Ad image

Na kilka dni wraca zimowa aura. W Tatry – śnieg i mróz

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Grzegorz Momot (zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek do Polski wraca zimowa aura. W wielu miejscach spadnie deszcz ze śniegiem i śnieg, a temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od jednego do siedmiu stopni Celsjusza. W Tatry wraca zima – spodziewane są opady śniegu, a temperatura na szczytach spadnie nawet do minus 16 stopni Celsjusza. 

- reklama -

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, w poniedziałek Polska znajdować się będzie na skraju niżu mającego swój ośrodek nad Bałtykiem. Do kraju napływać będzie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. – Po okresie ciepłej pogody wiosennej, w poniedziałek będzie zdecydowanie chłodniej. W całym kraju będzie pochmurno. Na południowym wschodzie intensywne opady deszczu będą przechodziły w deszcz ze śniegiem, a w górach w śnieg. Na pozostałym obszarze kraju prognozujemy opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Na Pomorzu może spaść do 5 cm śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Pomorzu Wschodnim, około 5 w centrum, do 7 stopni na południowym wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w całym kraju porywisty. Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są na południu kraju, gdzie będą dochodziły do 70 km/h. Wysoko w górach prędkość wiatru przekroczy 100-110 km/h. Na Wybrzeżu i miejscami w centrum kraju prognozowane są porywy wiatru do 65 km/h – powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.

- REKLAMA -

Według aktualnych modeli meteorologicznych, wyraźne ochłodzenie towarzyszyć nam będzie do środy. Od czwartku spodziewane jest stopniowe ocieplenie, jednak synoptycy zastrzegają, że przy dynamicznej sytuacji w pogodzie trudno określić, jak długo i w jakim stopniu się utrzyma.

- Advertisement -

Opady śniegu w Tatrach zapowiadane są na poniedziałek i wtorek. Temperatura w górach spadnie poniżej zera, osiągając w wtorek w nocy do -16 stopni. Śnieg spadnie również w Zakopanem, a temperatura w mieście pod Giewontem spadnie do 6 st. mrozu.

W Tatrach cały czas obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), w wyższych partiach gór panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. W godzinach porannych śnieg jest twardy i zmrożony, po południu robi się mokry i przepadający, gdzieniegdzie jest wytopiony do warstwy skał. „Jest bardzo ślisko. Występuje silny wiatr, który utrudnia poruszanie się w partiach graniowych. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC” – czytamy w komunikacie TPN.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, również panują zmienne warunki – miejscami wystają kamienie i asfalt, gdzie indziej występują oblodzenia i zmrożony śnieg lub błoto pośniegowe, a na niektórych szlakach bocznych śnieg może być mokry i grząski. Wybierając się na spacery dolinami reglowymi, warto zaopatrzyć się w raczki i kijki

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *