Ad image

Podpisano i wmurowano Akt Erekcyjny Krakowskiego Centrum Muzyki

Grzegorz Skowron
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

We wtorek, 19 września 2023 roku, podpisano i wmurowano Akt Erekcyjny Krakowskiego Centrum Muzyki. Pierwsze koncerty w nowym obiekcie mają się odbyć na przełomie 2025/2026 roku. Już podczas wtorkowej uroczystości zagrały Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia, które będą gospodarzami sali koncertowej w Cichym Kąciku.

- reklama -

Akt Erekcyjny podpisali: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Jan Pamuła – prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która odpowiada za inwestycję, Tomasz Sałata – członek zarządu Mirbud SA, spółki, która wygrała przetarg na budowę stanu surowego zamkniętego KCM i realizuje pierwszy etap budowy, dyrektor Capelli Cracoviensis Jan Tomasz Adamus i dyrektor Sinfonietty Cracovii Agata Grabowiecka – szefowie miejskich orkiestr, które będą miały siedzibę w Krakowskim Centrum Muzyki. Razem z tym dokumentem do specjalnej tuby trafiły jeszcze: Manifest Capelli Cracoviensis („im bogatsze bardziej fantazyjne bardziej romantyczne wiedziemy życie tym naturalniejsze spokojniejsze i prostsze stają się nasze cztery ściany„), zdjęcie wszystkich muzyków Sinfonietty Cracovii z autografami, zaproszenie na uroczystość wydrukowane na specjalnym papierze, pamiątkowa moneta i wrześniowy numer „Krakowa.pl”.

- REKLAMA -

W czasie krótkiej uroczystości w Cichym Kąciku po raz pierwszy oficjalnie zabrzmiała muzyka. Na rozpoczęcie Capella Cracoviensis wykonała krótką sonatę w formie fanfary Heinricha Ignaza Franza von Bibera, austriackiego kompozytora i skrzypka z okresu baroku, a Sinfonietta Cracovia – na zakończenie „Orawę” Wojciecha Kilara, w pełnym, podstawowym składzie 20 muzyków.

- Advertisement -
koncert swierzowski
Podpisano i wmurowano Akt Erekcyjny Krakowskiego Centrum Muzyki 3

(fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

Krakowskie Centrum Muzyki, które powstaje na 3-hektarowej działce przy ul. Piastowskiej to zatopiona w zieleni sala koncertowa z przeszklonym foyer z widokiem na Wawel i Stare Miasto, z widownią na 1000 miejsc, wyposażoną w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr oraz przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną. Dwa podstawowe materiały, które będą tam przede wszystkim widoczne, to kamień i drewno. Jak podkreślają autorzy projektu, to specyficzne materiały, właściwe dla dobrej akustyki.

– Główna sala koncertowa Krakowskiego Centrum Muzyki jest prostopadłościennym wnętrzem – tłumaczy Jarosław Kutniowski z BE DDJM Architekci, krakowskiego biura, które wygrało międzynarodowy konkurs na projekt. – Z doświadczeń, jakie mamy ze współpracy z renomowanymi akustykami wynika, że większość renomowanych, klasycznych, dobrze funkcjonujących sal koncertowych, która jest opisana i sparametryzowana, to właśnie takie tzw. „shoeboxy” – mówi.

Budowa Krakowskiego Centrum Muzyki rozpoczęła się w grudniu 2022 roku. – Stan surowy zamknięty ma być gotowy do połowy przyszłego roku – mówi Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która jest odpowiedzialna za inwestycję. – Jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu na II etap budowy, który obejmuje wykończenie wnętrza, scenotechnikę, akustykę, a także przestrzenie dla gastronomii. Czekamy na decyzje finansowe. Jesteśmy jednak przygotowani na finansowanie zewnętrzne. Robimy bowiem wszystko, by pierwsze koncerty mogły się tu odbyć na przełomie 2025/2026 roku – zaznacza.

Na razie jest już gotowy ażurowy parking na 195 samochodów, który jest integralną częścią powstającego na 3-hektarowej działce kompleksu muzycznego. – Nie chcę jeszcze podawać dokładnej daty otwarcia. Mam jednak nadzieję, że mieszkańcy będą mogli korzystać z parkingu w drugiej połowie października. Mamy już wszystkie odbiory. Przed nami jeszcze wybór operatora, a to musi być specjalistyczna firma – mówi prezes Pamuła.

Park, jaki ma otaczać kompleks muzyczny w Cichym Kąciku, także jest już prawie gotowy. Pomiędzy parkingiem, a placem budowy zostało dosadzonych 56 drzew (lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, klon pospolity, klon polny, grab pospolity, czeremcha pospolita), ponad 380 krzewów (m.in. wiciokrzew, bez czarny czy trzmielina europejska), ok. 1 100 m kw. pnączy płożących i prawie 3 tys. m kw. rabat bylinowych wzbogaconych nasadzeniami roślin cebulowych.

Zanim zakończy się budowa Krakowskiego Centrum Muzyki Cichy Kącik czeka jeszcze przebudowa ul. Piastowskiej. – Jest już wyłoniony wykonawca w zakresie dokumentacji projektowej na przebudowę ul. Piastowskiej od mostu na Rudawie do ul. Mydlnickiej wraz z przebudową wjazdu na pętlę tramwajową w Cichym Kąciku. Szacunkowy koszt tych prac to 7,5 mln zł złotych. Będziemy się starali zagwarantować te środki w budżecie miasta na 2024 rok – mówi Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *