Uniwersytet Pedagogiczny w Kralowie po raz kolejny zmienia nazwę. Senat tej uczelni zdecydował, że nowa nazwa to Uniwersytet Krakowski. Przeciwko temu stanowczo protestuje najstarsza polska uczelnia – Uniwersytet Jagielloński – przypominając, że Uniwersytet Krakowski kojarzy się z UJ. Według rektora UJ decyzja Senatu UP to „nieuprawniona próba zawłaszczenia tradycji i wielowiekowego dziedzictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego”.
Zgodnie z uchwałą przyjętą 24 kwietnia 2023 roku przez Senat Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie uczelnia ta ma zmienić nazwę na Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej. Byłaby to kolejna zmiana nazwy – najpierw była Wyższa Szkoła Pedagogiczna, potem Akademia Pedagogiczna, a teraz Uniwersytet Pedagogiczny. Uchwała Senatu UP to początek procedury związanej ze zmianą nazwy krakowskiej szkoły wyższej kształcącej głównie nauczycieli. I już na początku tej drogi pojawił się ostry sprzeciw wobec tej inicjatywy.
„Z wielkim zdumieniem i głębokim zaniepokojeniem przyjąłem informację, że Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie rozpoczął przygotowania do zmiany nazwy, która – zgodnie z uchwałą przyjętą 24 kwietnia 2023 roku przez Senat tejże uczelni – ma uzyskać brzmienie: Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej” – czytamy w stanowisku rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Jacek Popiel przypomina, że według ustaleń historyków już w dokumencie fundacyjnym króla Kazimierza Wielkiego z 1364 roku pojawiła się nazwa „studium generale”, która w łacinie średniowiecznej oznaczała „uniwersytet” – instytucję szkolną nadającą stopnie naukowe. „Ponieważ studium to zostało ufundowane w Krakowie, był to w istocie Uniwersytet Krakowski. Nazwa ta jest najbardziej właściwa dla wszystkich epok jego istnienia ze względu na zmienne w czasie nazwy uczelni – oficjalne i mniej oficjalne” – podkreśla rektor UJ.
Jego zdaniem nazwa „Uniwersytet Krakowski” stanowi historyczną i wywołującą oczywiste skojarzenia nazwę uczelni – wolno zatem przyjąć, że silnie identyfikuje oraz indywidualizuje ona właśnie Uniwersytet Jagielloński. „Respektując nienaruszalną zasadę autonomii polskich uczelni i wynikające z niej niezbywalne prawo do samodzielnego decydowania o swym statusie, czuję się jednakże w obowiązku zgłosić wobec działań podjętych przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jednoznaczny sprzeciw. Uchwała przyjęta przez Senat tejże uczelni 24 kwietnia 2023 roku stanowi bowiem w moim przekonaniu nieuprawnioną próbę zawłaszczenia tradycji i wielowiekowego dziedzictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jawi się ona przy tym jako rażąco niezgodna z zasadami etosu akademickiego, podzielanymi przez polskie uczelnie” – twierdzi prof. Jacek Popiel.
Kilkanaście lat temu Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie zmieniła nazwę Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Akademia Krakowska to także dawna nazwa UJ.
Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG