Przeciwnicy wycinki drzew pod tramwaj do Mistrzejowic czują się oszukani. Szykują opcję atomową

Grzegorz Skowron
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Nie gasną kontrowersje wokół budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic. Spotkania konsultacyjne z mieszkańcami nie ostudziły emocji. Za to podgrzała je rozpoczęta właśnie wycinka. Mieszkańcy zrzeszeni w ramach obywatelskiej inicjatywy „Tramwaj na Mistrzejowice” czują się oszukani i szykują opcję atomową – zbierają podpisy pod obywatelskim projektem uchwały blokującym finansowanie tej inwestycji.

- reklama -

„Prezydenci zapowiadali analizy, ponowne prognozy, korekty, oglądanie każdego drzewa osobno, pracę dendrologa. Jest pasmo spotkań, chaos, brak raportu z konsultacji i… rozpoczęcie robót oraz wycinek” – alarmują osoby zrzeszone w obywatelskiej inicjatywie „Tramwaj na Mistrzejowice”. To dlatego rozpoczęli zbiórkę pod obywatelskim projektem uchwały, na mocy której budowa nowej linii tramwajowej wypadłaby z Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa straciłaby finansowanie w latach 2023-2024. Brak zapisu w planie finansowym wymusiłoby wstrzymanie realizacji inwestycji.

- REKLAMA -

„Naszą inicjatywą chcemy powiedzieć wyraźne: koniec ignorowania głosu społecznego. Po latach próśb, merytorycznych rozmów, przedstawiania audytów społecznych, punktowania absurdów inwestycji, wskazywania niezbędnych zmian, uruchamiamy dziś obywatelską inicjatywę uchwałodawczą w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) dla zadania Tramwaj do Mistrzejowic. Według naszej propozycji całkowicie wycinamy finansowanie dla inwestycji w latach 2023 i 2024 z miejskiego budżetu. To oznacza, że prace budowlane powinny być wstrzymane. Wycinamy projekt z budżetu, a nie drzewa na terenie Mistrzejowic i Prądnika!” – podkreślają przedstawiciele grupy „Tramwaj do Mistrzejowic”. I deklarują, że po spełnieniu podnoszonych przez nich od kilku lat postulatów społecznych, czyli ograniczenia inwestycji do budowy wyłącznie tramwaju oraz przebudowy infrastruktury wyłącznie z tramwajem kolidującej, wycofają inicjatywę, aby nie blokować budowy. 

- Advertisement -

Projektu uchwały (opcji atomowej) wraz z uzasadnieniem znajduje się pod linkiem. Od dziś można zbierać podpisy w formie papierowej. Wzór formularza tutaj.
Za kilka dni, inicjatywa pojawi się także w Biuletynie Informacji Publicznej i będzie można ją podpisywać elektronicznie.

W poniedziałek, 3 lipca, rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze związane z przebudową infrastruktury technicznej oraz budową linii tramwajowej. „W najbliższych tygodniach nasze działania będą obejmować przede wszystkim przygotowanie terenu oraz realizację robót ziemnych związanych z przebudową infrastruktury podziemnej. Prace te będą się wiązały również z wycinką drzew na obszarach, które kolidują z planowanymi nowymi trasami tej infrastruktury. Niemniej jednak, naszym najwyższym celem jest ominięcie drzew oraz krzewów, które zlokalizowane są na terenach, na których analizujemy możliwość wprowadzenia zmian, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców” – czytamy w komunikacie o rozpoczęciu inwestycji.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zadeklarował w czwartek, 29 czerwca 2023, że w ciągu miesiąca zostaną podjęte ostateczne decyzje dotyczące możliwości uwzględnienia postulatów mieszkańców. „Do czasu publikacji odpowiedzi będziemy kontynuować prace, unikając terenów, które mogą być poddane korektom” – zapewniają przedstawiciele generalnego wykonawcy.

„Na początku skupimy się na pracach po południowo-wschodniej stronie ronda Polsadu, zmierzając w kierunku ronda Młyńskiego. Następnie będziemy pracować w rejonie ulicy Lublańskiej po stronie wschodniej w kierunku ronda Barei, a później od ronda Barei do Mistrzejowic. Na końcu prace będą prowadzone od ronda Młyńskiego do alei Jana Pawła II oraz w okolicy ulicy Lublańskiej po stronie zachodniej z uwagi na rozpatrywanie postulatów mieszkańców” – podkreśla firma odpowiedzialna za budowę nowej linii tramwajowej.

(AI GEG)

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *