Do 29 września mogą składać swoje oferty chętni do zostania miejskim koronerem. Każdego miesiąca trzeba będzie potwierdzić ok. 30 zgonów. Koronerem zostanie ten, kto zaproponuje najniższą cenę za swoje usługi. Umowa zostanie zawarta na rok, od 1 listopada 2023 do 30 października 2024.
Obowiązkiem koronera będzie stawienie się do oględzin zwłok w ciągu jednej godziny od telefonicznego wezwania. Będzie też zobowiązany do codziennej oraz całodobowej gotowości do realizacji usług pod numerem telefonu wskazanym w umowie. Może zostać wezwany do oględzin zwłok w środku nocy czy w trakcie świąt.
Urząd Miasta ocenia, że w ciągu każdego miesiąca koroner będzie wzywany do stwierdzenia zgonu ok. 30 razy, co daje ok. 360 wezwań rocznie. Ale miasto zapłaci tylko za faktycznie wykonane usługi – konkretną liczbę oględzin zwłok i stwierdzenie zgonu.
W Polsce zgon potwierdza lekarz rodzinny lub ratownik medyczny. Koroner ma być wzywany tylko w przypadku, gdy nikt inny nie może potwierdzić śmierci. W Polsce instytucja koronera ma zaledwie 20-letnią historię. Jeszcze kilka lat temu przymierzano się do tego, by akty zgonu wystawiali jedynie koronerzy, ale uchwalone niedawno przepisy wskazują koroenra jako uzupełnienie systemu, w którym akty zgonu wystawiają przede wszystkim lekarze rodzinni.
(AI GEG)