Ad image

Na Wawelu odprawiono mszę św. w 74. rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego. Uczestniczył w niej Jarosław Kaczyński

Grzegorz Skowron
Kraków, 18.06.2023. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na mszy w katedrze na Wawelu (fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz inni politycy partii rządzącej, a także Marta Kaczyńska z rodziną wzięli udział w niedzielę w mszy św. odprawionej w katedrze na Wawelu w 74. rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego.

- reklama -

Dzień urodzin tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem prezydenta zbiegł się z miesięcznicą pogrzebu pary prezydenckiej. Podczas mszy św. modlono się za prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żonę Marię i wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

- REKLAMA -

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił w homilii, że zmaganie o ojczyznę ma także swój bardzo konkretny kształt. – To zmaganie o jej autentyczną wolność i suwerenności, to zmagania o rodziny, bez których nie ma normalnego życia społecznego, to zmagania na koniec o dobrą przyszłość dzieci, nowych pokoleń, które przychodzą na świat – mówił abp Jędraszewski. Jak zaznaczył, „gdzie jest zmaganie, tam jest wysiłek, ale tam jest także niekiedy bardzo duże cierpienie”. – Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli te cierpienia są złączone z cierpieniami Chrystusa to one mają sens, budują wspólne dobro – wskazał abp Jędraszewski.

- Advertisement -

Metropolita krakowski dodał, że o tym wszystkim mówi nam katedra na Wawelu, w której podziemiach znajdują się prochy naszych wielkich wodzów i przywódców, którzy „oddali swoje życie po to, żeby Polska nie zginęła, mimo zagrożeń których jej nie brakowało”. – Jest jakaś szczególna sztafeta pokoleń patrząc na ostatnie wielki: książę Józef Poniatowski z początku wieku XIX, generał Władysław Sikorski z połowy wieku XX, pan prezydent Lech Kaczyński z początku XXI wieku. Ich ofiara życia stawała się jakże ważnym punktem odniesienia, jakże silnym natchnieniem dla kolejnych pokoleń, by walczyć, by cierpieć, by być gotowym dać najwyższe świadectwo – podkreślił abp Jędraszewski.

Jak wskazywał, „właśnie w tych zmaganiach, w tej ofierze łączonej z ofiarą Chrystusa, kształtuje się nasza tożsamość chrześcijańska, a ponieważ chrześcijaństwo tak głęboko przeniknęło polską historię, to także tożsamość polska”. – Wiemy, jaki jest czas obecny, jaka jest waga chwili teraźniejszej, gdy na ulicach naszych miast odbywają się parady niemające nic wspólnego z równością. I gdy w przestrzeni publicznej jest tyle słów zła, kłamstwa, pogardy i oszczerstw, słów niemających nic wspólnego z chrześcijaństwem, tym bardziej potrzebna jest nasza heroiczna praca będąca nawiązaniem do ofiary naszych bohaterów narodowych, do tych którzy nie wahali się dać świadectwa prawdzie swoim słowem i swoim życiem – powiedział metropolita krakowski.

Po mszy prezes Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska oraz towarzyszący im politycy modlili się i złożyli kwiaty przy grobie pary prezydenckiej w krypcie katedry wawelskiej.

W niedzielnej uroczystości brali udział m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister zdrowia Andrzej Niedzielski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister edukacji Przemysław Czarnek oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Byli obecni także wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Senatu Marek Pęk.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Polska delegacja zmierzała na uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *