjnych (od ul. Bitwy nad Bzurą) oraz poprzez łącznik dla uczniów szkoły. Z racji tego, że użytkownikami basenu będą przede wszystkim uczniowie szkoły, główny zespół szatni zlokalizowany jest na tym samym poziomie, co przewiązka łącząca piwnicę szkoły z zaprojektowanym budynkiem.

- Advertisement -

(Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

Główny hol zlokalizowany na piętrze jest podzielony na część ogólnodostępną, w skład której wchodzą kawiarnia z zapleczem oraz toalety ogólnodostępne i na część płatną (zlokalizowaną równolegle do ul. Bitwy nad Bzurą). Dostęp do głównego holu zapewnia komunikacja pionowa części komercyjnej oraz łącznik prowadzący do szkoły. Wejście dla uczniów prowadzi bezpośrednio ze szkoły, z poziomu piwnicy do strefy płatnej na piętrze basenu. Łącznik został zaprojektowany tak, aby nie występowały przeszkody dla osób z niepełnosprawnościami. Dostęp od strony placu wejściowego do piwnicy szkoły umożliwia pochylnia zewnętrzna, natomiast wewnątrz budynku znajduje się winda obsługująca poszczególne poziomy. Częścią wspólną dla wszystkich użytkowników basenu jest przestrzeń płatna mieszcząca się pomiędzy bramkami kasy a drzwiami do łącznika prowadzącego do szkoły. W tej części holu znajdują się suszarki oraz szafki na obuwie zamienne, skąd jest bezpośredni dostęp do bloków szatniowo-sanitarnych basenu oraz do strefy z pomieszczeniem ratowników. W tym segmencie, oprócz kasy, zlokalizowano również zaplecze gospodarcze dla pracowników.

Przebieralnie zaprojektowano w klasycznym układzie z podziałem na część damską i męską. Każdy zespół szatniowy zawiera po 2 kabiny indywidualne do przebierania, w tym jedną przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Łączna liczba szafek w zespole wynosi ok. 30, w równym podziale na szatnie damską i męską. Szatnie mogą być użytkowane przez grupy zorganizowane, np. klasy szkolne, jak i przez użytkowników indywidualnych. Zespół wyposażony jest w sanitariaty z umywalkami dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz natryski otwarte. Zaprojektowano po 5 natrysków damskich i męskich (w tym po jednym dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami).

Hala basenu sportowego wyposażona jest w sześciotorową nieckę 25 m x 16 m, o głębokości 180 cm, z dnem podnoszonym na szerokości 3 torów oraz wannę jacuzzi.

Pomieszczenie ratowników jest zlokalizowane od strony wejściowej, z wglądem na całość basenu. Symetrycznie względem wejścia znajduje się pomieszczenie na sprzęt basenowy. Obok umiejscowione jest wejście do strefy sauny z zapleczem.

Hala basenowa jest doświetlona światłem dziennym poprzez przeszklenia zlokalizowane wzdłuż basenu oraz poprzez przeszklenie wokół jacuzzi, od strony południowej basenu. Na piętrze zaprojektowano również wentylatornię dostępną z klatki schodowej.

(AI GEG)

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *