W Trzebini znowu zapadła się ziemia. Do dziury wpadł sprzęt do… zasypywania zapadlisk

Grzegorz Skowron
(Fot. PAP/Łukasz Gągulski)

O nowym zapadlisku na terenie osiedla Gaj w Trzebini poinformował w piątek, 7 kwietnia 2023 roku, po godz. 15 rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Jak przekazał, ziemia zapadła się pod zbiornikiem z materiałem do zasypywania zapadlisk.

- reklama -

Do zapadliska mającego 5 metrów średnicy i 6 metrów głębokości wpadł sprzęt firmy działającej na osiedlu Gaj na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń. – Decyzją wykonawcy zbiornik zostaje zasypany kamieniem wraz z zapadliskiem – poinformował Hubert Ciepły.

- REKLAMA -

– Zakończyły się prace zabezpieczające zapadlisko przy osiedlu Gaj w Trzebini. Dziurę zasypano wraz ze zbiornikiem materiału do wypełniania zapadlisk, który do niej wpadł – poinformował wieczorem burmistrz Jarosław Okoczuk. – Silos został w ziemi, został zasypany, będzie on jeszcze wypełniony substancją, żeby nie stanowić pustki samej w sobie – stwierdził burmistrz Jarosław Okoczuk. Przyznał, że jego wątpliwości budzi fakt, czy silos można w ten sposób pozostawić w ziemi. – Na to pytanie dopiero uzyskam odpowiedź – powiedział. Jak dodał, decyzję taką podjęto z powodu trudno dostępnego specjalistycznego sprzętu do wyjęcia zbiornika i konieczności zabezpieczenia zapadliska.

- Advertisement -

Ziemia zapadła się w tym samym miejscu, po tym jak we wrześniu ubiegłego roku zapadlisko zostało tam zabezpieczone i zasypane. – Przypuszczam, że przedwcześnie postawiono w tym miejscu potężny silos, którego ciężar spowodował w jednym miejscu ogromny nacisk. Do tego deszcze, rozluźnienie gruntu po opadach śniegu, to idealna sytuacja sprzyjająca tego typu zjawiskom – skomentował burmistrz.

Wstępne wyniki badań zapadlisk na terenie Trzebini pokazują, że ich skala jest jednak dużo większa niż dotychczas szacowano. Na obszarze zaledwie 0,32 km2 obejmującym cmentarz i jego najbliższe otoczenie zinwentaryzowano ich ponad 90, a dotychczasowa oficjalna liczba to 15.

Zapadliskom w Trzebini poświęcone było marcowe (10 marca 2023) posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Oto główne wstępne wnioski zaprezentowane podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego:

1. Wszystkie zapadliska przedstawione w raporcie wykonanym na zlecenie SRK S.A. zostały potwierdzone przez PIG-PIB.

2. Skala zapadlisk w Trzebini jest jednak dużo większa niż dotychczas szacowano. Na obszarze zaledwie 0,32 km2 obejmującym cmentarz i jego najbliższe otoczenie zinwentaryzowano ich ponad 90 (dotychczas liczba ta wynosiła 15).

3. Znaczna część zapadlisk w rejonie cmentarza to reaktywacja starych, zasypanych w przeszłości zapadlisk. Próba inwentaryzacji starych zapadlisk może zatem pomóc w prognozowaniu i lokalizacji tego typu zagrożeń w przyszłości.

4. Za najbardziej zagrożone wystąpieniem kolejnych zapadlisk w analizowanym obszarze należy uznać południową część cmentarza i ogródków działkowych oraz nasyp kolejowy linii P205 Trzebinia Siersza – Elektrownia Siersza.

5. Obszar badań podlega również deformacjom ciągłym. W przeszłości było to obniżanie terenu. Obecnie rejestruje się niewielkie wypiętrzanie niektórych obszarów związane z podnoszeniem się zwierciadła wód gruntowych.

(PAP) (AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *