Teatr Słowackiego w Krakowie będzie współprowadzony przez ministerstwo kultury

Grzegorz Skowron
Kraków, 16.03.2024. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz na deskach Teatru Słowackiego w Krakowie - po premierze spektaklu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

„Kraków będzie miał drugą narodową scenę” – ogłosił w sobotę na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz i poinformował, że teatr ten będzie współprowadzony przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

- reklama -

W sobotę w Teatrze Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera „Wesela” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Po spektaklu minister Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział ze sceny, że Teatr Słowackiego będzie współprowadzony przez ministerstwo kultury.

- REKLAMA -

„Mam przyjemność ogłosić dzisiaj rzecz, która już od dawna była przygotowywana, bo zdecydowaliśmy współprowadzić jako ministerstwo kultury Teatr Słowackiego. To znaczy, że Kraków będzie miał drugą narodową scenę” – mówił szef MKiDN. Zwracając się do artystów i publiczności dodał, że „prosi o chwilę cierpliwości”. „Wszystkie papiery są przygotowane, ale ja nie chcę zawierać tego porozumienia z sejmikiem wojewódzkim, który chciał zniszczyć ten teatr. Poczekam do wyborów” – wyjaśnił Bartłomiej Sienkiewicz.

- Advertisement -

Dyrektor Teatru Słowackiego Krzysztof Głuchowski skomentował w rozmowie z dziennikarzami, że teatr otrzymał to, co „należy mu się od 130 lat”. „To jest jedna z ważniejszych scen narodowych i wydaje mi się, że zasłużyliśmy” – powiedział. „Jesteśmy szczęśliwi, bo od tylu lat po raz pierwszy władza w Polsce doceniła Teatr Słowackiego, doceniła to, co robimy, jak pracujemy i czym jesteśmy, i jak ważni jesteśmy. Doceniła też setki tysięcy widzów, którzy przychodzą do tego teatru. To bardzo ważny dzień i bardzo szczęśliwy dzień” – podkreślił Głuchowski.

Do tej pory organizatorem sceny był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na podstawie wniosku marszałka województwa małopolskiego, MKiDN kierowane przez Piotra Glińskiego rozważało w 2021 roku prowadzenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jako wspólnej instytucji kultury. Ostatecznie do tego porozumienia nie doszło. Minister zdecydował wówczas, że mecenat obejmie inne instytucje, jak m.in. Teatr Muzyczny w Poznaniu i Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Przedstawiciele teatru oraz część polityków wiązała taką decyzję z krytykowaną przez polityków Zjednoczonej Prawicy inscenizacją „Dziadów” Mai Kleczewskiej w Teatrze Słowackiego, których premiera odbyła się w listopadzie 2021 roku. Posłanki KO Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Iwona Śledzińska-Katarasińska oceniły wtedy w liście do ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, że kierowany przezeń resort z tego powodu prowadzi działania wymierzone w krakowski teatr.

Ministerstwo wskazywało w odpowiedzi, że prowadzi lub współprowadzi wiele krakowskich instytucji kultury i argumentowało, że „przyjęcie przez MKiDN do współprowadzenia (co oznacza poważne i wieloletnie zobowiązanie finansowe) kolejnej instytucji kultury w tym mieście pogłębiłoby dysproporcje w stosunku do wielu innych ośrodków w kraju”.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie działa nieprzerwanie od 1893 roku, początkowo jako Teatr Miejski, imię Juliusza Słowackiego otrzymał w roku 1909. Na przełomie XIX i XX w. pełnił funkcję sceny narodowej.

Debiutowało na jego scenie pokolenie artystów Młodej Polski, w tym Stanisław Wyspiański (prapremiery „Wesela” i „Wyzwolenia”). Historyczne znaczenie miały pierwsze realizacje arcydzieł polskiego romantyzmu: „Kordiana” J. Słowackiego, „Dziadów” A. Mickiewicza i „Nie-Boskiej komedii” Z. Krasińskiego. Na scenie w 1921 roku debiutował przedstawiciel polskiej awangardy XX w. Stanisław Ignacy Witkiewicz, a w latach 70. pokolenie wybitnych reżyserów, wśród których był Krystian Lupa.

Od 2016 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym instytucji jest Krzysztof Głuchowski.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *