Co w ten weekend możemy wam polecić w Krakowie?
Teatr Figurki – ,,Papier, nożyce i wyspa skarbów”
15 kwietnia o godz. 16 :00 Teatr Figur zaprasza na spektakl ,,Papier, nożyce i wyspa skarbów”. Spektakl w technice teatru papieru dla dzieci 4+.
O spektaklu:
„Sławni podróżnicy spotykają się z dziećmi, żeby wypromować swoją nową książkę, w której opisali w niej niezwykłe przygody jakie przeżyli… na wyspie skarbów! Kłopoty zaczynają się w momencie, kiedy okazuje się, że książka nie została wydrukowana, a wszystkie zdjęcia zamieszone na blogu podróżników zniknęły! Co teraz? Jak opowiedzieć o niewiarygodnych przygodach nie mając ani jednego zdjęcia? Kto uwierzy w spotkanie ze skorpionami, krokodylami czy wielkim orłem, skoro nie można ich pokazać? Na szczęście nasi podróżnicy są również aktorami Teatru Figurki, wystarczą im papier i nożyczki, aby w kilka minut wyczarować cały świat!”
Występują: Joanna Pruś i Rafał Domagała
Reżyseria: Dagmara Żabska
Scenografia: Beata Klimkowska
Muzyka: Andrzej Bonarek
Produkcja: Marta Hankus, Andrzej Pietyra, Anna Żebracka
Teatr Figurki to scena dla dzieci Teatru Figur Kraków, jedynego w Polsce profesjonalnego teatru cieni. Siedziba Teatru znajduje się w Krakowie, przy ulicy Sławkowskiej 14, ale ich spektakle można również oglądać na zaprzyjaźnionych krakowskich scenach (NCK, KTO, ODSTK „Cricoteka”, SCKM). Repertuar Teatru Figurki to nie tylko spektakle teatru cieni, w swoim repertuarze zespół posiada spektakle lalkowe, wykonane w technice teatru papieru i inne.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/95129/Krak%C3%B3w/Teatr+Figurki+-+%2C%2CPapier%2C+no%C5%BCyce+i+wyspa+skarb%C3%B3w%22/
Ania Dąbrowska w Klubie Kwadrat
15 kwietnia o godz 20:00 w Krakowskim klubie kwadrat odbędzie się koncert Ani Dąbrowskiej.
Dwa miesiące temu miała miejsce premiera najnowszego singla Ani Dąbrowskiej „Ktoś inny”. Po ponad dwuletniej przerwie laureatka 9 Fryderyków, której każdy z sześciu albumów studyjnych pokrył się platyną, stworzyła kolejną perełkę będącą połączeniem energetycznych, synthpopowych brzmień, zapadających w pamięć riffów i elektryzującego głosu artystki. Fani mieli szansę usłyszeć singiel premierowo w Dzień Dobry TVN i podczas listopadowego koncertu Ani w legendarnej warszawskiej Stodole, który wyprzedał się niedługo po ogłoszeniu daty. Singiel traktuje o ewolucji relacji damsko-męskich i o tym, że ludzie często udają kogoś, kim nie są:”Ktoś inny” to opowieść o tym, że dziś wiele relacji rodzi się w Internecie. Współczesny świat daje ku temu wiele możliwości. Zakładamy konta w mediach społecznościowych, tworzymy profile w aplikacjach i na portalach randkowych, niekoniecznie pokazując się takimi, jakimi jesteśmy na co dzień, ale takimi, jakimi chcemy, żeby nas widziano. Czasem wystarczy jedno spotkanie, by okazało się, że stoi przed nami ktoś zupełnie inny, a my zwyczajnie „daliśmy się nabrać”. (Ania Dąbrowska)
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/91369/Krak%C3%B3w/Ania+D%C4%85browska/
Muzyka dookoła świata w Klubie Kuźnia
15 kwietnia w Krakowskim Klubie Kuźnia odbędzie się koncert „Muzyka dookoła świata”. Podczas koncertu usłyszymy instrument Hang drum. Jest to instrument muzyczny z klasy idiofonów, stworzony w Szwajcarii w roku 2000. Składa się z dwóch wyprofilowanych i połączonych ze sobą stalowych półkul, a swoim kształtem przypomina UFO. Podczas gry hang spoczywa zazwyczaj na kolanach muzyka. Gra się gołymi dłońmi i palcami. Na instrumencie zagra Łukasz Dembiński, a towarzyszyć mu będzie trębacz Piotr Damasiewicz.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1723793,,muzyka_dookola_swiata.html
Jeszcze w Teatrze Barakah
15 kwietnia w Teatrze Barakah odbędzie się koncert zespołu Jeszcze.
Jeszcze to rodzeństwo. Patryk i Klaudia zaczęli wspólnie nagrywać na początku 2019. Pierwszym owocem działań był cover “Polowania na Wielbłąda” Myslovitz. W tym samym roku wydali pierwszy album self-titled – jeszcze nie tak sprawnie wyprodukowane podsumowanie pierwszych miesięcy twórczości. Drugi album “Niesen” to już bardziej dojrzałe podejście do produkcji, przy której pomagał Patryk Banach stojący za elektroniczno-postrockowym projektem Ljos.
Jednak to sukces singla “Lepiej nie mówmy nikomu” z 2022 roku (dziś ponad 255 tysięcy odtworzeń na Spotify) był momentem przełomowym i dawką motywacji, a także przepustką na pierwsze festiwalowe sceny. Indie elektronika z polskim wokalem to koncept, z którym zespół chciałby zaistnieć również poza granicami kraju, jako wzory dla siebie wymieniając zespoly jak Kompromat, Moa Pillar i Ушко, Malik Djoudi czy Kalte Liebe. Najnowsze single Jeszcze ukazują się w dystrybucji PIAS Poland and Eastern Europe, pod szyldem labelu Seszele Records.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1723703,,jeszcze_w_teatrze_barakah.html
Noc Kin Studyjnych
15 kwietnia w Kinie Kijów odbędzie się pierwsza z cyklu „Krakowskich Nocy” – Noc Kin Studyjnych. Już w tą sobotę krakowskie kina studyjne zaproszą widzów na specjalnie przygotowane bezpłatne atrakcje filmowe oraz do udziału w Kinowej Grze Miejskiej.
Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, podgórska Kika i nowohucki Sfinks, wszystkie krakowskie kina studyjne wspólnie świętują 4. Noc Kin Studyjnych. Pięć z nich zaproponowało tematyczne maratony filmowe: Kika proponuje filmy, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda, Kijów zaprezentuje program ekologiczny #ECOwkinieKijów, w Paradoxie będzimy poznawać znaczenie kostiumu filmowego, Mikro przedstawi krakowskich morderców, a w Sfinksie będziemy podziwiać na ekranie zjawiskową Penelope Cruz.
4. edycja Nocy kin studyjnych to także ciekawe prelekcje i spotkania z twórcami. Kameralne Mikro zaprasza na spotkanie z Piotrem Litką i Przemysławem Semczukiem, twórcami dokumentów z serii „Polscy. Seryjni”. Kika zaprasza na wideoprelekcję Tomasza Kolankiewicza dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przed filmem Do widzenia do jutra… oraz prelekcję przed filmem Niewinni Czarodzieje dotyczącą twórczości Krzysztofa Komedy w wykonaniu Magdy Miśki-Jackowskiej, autorki podcastu o muzyce filmowej SCORE AND THE CITY. WAgrafce odbędzie się spotkanie z Dorotą Pomykałą grającą główną rolę w filmie Kobieta na dachu, a w Paradoxie podyskutujemy z filmoznawczynia Dianą Dąbrowską o kostiumach filmowych.
Wyjątkową ofertę przygotowano także dla dzieci i młodzieży. W Kice odbędzie się projekcja filmu Yuku i Magiczny Kwiat,w Sfiksie warsztaty dla dzieci dotyczące animacji filmowej a w Kijowie ekowarsztaty dla dzieci i pokaz filmu Przytul mnie. Poszukiwacze miodu! W Kinie Pod Baranami czeka na nastolatków prawdziwa gratka: nocny maraton filmowy przygotowany specjalnie z myślą o młodych odbiorcach (14-18 lat).
Bezpłatne wejściówki (max. 2 na osobę) na wydarzenia będą dostępne w kasach kin od 12 kwietnia (środa).
15 kwietnia w godzinach 10.00 – 14.30 odbędzie się Kinowa Gra Miejska. Uczestnicy podróżować będą śladami krakowskich kin studyjnych, rozwiązywać zagadki związane z miejscami, w których kręcone były filmy i zdobywać punkty. Na zgłoszenia drużyn chętnych do udziału w grze czekamy do wyczerpania miejsc do 7 kwietnia. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na profilu fb kina Agrafka.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1723704,,4__noc_kin_studyjnych.html
Alicja w Krainie Opery
16 kwietnia Opera Krakowska zaprasza na warsztaty edukacyjne Alicja w Krainie Opery – cykl spotkań dla dzieci w wieku 6–9 lat.
Zabawne, tajemnicze, bajkowe spotkania nawiązujące do znanej historii Alicji w Krainie Czarów są świetną okazją, aby dzieci poznały operę od innej strony. Przechodząc przez dziurkę od klucza, wejdą do magicznej krainy, w której odkrywać będą operowe sekrety. Zatańczą na zaczarowanej pięciolinii, stworzą niezwykłe nakrycie głowy dla Szalonego Kapelusznika, zobaczą kostiumy i scenografie, poznają instrumenty, a także – dzięki eksperymentom artystycznym i nowym technologiom – dowiedzą się, na czym polega magia sceny. Niesamowity świat opery pokazany zostanie oczami małej przewodniczki – Alicji, która opowie o nim ze swojego punktu widzenia – punktu widzenia dziecka.
Spotkania prowadzi Anna Adamus, z wykształcenia menadżer kultury, z zamiłowania pedagog, od wielu lat związana z Operą Krakowską; pomysłodawczyni i organizatorka projektów edukacyjnych i społecznych, która podczas warsztatów wciela się w Operowego Kapelusznika. Pomysłodawczyni, twórczyni oraz prowadząca cyklu spotkań dla dzieci „Poranki”, nagrodzonego w plebiscycie „Słoneczniki 2015” w kategorii „Muzyka” oraz w 2018 roku Nagrodą Rodziców w kategorii „Ruch” jako najbardziej rozwojowa krakowska inicjatywa dla dzieci.
Spotkania realizowane są na Scenie Kameralnej Opery Krakowskiej, która na czas warsztatów zmienia się w baśniową krainę czarów i magii. W jej odkrywaniu pomagają artyści i pracownicy Opery, ale też niezwykłe zabawy interaktywne, sprawiające, że sztuka operowa staje się przystępna i przyjazna
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1723515,,alicja_w_krainie_opery.html
Krakowski Salon Poezji
Teatr Stary zaprasza na spotkanie z poezją: co tydzień o godz. 12.00 w Sali Heleny Modrzejewskiej.
16 kwietnia w trakcie Salonu Poezji usłyszmy wiersze Stanisława Grochowiaka, w wyborze Bronisława Maja.
23 kwietnia, wyrażając wdzięczność wobec bezinteresownej pracy Haliny Jarczyk na rzecz Krakowskiego Salonu Poezji, obchodzić będziemy rocznicę urodzin tej wybitnej skrzypaczki, proponując Państwu wybór jej ulubionych wierszy.
30 kwietnia swoją poezję zaprezentuje Zbigniew Zamachowski.
(Opis organizatorów)
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1723517,,krakowski_salon_poezji.html