Bydzie „Ślōnsko Sztama” – trwa Spis Powszechny 2021. Wielu mieszkańców naszego regionu zadeklaruje narodowość śląską

Redakcja Katowice
fot. Outwarty Ślunsk

Pod hasłem „Niech nas zobaczą – jesteśmy narodowości śląskiej” wystartowała  kampania billboardowa zachęcająca mieszkańców regionu do zasygnalizowania w spisie powszechnym swoich śląskich korzeni.

- reklama -
Ad image

Zdaniem inicjatorów akcji, im więcej osób zadeklaruje, że na co dzień posługuje się językiem śląskim, tym większa szansa, że Ślązacy uzyskają wreszcie status mniejszości narodowej.

- REKLAMA -

W kampanię zaangażowała się posłanka Monika Rosa i eurodeputowany Łukasz Kohut.

- Advertisement -

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 uaktywnił wielu mieszkańców Śląska, którzy chcą zadeklarować narodowość śląską. Co prawda nie będą mieli takiego wyboru w czasie wypełniania rubryk, ale mogą skorzystać z możliwości, by wskazać opcję „inne”, gdzie samodzielnie wpiszą preferencje.

safe image 1
fot. belekaj.eu

W ostatnich dniach zainteresowanie tematem jest wyraźnie zauważalne wśród polityków, społeczników, lokalnych organizacji i znanych postaci  ze świata kultury. Swój wybór wyraźnie sygnalizują (co oczywiste) śląscy pisarze, m.in. Szczepan Twardoch, czy Bernadeta Prandzioch.

Duże poruszenie również w mediach społecznościowych.. Na stronach organizacji i grup, których członkowie od lat propagują śląskość, pojawiły się hasła i billboardy zachęcające do deklarowania w Spisie Powszechnym narodowości śląskiej i języka śląskiego.

166711277 282803253419138 2020542605959097883 n
fot. Ślonsko Sztama

Pojawiły się również nowe wydarzenia i grupy, stworzone specjalnie na okazję Spisu Powszechnego:  „Ślōnsko Sztama – Spis Powszechny 2021” i „Spis Powszechny – deklaruj język i narodowość śląską”, bele kaj (belekaj.eu), „W Spisie Powszechnym zadeklaruję narodowość śląską!”, „Je żech Ślůnzok/Ślůnzoczka – deklaruja ślůnsko norodowość / Deklaruję narodowość śląską!”.

safe image 1 1
fot. Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej

 – Ani trochę nie dziwi mnie, że MSWiA uznaje język śląski za zagrożenie dla języka polskiego. Nie dlatego, by uznanie śląskiego za język regionalny tym zagrożeniem rzeczywiście było, lecz dlatego, że paniczna bojaźliwość i niepewność własnej siły i wartości jest polskości ważną składową  – pisze z właściwą sobie swadą, na własnym  profilu Szczepan Twardoch. – Jacy zaś w polskim mniemaniu Ślązacy być powinni? Otóż powinni, jako w swojej polskości podejrzani, do polskości pokornie aspirować, swoją polskość nieustannie udowadniać, o swojej polskości na wyprzódki zapewniać – dodaje śląski pisarz i publicysta.

148275771 10157622239541533 7531496320280239831 n
fot. RAŚ

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. To największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa. Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a podstawową metodą jest samospis internetowy.

Każda osoba mieszkająca w Polsce niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku jest zobowiązana do udziału w spisie. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni). (BP/x-news)

Udostępnij ten artykuł
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *