Rusza budowa Muzeum KL Plaszow. Na początek zagospodarowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym

Grzegorz Skowron
Fot. materiały prasowe Muzeum KL Plaszow

W piątek, 2 czerwca 2023 roku, podpisano umowę między Muzeum KL Plaszow w Krakowie i firmą RE-Bau sp. z o.o. na zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow. To pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow, które w całości ma być gotowe pod koniec 2025 roku. Na zagospodarowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym wykonawca ma czas do końca tego roku.

- reklama -

Umowa na zagospodarowanie terenu przewiduje wykonanie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy, oznaczenie punktów terenowych i przystanków historycznych, wykonanie tablic z informacjami i regulaminami, wykonanie konstrukcji pod makiety dla osób z dysfunkcją wzroku, wykonanie małej architektury oraz wykonanie okien ekspozycyjnych w terenie.

- REKLAMA -

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow będzie obejmować kilka elementów: teren poobozowy, Szary Dom, Memoriał KL Plaszow oraz Pomnik Dźwiękowy KL Plaszow. Ponadto przygotowane zostaną trasy zwiedzania terenu byłego obozu oraz dwie wystawy stałe: w nowym budynku (Memoriale) oraz w historycznym Szarym Domu.

- Advertisement -

W grudniu 2022 r. zakończyły się roboty budowlane prowadzone przy fundamentach Szarego Domu, historycznego budynku znajdującego się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow. 22 maja 2023 r. przeprowadzono sprzątanie wnętrz Szarego Domu przy ulicy Jerozolimskiej 3. Budynek zostanie zaadaptowany na potrzeby muzealne. Na parterze i w piwnicach powstanie wystawa stała, a na piętrze znajdą się pomieszczenia edukacyjne, ogólnodostępna mediateka i miejsce kontemplacji.

Memoriał zostanie wybudowany na działce położonej przy ulicy Kamieńskiego i Swoszowickiej, przylegającej do historycznego terenu KL Plaszow. Nowo wybudowany obiekt – Memoriał – będzie głównym budynkiem muzealnym oraz zapleczem administracyjnym Muzeum. Zostanie przykryty ziemią, widoczna będzie jedynie jego elewacja północna z głównym wejściem. Obok Memoriału znajdzie się parking. Projektant Memoriału Borysław Czarakcziew przewiduje, że obiekt ten będzie otoczony zielenią. Wystawa stała w Memoriale liczyć będzie ok. 500 m kw., a pozostałe 300 m kw. będą zajmować kasy, biblioteka, kawiarnia i toalety. Z Memoriału na teren byłego obozu będzie prowadzić tunel przechodzący pod ul. Swoszowicką. U wylotu tunelu znajdzie się niewielki plac, z którego będzie bezpośrednie przejście na teren poobozowy. Można tam będzie także obejrzeć makietę obozu wg stanu z 1944 r.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *