Nowy rok szkolny – w każdej krakowskiej szkole brakuje 2-3 nauczycieli

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

4 września 2023 roku rozpoczyna się nowy rok szkolny 2023/2024. W Krakowie naukę w szkołach podejmie ok. 85 tys. uczniów, do pracy wróci ponad 12 tys. nauczycieli. W każdej szkole brakuje średnio 2-3 nauczycieli.

- reklama -
Ad image

Uczniowie

- REKLAMA -

W Krakowie do szkół podstawowych będzie w tym roku uczęszczało około 49 tys. uczniów. Dla 6,7 tys. z nich – siedmio- lub sześciolatków w pierwszych klasach – to ważny etap przejścia z przedszkola do szkolnego rytmu odmierzanego w lekcjach. W szkołach ponadpodstawowych, czyli liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I stopnia, będzie się uczyło około 36 tys. uczniów, w tym 11,5 tys. w klasach pierwszych.

- Advertisement -

Nauczyciele

Po wakacjach do pracy wróci ponad 12 tys. nauczycieli (łącznie w krakowskiej oświacie samorządowej i niesamorządowej).  Dyrektorzy samorządowych szkół i przedszkoli zgłosili zapotrzebowanie na 851 etatów nauczycieli. W Krakowie jest aż 317 miejskich jednostek oświatowych, więc to daje po 2-3 wakaty na szkołę. Najczęściej poszukiwani są nauczyciele wychowania przedszkolnego, przedmiotów zawodowych, psychologowie. Urząd Miasta podkreśla, że braki kadrowe w szkołach są podobne jak rok temu.

Nowa szkoła i inne inwestycje

4 września rozpoczyna działalność Szkoła Podstawowa nr 20 przy ulicy Agatowej na osiedlu Złocień, której budowa niedawno się zakończyła. Szkoła ma 24 sale lekcyjne, cztery pracownie przedmiotowe, świetlicę, bibliotekę z czytelnią, kuchnię z jadalnią, halę sportową z trybunami, a na jej dachu – dodatkowe boisko do gry (obok szkoły jest też duże boisko trawiaste). To właśnie w tym obiekcie odbędzie się oficjalna inauguracja roku szkolnego.

Nie jest to jedyna inwestycja oświatowa, którą miasto w tym roku oddaje w ręce nauczycieli i uczniów. Przy ulicy Jabłonkowskiej, w miejscu rozebranego starego budynku, powstało nowe przedszkole o ciekawej bryle architektonicznej i kolorowej elewacji. Poza przestronnymi salami dla sześciu oddziałów znajdują się tu gabinety do zajęć indywidualnych, sala do zajęć ruchowych, aula, kuchnia z zapleczem oraz plac zabaw.

Inwestycje oświatowe w Krakowie obejmują także rozbudowę i modernizację istniejących szkół. Wraz z nowym rokiem szkolnym 2023/2024 do użytku oddany został dodatkowy dwukondygnacyjny pawilon Szkoły Podstawowej nr 72 przy ul. Modrzewiowej (a w nim aż 14 sal lekcyjnych i trzy pracownie) oraz nowy segment Szkoły Podstawowej nr 67 przy ul. Kaczorówka (a w nim sześć sal lekcyjnych). Innym przykładem jest zakup i zagospodarowanie budynku na osiedlu Piastów dla dodatkowych oddziałów Samorządowego Przedszkola nr 187. Na finiszu znajdują się prace związane z kompleksową przebudową budynku na os. Willowym na potrzeby Specjalistycznej Poradni Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej (powstają tam m.in. 43 gabinety, sale terapeutyczne i sala konferencyjna).

Od 1 września do sieci samorządowych liceów ogólnokształcących dołączyły trzy nowe: XLV przy ul. ks. Franciszka Blachnickiego, XLVI LO przy ul. Dietla oraz XLVII LO na os. Szkolnym – wszystkie wchodzą w skład większych zespołów i wykorzystują zasoby lokalowe istniejących tam wcześniej placówek. Zespół Szkół Budowlanych nr 1 uruchomił możliwość kształcenia na kierunku technik aranżacji wnętrz – to zawód dodany w tym roku przez ministerstwo do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

(AI GEG)

Udostępnij ten artykuł
Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *