Pobiegli ze światłem pokoju z Oświęcimia do Gliwic, by uczcić rocznicę marszu śmierci

Redakcja Katowice
fot. IPN Katowice
To już II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju  będący kontynuacją projektu edukacyjno–sportowego z 2020 r. Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, do których w styczniu 1945 roku niemieccy naziści zmuszali więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz–Birkenau.
Projekt II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju w szczególności upamiętnia 76 rocznicę marszu śmierci na trasie Oświęcim – Gliwice. Głównymi organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie oraz Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Organizatorzy zapraszają również do udziału w konkursie historycznym „Wirtualny Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”, który zostanie przeprowadzony na Facebooku Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach w dniach 22-24 stycznia 2021 r. Konkurs organizowany jest w celu zapoznania z historią marszów śmierci z Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu w kierunku Gliwic i Wodzisławia Śląskiego. Adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale nie tylko (regulamin konkursu na stronie IPN).

W ramach konkursu zostanie wyemitowanych dziewięć odcinków filmów dotyczących marszów śmierci ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci w Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach, które realizatorzy projektu łączą światłem pokoju.

Z kolei 28 stycznia 2021 r. w auli im. Sługi Bożego ks. Jana Machy chorzowskiego Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko odbędzie się sesja popularno–naukowa będąca jednocześnie podsumowaniem projektu z premierą filmowego reportażu, okazją do ogłoszenia i wręczenia nagród konkursowych oraz planowanym spotkaniem z jednym ze świadków historii. Konferencja będzie miała charakter hybrydowy lub w całości zostanie przeprowadzona online, w zależności od epidemiologicznej sytuacji w kraju. Zapraszamy wszystkich do udziału w naszym projekcie, by uczcić pamięć  tych,  którzy w mroźne styczniowe dni 1945 roku zostali zmuszeni pod karą śmierci do morderczych marszów przez niemieckiego okupanta.

Więcej informacji na profilu facebookowym Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, gdzie można znaleźć kronikę zeszłorocznego biegu, bieżące informacje z tegorocznej edycji oraz szczegółowe informacje o patronach i partnerach w realizacji projektu, których lista sięga kilkudziesięciu instytucji. (BP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *