Odrzucenie przez Sejm ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta to porażka rządu, a przede wszystkim ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Sztandarowy projekt szefa resortu zdrowia przepadł, bo koalicji rządzącej zabrakło jednego głosu. Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka z okręgu tarnowskiego, była wiceminister zdrowia wstrzymała się od głosu. Gdyby głosowała tak jak PiS albo przynajmniej w ogóle nie wzięła udziału w głosowaniu, ustawa ministra Niedzielskiego stałaby się obowiązującym prawem. A tak trafiła do kosza.
Ustawa o o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta budziła powszechny sprzeciw środowisk medycznych. Według Ministerstwa Zdrowia nowe regulacje miały poprawić sytuację w lecznictwie, zwłaszcza sytuację pacjentów. Kilka tygodni temu w Sejmie większość stanęła po stronie ministerstwa, ale Senat, gdzie opozycja ma większość, zaproponowała odrzucenie ustawy. W piątek , 14 kwietnia 2023 roku, Sejm miał odrzucić senacką uchwałę, bo nic nie zapowiadało, że opozycja może wygrać głosowanie w tej sprawie. Tymczasem po podliczeniu głosów okazało się, że koalicji rządzącej zabrakło jednego głosu. Szóstka posłów PiS nie wzięła udziału w głosowaniu, a dwie posłanki partii rządzącej, w tym Józefa Szczurek-Żelazko, wstrzymały się od głosu. Gdyby posłanka z okręgu tarnowskiego, a co ważniejsze – była wiceminister zdrowia głosowała tak jak PiS, czyli za odrzuceniem stanowiska Senatu albo przynajmniej nie wzięła udziału w głosowaniu w tej sprawie, opozycja przegrałaby głosowanie.
Dlaczego małopolska posłanka nie poparła projektu ministra zdrowia? Choć od głosowania minęło już kilka dni, posłanka nie zamieściła w mediach społecznościowych swojego stanowiska. Ale nie powinno być ono zaskoczeniem – już w głosowaniu nad ustawą 9 marca 2023 roku Józefa Szczurek-Żelazko wstrzymała się od głosu, więc można się domyślać, że już wówczas miała do niej zastrzeżenia. Teraz zagłosowała tak samo jak ponad miesiąc temu. Warto przypomnieć, że posłanka PiS z okręgu tarnowskiego wcześniej była pielęgniarką i menedżerką zdrowia, Pełniła funkcję dyrektora wydziału zdrowia i polityki społecznej w starostwie powiatu nowosądeckiego, a w 2001 roku została dyrektorem zakładu opieki zdrowotnej w Brzesku.
W latach 2017-2020 Józefa Szczurek-Żelazko była wiceministrem zdrowia. Zrezygnowała z tego stanowiska w listopadzie 2020 roku, kilka miesięcy po objęciu resortu zdrowia przez ministra Adama Niedzielskiego. Ten zapowiada, że jeszcze raz przedstawi swój projekt w Sejmie i będzie walczył o jego przegłosowanie.
Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG