Ojciec Jan Góra zaprasza na Jamną w ten weekend

Ilustrowany Kurier Codzienny

Święto pojednania i odpust jamneński przyciągają na Jamną rokrocznie wielu mieszkańców regionu tarnowskiego. Uroczystości rozpoczną się w piątek, 14 sierpnia, i potrwają do niedzieli. Nie zabraknie strawy duchowej oraz słynnej już „Grochówki Starosty”.

- reklama -

Święto pojednania nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce na tych terenach zarówno podczas I, jak i II wojny światowej. Na naszych ziemiach jest wiele cmentarzy wojennych, które są symbolem woli walki żołnierzy wielu europejskich narodowości. II wojna światowa na Jamnej kojarzy się z wydarzeniami z września 1944 r. To męczeństwo mieszkańców i żołnierzy, którzy wówczas zginęli  – powiedział burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak.

- REKLAMA -

Obchody rozpoczną się w piątek o godz. 15:00 koronką do Bożego Miłosierdzia, a później młodzież zaprezentuje misterium „Radosny pogrzeb Matki Boskiej”. Dzień ten zakończy msza św. o godz. 19:00.

- Advertisement -

Najważniejszy dzień trzydniowego spotkania to sobota. O 10:15 na placu kościelnym pod pomnikiem upamiętniającym partyzantów i mieszkańców wsi Jamna wszyscy zebrani pomodlą się za poległych żołnierzy, o godz. 11:00 odbędzie się msza św. polowa. – Tradycją stało się, że na łące tańczymy poloneza. To stały element naszych uroczystości, który zacznie się o 12:30. W tym roku wysłuchamy również koncertu strażackich Orkiestr Dętych oraz obejrzymy spektakl „Kreon 2010” przygotowany przez Teatr „Nie Teraz” – zapowiada starosta tarnowski Roman Łucarz, który zaprasza na tradycyjną „Grochówkę Starosty”.

Kościół na Jamnej nosi imię Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, jednak znajduje się tam również ośrodek św. Jacka. W niedzielę 16 sierpnia o godz. 11:00 odbędzie się msza św. odpustowa, na którą zapraszają dominikanie: Duszpasterz Ruchu Lednickiego – o. Jan Góra oraz Rektor Kościoła na Jamnej – o. Andrzej Chlewicki.

Dla mnie osobiście, Jamna jest wielkim skarbem. Jamna to tragiczna przeszłość, ale nie można się tym zajmować cały czas. Celebrujemy pamięć o tamtych dniach, ale dziś szukamy języka dialogu, uczymy się nowoczesnego duszpasterstwa – powiedział o. Jan Góra, który jest inicjatorem spotkań lednickich.

Ojciec Jan już dziś zaprasza także na przyszłoroczne czerwcowe spotkanie na lednickich polach. Z okazji 1050-lecia chrztu Polski przygotowane zostaną małe buteleczki z winem, które rozdawane będą kapłanom. Prezenty powstaną w winnicy Wiktora Zagórskiego, która mieści się na terenie gm. Gromnik.

fot. Artur Gawle

[justified_image_grid ng_gallery=108]

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *