Podłogi drewniane – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ilustrowany Kurier Codzienny

Stojąc przed wyborem podłogi drewnianej do domu lub mieszkania warto poświęcić trochę czasu na zgłębienie tego tematu, aby podjąć dobrą i przemyślaną decyzję. Dla wielu osób podłoga drewniana kojarzy się w pierwszej kolejności z deską barlinecką, jednak tak na prawdę dostępnych opcji jest znacznie więcej. Polski rynek produktów drzewnych jest bardzo rozwinięty, wielu producentów oferuje szeroką gamę kolorów i wzorów podłogi, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

- reklama -

Podłogi drewniane Kraków – jakiego producenta wybrać?

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, kupując podłogę warto poszukać opinii innych użytkowników o danym producencie. W tym celu można przejrzeć fora internetowe o tematyce budowlanej, profil Google moja firma producenta (potocznie wizytówka Google) oraz komentarze w jego mediach społecznościowych. Świetnym źródłem informacji są też grupy tematyczne budowy domów czy urządzania mieszkania na portalu Meta (dawniej Facebook). 

- REKLAMA -

Ważną i nieoczywistą kwestią jest sprawdzenie pochodzenia podłogi drewnianej oferowanej przez dany sklep. Jeśli odwiedzamy lokalny salon podłóg w Krakowie może wydawać się oczywiste, że proponowane deski zostały wyprodukowane w Polsce. Jednak wcale tak nie musi  być. Oczywiście nie ma nic złego w wyborze zagranicznego, ale renomowanego producenta. Jednak możemy również trafić na deski produkcji azjatyckiej o bardzo wątpliwej jakości. Pewnym sygnałem alarmowym może być kusząco niska cena, jeśli będzie ona znacząco odbiegać od konkurencyjnych ofert warto dopytać gdzie podłoga została wyprodukowana.

- Advertisement -

Podłogi Kraków – gdzie kupić podłogę drewnianą?

Pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl kiedy wybieramy materiały do urządzenia domu czy mieszkania są duże markety budowlane. Każdy z nich będzie w swojej ofercie posiadał podłogi drewniane. Jednak warto poszukać nieco głębiej i odwiedzić mniejsze sklepy, które specjalizują się w wykonywaniu parkietów i podłóg drewnianych. Najczęściej osoby prowadzące takie salony będą miały znacznie głębszą i bardziej specjalistyczną wiedzę niż obsługa marketów. Możemy dzięki temu liczyć na bardziej fachowe doradztwo i wiele użytecznych wskazówek. Poza tym takie kameralne sklepy mają zazwyczaj w ofercie mniej znane marki lokalne lub rodzinne, które bardziej starannie podchodzą do wykonania każdej podłogi.

Jaką podłogę drewnianą wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłogi drewnianej jest rodzaj ogrzewania. Bardzo popularne w ostatnim czasie ogrzewanie podłogowe stawia zupełnie nowe wyzwania przed materiałem zastosowanym do wykończenia podłogi. Zmiany temperatury oraz wilgotności mogą powodować miejscowe przesuszanie się drewnianej podłogi i powstawanie mikroszczelin. Dlatego polecane jest zastosowanie deski warstwowej, której konstrukcja zwiększa stabilność wymiarową oraz minimalizuje ryzyko pracy drewna.

Przy wyborze warstwowej deski warto przede wszystkim zwrócić uwagę na grubość warstwy użytkowej wykonanej ze szlachetnego drewna. Może się ona wahać od 2,5 do 6mm. Ma to kluczowe znaczenie dla możliwości wykonania renowacji podłogi w przyszłości. Im grubsza warstwa tym więcej zabiegów cyklinowania będzie można przeprowadzić.

Innym ważnym czynnikiem jest rodzaj podkładu w desce warstwowej. Lepiej, aby był on wykonany z drewna liściastego (podkład dębowy lub ze sklejki liściastej) ze względu na większą twardość niż z drewna iglastego (na przykład podkład sosnowy w konstrukcji trójwarstwowej).

TAGGED:
Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *